СЗО публикува първия световен доклад за зрението

Повече от един милиард души в света живеят с увредено зрение, защото не получават необходимите грижи, а общият брой на страдащите от слепота или увреждане на зрението е над два милиарда. Това става ясно от първия световен доклад за зрението, публикуван от СЗО.
В него е посочено ясно, че сред основните причини да нараства броят на хората с увредено зрение са: застаряващото население, промяната на начина на живот и ограничения достъп до грижа за очите особено в страните с ниски и средни доходи.
„Очните заболявания са широко разпространени и много често хората не биват лекувани. Те трябва да получават качествена грижа и, когато се налага, да бъдат оперирани, но без да търпят финансовите трудности. Затова в националните здравни планове трябва да се включи грижата за очите“, категоричен е генералният директор на Световната организация д-р Тедрос Адханом Гебрейесус, който определя като недопустимо да има 65 000 000 слепи или с нарушено зрение хора, при условие, че зрението може да се коригира за една нощ с операция на катаракта. „Недопустимо е още и над 800 000 000 да се борят с обикновени и елементарни дейности всеки ден, защото не могат да си купят очила“, казва още д-р Гебрейесус.
Докладът на СЗО констатира, че много по-уязвими и в тежко положение са живеещите в селските райони, хората с ниски доходи и с увреждания, жените, възрастните, етническите малцинства. В районите с ниски и средни доходи в Западна и Източна Африка и Южна Азия слепотата е осем пъти по-висока, в сравнение със страните с високи доходи.
Дългият престой на закрито и продължителната работа в затворени помещения увеличават риска от късогледство. Почти всички с диабет имат форма на ретинопатия. Рутинните проверки на зрението и контролът на диабета могат да защитят очите.
В доклада се посочва ясно, че късното идентифициране на проблемите много често се дължи на факта, че хората няма къде да се прегледат. Всъщност достъпът но медицински услуги е от огромно значение и именно в неговата липса СЗО открива сериозен проблем.
Затова препоръчва държавите да насочат усилията си към превенцията, профилактиката, ранното откриване, лечението и рехабилитацията.
„Милиони имат тежки увреждания на зрението и не могат да работят, нито да водят нормален социален живот, защото нямат достъп до рехабилитация“, заявява д-р Аларкос Сиеза, която отговаря за справянето със слепотата и увреденото зрение в СЗО.
На практика тези хора са изключени напълно от света, изграден върху способността да виждаш. Затова е необходимо да се намерят механизми, чрез които те да получат медицински услуги и рехабилитация, които ще им помогнат да развитият потенциала си максимално.
Над 14 милиарда долара са нужни, за да бъдат решени проблемите на един милиард души, които живеят с увредено зрение или са слепи.
who.int
НОВИНАТА е свързана към
- СЗО: 20 000 000 деца в света не са ваксинирани
- Омикрон и Делта са двойна заплаха, която увеличава рекордно броя на заразените, алармира СЗО
- СЗО съобщи за нов вирус от семейството на вируса ТОРС
- Екип на СЗО провежда клинични изпитания върху 3 нови имуномодулиращи медикамента срещу COVID-19
- СЗО: Разходите за здравеопазване в света нарастват много бързо
- За повече прозрачност и по-справедливи цени настояха държавите и НПО на форума за лекарства на СЗО
- Всяка година 500 000 души умират преждевременно от коронарна болест на сърцето заради трансмастните киселини
- България е на 102 място по качество на здравните услуги според доклад на СЗО
- Стартира проучване за наднормено тегло сред 7-годишните българчета
- Всяка година 30 000 000 недоносени и болни новородени имат нужда от лечение
Коментари към СЗО публикува първия световен доклад за зрението