СЗО: Спешно да се увеличат инвестициите за психично здраве, защото секторът е хронично недофинансиран
Световната здравна организация поиска спешното увеличаване на инвестициите за психично здраве по време на така нареченото „Голямо събитие за психично здраве“, посветено на днешния 10 октомври, когато се отбелязва Световният ден на психичното здраве.
Проявата е онлай, върви от 9 октомври, а на 10 след 16 часа ще събере лидери на държави, известни личности и специалисти, чиято задача е да призоват за увеличаване на средствата.
Преди да избухне пандемията от COVID-19 държавите отделят за психично здраве по-малко от 2 % от здравните си бюджети. Това е крайно недостатъчно. С началото на пандемията ситуацията се променя коренно и става още по-тревожна.
Проучване в 130 държави показва ясно опустошителното въздействие на COVID-19 върху достъпа до услуги. В 93 % от страните пандемията е нарушила или спряла напълно услугите в сектора. В същото време проучването показва, че търсенето им се е увеличило значително.
Проучването и резултатите от него
Изследването е проведено от юли до август 2020 г. В него участват 130 страни в шестте района на СЗО.
Проучването показва как се е променило предоставянето на психиатрични, психични и неврологични услуги заради COVID-19, колко от тях са били нарушени и как държавите се справят с проблемите.
- В над 60 % от държавите са прекратени услугите за психично здраве за уязвимите групи от хора, за деца и юноши в 72 %, за възрастни над 70 години и за жени, които имат нужда от пренатални и постнатални услуги.
- 67 % са прекъснали консултациите с психолог и психотерапията
- 45 % са били лишени от поддържащо лечение при наркотична зависимост
- 30 % от страните съобщават за липса на достъп до лекарства
- 35 % информират за прекратени спешни интервенции
- 78 % отчитат смущения в услугите в училище, а 75 % на работното място
- 70 % от държавите са започнали активното използване на телемедицината, за да преодолеят проблемите, провокирани от COVID-19 и да направят всичко възможно, за да не спират консултациите и помощта за хората с психични проблеми. Над 80 % от държавите с високи доходи действат по този начин и поне донякъде успяват да преодолеят пропуските. От страните с ниски доходи само 50 % прилагат телемедицина и дистанционно лечение.
- 89 % от участвалите в изследването подчертават, че психичното здраве и психосоциалната подкрепа са включени в националните им планове за реакция срещу COVID-19, едва 17 % от тях имат допълнително финансиране, с което да осъществят тези дейности.
Данните показват ясно колко огромна е необходимостта от повече пари за психичното здраве. 2% от бюджета на която и да е страна е крайно недостатъчно.
Преди пандемията изчисленията показват, че годишно се губят 1 трилион щатски долара заради депресия и тревожност. В същото време всеки 1 долар, похарчен за справянето с тях, връща 5 долара.
Благоденствието на хората и доброто им физическо състояние зависи изцяло от доброто психично здраве, казва генералният директор на организацията. Д-р Тедрос Гебрейесус подчертава, че COVID-19 е прекъснал основните услуги в момент, когато от тях има най-голяма нужда и призовава световните лидери да действат бързо и решително като инвестират в повече животоспасяващи програми за психично здраве.
Пандемията доведе до нарастващо търсене на услугите на психиатри, психолози, терапевти. Изолацията, затварянето, загубата на работа и доходи водят до страх, който провокира нови психични и здравни проблеми или изостря вече съществуващите. Увеличават се случаите на хора, страдащи от безсъние и безпокойство, подчертават специалистите и алармират, че COVID-19 може да доведе до психични и неврологични усложнения.
„Всички ние продължаваме да преживяване пандемията и имаме нужда от движение напред по отношение на психичното здраве. Трябва да се стремим и да поддържаме собственото си психично здраве и това на близките си. Още по-важно е да бъдат увеличени многократно инвестициите за него и на национално, и на международно ниво“, казва още д-р Гебрейесус.
Почти 1 милиард души в света са с психични разстройства и умират две десетилетия по-рано. Близо 800 000 мъже и жени отнемат годишно живота си. Черната статистика показва, че на всеки 40 секунди се самоубива по един човек. Най-тревожното е, че самоубийството е втората водеща причина за смъртта на младежи между 15 и 29 години. В страните с ниски доходи над 75 % от хората с психични проблеми не получат подкрепа и лечение.
„Не бива да се забравя, че психичното здраве се влияе от много фактори и обстоятелства. В същото време то засяга всичко – и бедността, и равенството, и развитието. Затова са нужни сериозни инвестиции, които ще осигурят достъп на хората с проблеми до лечение, грижа, подкрепа и медикаменти“, е мнението на президента на световната Федерация за психично здраве.
who.int
НОВИНАТА е свързана към
- Как бихте определили психичното си здраве
- Как да бъдем полезни на хора, загубили близък човек, или възстановяващи се след психично заболяване
- Център за психично здраве - Стара Загора ЕООД
- Училището не е ключов фактор за нарастващия брой тийнейджъри с лошо психично здраве
- Кинотерапия: Ползите от гледането на филми
- СЗО: 20 000 000 деца в света не са ваксинирани
- Омикрон и Делта са двойна заплаха, която увеличава рекордно броя на заразените, алармира СЗО
- СЗО съобщи за нов вирус от семейството на вируса ТОРС
- Дългосрочните последствия от заразяване с COVID-19 върху здравето и професионалния живот на човека
- Екип на СЗО провежда клинични изпитания върху 3 нови имуномодулиращи медикамента срещу COVID-19
Коментари към СЗО: Спешно да се увеличат инвестициите за психично здраве, защото секторът е хронично недофинансиран