Психичното здраве на младежта в Европа се влошава, алармират от СЗО

Регионалният офис на Световната здравна организация публикува в доклад изводите от проучване за психичното здраве на младите хора.
Проучването се осъществява на всеки четири години и изследва влиянието на икономическите и екологичния проблеми върху психичното здраве на подрастващите в Европа. Събрани са данни от 220 000 момчета и момичета от 45 страни в Европа и Канада на възраст от 11, 13 и 15 години.
Фокусът е върху социалния контекст, включващ отношенията в семейството, с връстниците, в училището и онлайн комуникацията, здравето, здравословното и рисковите поведения, които имат значение за благополучието и здравето на младежите.
Изводите са, че повечето от подрастващите имат задоволителни социални отношения, но в същото време само 37% се чувстват здрави.
Психичното им здраве се влошава, категоричен е докладът. Оказва се, че 30% от 15-годишните се определят като нервни повече от веднъж седмично, други 30% казват, че са раздразнителни, а една четвърт имат нарушения на съня.
В Европа един от петима юноши е засегнат поне от един психологически проблем годишно, показват данните.
Регионалният директор на СЗО за Европа д-р Ханс Клюге е категоричен, че проблем за всички е фактът, че все повече момчета и момичета съобщават, че са в лошо психично здраве.
Д-р Еманюел Годо, който е координатор на изследването за Франция, подчертава, че обяснението за тези безспорно тревожни данни се крие донякъде в цялостната обществена атмосфера – нарастващата тревога, свързана с безработицата, нестабилността, нарушените социални контакти, околната среда. „Често чуваме и това, че планетата е заплашена. И всичко това увеличава безпокойството“, казва той и допълва, че когато се добави стресът в училище, който се е увеличил няколко пъти в сравнение с 2014-а, става ясно защо младежите са с влошено психично здраве.
Не по-малко тревога будят и различията в психичното благополучие в отделните държави. Влияние върху него оказват икономика, политика и култура. Използването на новите технологии се оказва както положително, така и заплаха, защото създава нови опасности като кибертормоза, например, от който според прочуването по-засегнати са момичетата.
В доклада си за психичното здраве на юношите през 2019-а СЗО подчертава, че проблемите с него водят до заболявания и наранявания при 16% от подрастващите на възраст между 10 и 19 години. Експертите констатират още, че проблемите започват рано и често остават неоткрити и съответно нелекувани, а това има последици за бъдещето им. Водещата причина за заболеваемост и увреждане при младежите е депресията, е другият извод в доклада на Световната организация преди една година.
euro.who.int, franceculture.fr
-
Подрастващите са с лошо психично здраве, показва поредното проучване на СЗО
-
СЗО: Спешно да се увеличат инвестициите за психично здраве, защото секторът е хронично недофинансиран
-
СЗО и УНИЦЕФ издадоха ново ръководство за стимулиране на кърменето
-
С указ на президента Доналд Тръмп САЩ напускат СЗО през 2026 г.
НОВИНАТА е свързана към
- Принудата не е грижа: Завръщане на принудителното настаняване в психиатрични болници в САЩ
- Младите хора днес са по-нещастни от възрастните
- Как се отразява обструктивната сънна апнея на психичното здраве
- Популярно лекарство за астма може да причини сериозни психични проблеми
- 28 вдъхновяващи цитата за психичното здраве, стигмата и борбата с нея
- Как можем да поддържаме бистър и бърз ум
- Как се отразява религията на психичното здраве на човека
- Осемте най-добри мантри за емоционално и психично благополучие
- Кинотерапия: Ползите от гледането на филми
- Подрастващите са с лошо психично здраве, показва поредното проучване на СЗО
Коментари към Психичното здраве на младежта в Европа се влошава, алармират от СЗО