Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Подрастващите са с лошо психично здраве, показва поредното проучване на СЗО

Подрастващите са с лошо психично здраве, показва поредното проучване на СЗО

от 10 окт 2023г.
Редактор: Гергана Караилиева
Подрастващите са с лошо психично здраве, показва поредното проучване на СЗО - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Момичетата и момчетата на 11, 13 и 15 години са неудовлетворени и с недобро психично здраве, но то е много по-лошо при девойките.

Изводът е от доклад на регионалния офис на СЗО за Европа, на който организацията дава гласност на 10 октомври 2023 г., когато се отбелязва Световният ден на психичното здраве.

Докладът

Докладът се фокусира върху психичното здраве и благосъстоянието на подрастващите. Анализите са направени въз основа на данните от проучване на здравното поведение на децата в училищна възраст. То е традиционно за Европейския район на СЗО и се осъществява на всеки четири години. Настоящото е за периода 2021 г. – 2022 г. Обхваща 44 страни от Европа, Централна Азия и Канада. По време на него биват наблюдавани здравното поведение и социалната среда на близо 280 000 момичета и момчета на възраст 11, 13 и 15 години.

>>>Телевизия и чат по телефона едновременно нанасят по-големи вреди върху психичното здраве на децата

Сред набора от въпроси са и такива, които измерват въздействието на пандемията от COVID-19.

Една от основните констатации е, че подрастващите момичета са с много по-лошо психично здраве в сравнение с момчетата на същата възраст. Анализът показва, че проблемите постепенно ескалират и резултатите са най-лоши при 15-годишните девойки.

психично здраве

Момичетата не са удовлетворени от живота, чувстват се самотни, оценките, които дават на здравето и благополучието си са много ниски. Например, ако едно на седем момчета е самотно, то такива са една четвърт от 15-годишните девойки, участвали в проучването.

Експертите поясняват, че тази низходяща оценка се наблюдава от 2018-а. В същото време от 2014 г. специалистите отчитат увеличаването на различни здравословни проблеми сред тийнейджърите. Сред тях най-чести са главоболие, болки в гърба, безсъние.

Проучването показва още, че една трета от юношите са били нервни или раздразнителни повече от веднъж седмично.

Всеки четвърти или 29% споделят, че имат затруднения със съня. 25% се чувстват отпаднали, а 20% казват, че веднъж седмично имат главоболие.

>>>Доц. Михаил Околийски: Грижите за психичното здраве на българите са в катастрофално състояние

И този доклад потвърждава констатация, която се повтаря в продължение на години при всяко проучване. И това е, че индикатор за психично здраве е социално-икономическият статус. Години наред се отчита, че децата, юношите и младите хора от бедните семейства имат по-лошо не само психично, но и общо здраве.

Основните изводи

Резултатите варират значително в различните страни, но общата картина показва ясно спад на удовлетвореността от живота и увеличаване на оплакванията, свързани със здравето.

Според регионалния директор на СЗО за Европа д-р Ханс Хенри Клюге младите хора са изправени пред множество предизвикателства. Изследванията показват, че върху тяхното здраве и благосъстояние дълбоко въздействие имат миграцията, икономическата и политическа нестабилност, натискът на училището и дори климатичните промени. Пандемията от COVID-19 и особено въведените ограничителни мерки променят начина им на живот и това също оказва огромно въздействие, което ще има сериозни последици. Не на последно място въздействие върху тях има войната, която се води в Европа.

„Наша обща отговорност е да им гарантираме както подкрепа, така ресурсите, които са им нужни, за да се справят с тези предизвикателства. Ние, от регионалния офис на СЗО за Европа, знаем, че психичното здраве има изключително значение за младите хора. Затова и през септември 2023 г. започна работа мрежата Youth4Health, която позволява на младите да участват при вземането на решенията за тяхното здраве и благополучие“, казва д-р Клюге, който е категоричен, че е от огромно значение да се разбере как всички тези проблеми въздействат върху младите хора.

психично здраве

Резултатите от проучването показват, че има какво още да бъде направено, за да се възстановят доброто психическо здраве и благополучието на подрастващите. „За регионалния офис на СЗО за Европа това е приоритет. Целта ни е да помагаме на страните да подобрят сериозно качеството на грижите за психичното здраве на децата и юношите и да укрепят политиките си в тази област“, отбелязва още д-р Ханс Хенри Клюге.

Какво трябва да се направи

Констатациите на поредното проучване показват колко значима и важна е ранната намеса и конкретната работа. Разбира се, не всички юноши имат нужда от специализирано лечение, но ако състоянието им бъде пренебрегнато и неглижирано в този ранен етап, е напълно възможно да се стигне и до него. Затова са важни действията навреме. Училищата играят важна роля и ако заемат централно място в програмите, които насърчават психичното здраве и превенцията, това може да доведе до сериозни и положителни резултати.

Проучването и резултатите от него помагат да бъде определено въздействието на националните и регионални дейности, насочени към подобряване на психичното здраве и благосъстоянието.

психично здраве

От огромно значение е още и това, че чрез проучването се чува гласът на младите хора, какви са проблемите, които имат значение за тях. Виждат се ясно и факторите, оказващи влияние върху здравето и благополучието им.

>>>Приложението Mental е първата мобилна платформа за психично здраве, предназначена за мъже

Както споделя регионалният директор д-р Ханс Хенри Ключе: „Изводите от проучването са отрезвяващи. Младите ни казват, че не се чувстват добре. От нас, възрастните, зависи да ги изслушаме и да действаме“.

Източник:

https://www.who.int/

Още по темата:
  • СЗО: Спешно да се увеличат инвестициите за психично здраве, защото секторът е хронично недофинансиран СЗО: Спешно да се увеличат инвестициите за психично здраве, защото секторът е хронично недофинансиран
  • Психичното здраве на младежта в Европа се влошава, алармират от СЗО Психичното здраве на младежта в Европа се влошава, алармират от СЗО
  • СЗО пусна дигитално приложение, за да подобри грижите за възрастните хора СЗО пусна дигитално приложение, за да подобри грижите за възрастните хора
  • В половината от болниците в света липсва елементарна хигиена, което поставя в сериозен риск близо 4 милиарда души В половината от болниците в света липсва елементарна хигиена, което поставя в сериозен риск близо 4 милиарда души
0.0/5 0 оценки

Коментари към Подрастващите са с лошо психично здраве, показва поредното проучване на СЗО

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Подрастващите са с лошо психично здраве, показва поредното проучване на СЗО
    www.framar.bg 
    на 04 July 2025 в 13:52
    Коментирайте "Подрастващите са с лошо психично здраве, показва поредното проучване на СЗО"

НОВИНАТА е свързана към

  • "Тихото напускане“ или защо служителите губят мотивация
  • 28 вдъхновяващи цитата за психичното здраве, стигмата и борбата с нея
  • Център за психично здраве "Проф. д-р Темков" ЕООД, гр. Бургас
  • Младежите от поколение Z са с по-слаба сексуална активност и влошено психично здраве
  • За да се възстановим психически, ни е нужен човек, на когото можем да се доверим
  • Как бихте определили психичното си здраве
  • Осемте най-добри мантри за емоционално и психично благополучие
  • Ползи от градинарството за физическото и психичното ни здраве
  • Стигмата на психичните заболявания: Кои са причините за нея и как може да бъде преодоляна
  • Как психичните проблеми на мъжа се отразяват на неговото семейство
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Какво представляват хлоратите: приложение и въздействие върху човешкото здраве

преди 156 дни, 4 часа и 33 мин.

Как пробиотиците поддържат интимното здраве на жените: Ползи и съвети

преди 400 дни, 2 часа и 56 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 1 час и 53 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 6 дни, 22 часа и 3 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 8 дни, 14 часа и 44 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 20 дни, 21 часа и 35 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЛЮКСЕОЛ СУХО МАСЛО ЗА КОСА И ТЯЛО 100 мл

ЛЮКСЕОЛ БИЛКОВ ЧАЙ ЗА РАСТЕЖ НА КОСАТА филтърни пакетчета * 30

НОСИТЕЛ НА СЛЪНЦЕТО - ХАНА КЕЙНЪР - СИЕЛА

НОЩНА СМЯНА-АЛЕКС ФИНЛИ

ЛЮДОВИКО-ИМПЕРАТОРЪТ НА БЪЛГАРИЯ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ТРИТИКО таблетки с удължено освобождаване 75 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 12:06:50

РУПАФИН таблетки 10 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 11:45:22

МИЛГАММА N капсули * 100 WORWAG PHARMA

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 11:45:06

ПРЕСТАРИУМ таблетки 5 мг * 28

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 11:44:45

S92.5 Счупване на друг пръст на стъпалото

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 04 юли 2025г. в 11:42:52
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival