Подрастващите са с лошо психично здраве, показва поредното проучване на СЗО
Момичетата и момчетата на 11, 13 и 15 години са неудовлетворени и с недобро психично здраве, но то е много по-лошо при девойките.
Изводът е от доклад на регионалния офис на СЗО за Европа, на който организацията дава гласност на 10 октомври 2023 г., когато се отбелязва Световният ден на психичното здраве.
Докладът
Докладът се фокусира върху психичното здраве и благосъстоянието на подрастващите. Анализите са направени въз основа на данните от проучване на здравното поведение на децата в училищна възраст. То е традиционно за Европейския район на СЗО и се осъществява на всеки четири години. Настоящото е за периода 2021 г. – 2022 г. Обхваща 44 страни от Европа, Централна Азия и Канада. По време на него биват наблюдавани здравното поведение и социалната среда на близо 280 000 момичета и момчета на възраст 11, 13 и 15 години.
Сред набора от въпроси са и такива, които измерват въздействието на пандемията от COVID-19.
Една от основните констатации е, че подрастващите момичета са с много по-лошо психично здраве в сравнение с момчетата на същата възраст. Анализът показва, че проблемите постепенно ескалират и резултатите са най-лоши при 15-годишните девойки.
Момичетата не са удовлетворени от живота, чувстват се самотни, оценките, които дават на здравето и благополучието си са много ниски. Например, ако едно на седем момчета е самотно, то такива са една четвърт от 15-годишните девойки, участвали в проучването.
Експертите поясняват, че тази низходяща оценка се наблюдава от 2018-а. В същото време от 2014 г. специалистите отчитат увеличаването на различни здравословни проблеми сред тийнейджърите. Сред тях най-чести са главоболие, болки в гърба, безсъние.
Проучването показва още, че една трета от юношите са били нервни или раздразнителни повече от веднъж седмично.
Всеки четвърти или 29% споделят, че имат затруднения със съня. 25% се чувстват отпаднали, а 20% казват, че веднъж седмично имат главоболие.
>>>Доц. Михаил Околийски: Грижите за психичното здраве на българите са в катастрофално състояние
И този доклад потвърждава констатация, която се повтаря в продължение на години при всяко проучване. И това е, че индикатор за психично здраве е социално-икономическият статус. Години наред се отчита, че децата, юношите и младите хора от бедните семейства имат по-лошо не само психично, но и общо здраве.
Основните изводи
Резултатите варират значително в различните страни, но общата картина показва ясно спад на удовлетвореността от живота и увеличаване на оплакванията, свързани със здравето.
Според регионалния директор на СЗО за Европа д-р Ханс Хенри Клюге младите хора са изправени пред множество предизвикателства. Изследванията показват, че върху тяхното здраве и благосъстояние дълбоко въздействие имат миграцията, икономическата и политическа нестабилност, натискът на училището и дори климатичните промени. Пандемията от COVID-19 и особено въведените ограничителни мерки променят начина им на живот и това също оказва огромно въздействие, което ще има сериозни последици. Не на последно място въздействие върху тях има войната, която се води в Европа.
„Наша обща отговорност е да им гарантираме както подкрепа, така ресурсите, които са им нужни, за да се справят с тези предизвикателства. Ние, от регионалния офис на СЗО за Европа, знаем, че психичното здраве има изключително значение за младите хора. Затова и през септември 2023 г. започна работа мрежата Youth4Health, която позволява на младите да участват при вземането на решенията за тяхното здраве и благополучие“, казва д-р Клюге, който е категоричен, че е от огромно значение да се разбере как всички тези проблеми въздействат върху младите хора.
Резултатите от проучването показват, че има какво още да бъде направено, за да се възстановят доброто психическо здраве и благополучието на подрастващите. „За регионалния офис на СЗО за Европа това е приоритет. Целта ни е да помагаме на страните да подобрят сериозно качеството на грижите за психичното здраве на децата и юношите и да укрепят политиките си в тази област“, отбелязва още д-р Ханс Хенри Клюге.
Какво трябва да се направи
Констатациите на поредното проучване показват колко значима и важна е ранната намеса и конкретната работа. Разбира се, не всички юноши имат нужда от специализирано лечение, но ако състоянието им бъде пренебрегнато и неглижирано в този ранен етап, е напълно възможно да се стигне и до него. Затова са важни действията навреме. Училищата играят важна роля и ако заемат централно място в програмите, които насърчават психичното здраве и превенцията, това може да доведе до сериозни и положителни резултати.
Проучването и резултатите от него помагат да бъде определено въздействието на националните и регионални дейности, насочени към подобряване на психичното здраве и благосъстоянието.
От огромно значение е още и това, че чрез проучването се чува гласът на младите хора, какви са проблемите, които имат значение за тях. Виждат се ясно и факторите, оказващи влияние върху здравето и благополучието им.
>>>Приложението Mental е първата мобилна платформа за психично здраве, предназначена за мъже
Както споделя регионалният директор д-р Ханс Хенри Ключе: „Изводите от проучването са отрезвяващи. Младите ни казват, че не се чувстват добре. От нас, възрастните, зависи да ги изслушаме и да действаме“.
- СЗО: Спешно да се увеличат инвестициите за психично здраве, защото секторът е хронично недофинансиран
- Психичното здраве на младежта в Европа се влошава, алармират от СЗО
- Вирусният хепатит отнема на ден живота на 3500 души в света
- СЗО взе решение за подновяване на изпитванията на хидроксихлорохин срещу COVID-19
НОВИНАТА е свързана към
- Училището не е ключов фактор за нарастващия брой тийнейджъри с лошо психично здраве
- Емоционално заразяване – преживяването на чуждите емоции може да навреди на възрастните хора
- Център за психично здраве "Проф. д-р Темков" ЕООД, гр. Бургас
- 28 вдъхновяващи цитата за психичното здраве, стигмата и борбата с нея
- Транссексуалните и небинарните хора са с по-висок риск от психични заболявания
- Осемте най-добри мантри за емоционално и психично благополучие
- Как бихте определили психичното си здраве
- Препоръките на Американската академия по педиатрия задълбочават стигмата, свързана с наднорменото тегло при децата
- Ранни симптоми на психичните заболявания
- Как психичните проблеми на мъжа се отразяват на неговото семейство
Коментари към Подрастващите са с лошо психично здраве, показва поредното проучване на СЗО