СЗО създава Съвет по икономика на здравеопазването
Световната здравна организация обяви създаването на Съвет по икономика на здравеопазването за всички. Той ще събере най-добрите икономисти и здравни експерти. Тяхната задача е да се концентрират върху инвестициите в здравеопазването и върху възможностите да се постигне устойчив и иновационен икономически растеж.
„Здраве за всички“, както е наречена новата структура ще насочи вниманието не просто към търсене на иновативни икономически механизми, но и за пореден път с действията си ще напомни, че когато става дума за обществено здравеопазване, то не бива да се приема като разход, а като инвестиция в бъдещето.
В този дух говори и генералният директор на организацията д-р Тедрос Гебрейсус, представяйки новата инициатива в последния ден от 73-та Световна здравна асамблея на 13 ноември 2020.
„Здравето не е разход, а инвестиция, която е в основата на продуктивните, устойчивите и стабилни икономики“, заяви той и подчерта, че няма как се края на пандемията светът да разчита, че статуквото ще бъде достатъчно. Не, няма да бъде, защото след края на COVID-19, ще има нужда от иновационна трансформация на здравните системи на всички държави, защото само по този начин ще се постигне икономическо благосъстояние навсякъде.
Разбира се и тази нова структура се ражда в условията и провокирана от пандемията. Точно COVID-19 успя да изведе на преден план и да покаже ужасните последици от постоянното и хронично недофинансиране в здравеопазването. През последните осем месеца докато вирусът вилнее в света, се разбра как точно недостатъчните инвестиции в сектора през годините оказаха жесток негативен отпечатък върху глобалната икономика днес и върху живота и поминъка на милиарди мъже и жени в целия свят.
Факт е, че пандемията предизвика социална и икономическа криза, която трудно може да бъде оприличена по своята сила с друга. Както подчертават д-р Гебрейесус, кризата подкопа и глобалната стабилност, и солидарността навсякъде. Според него никога не бива да забравяме две важни неща. Едното е, че здравето е човешко право, а другото е, че то и икономиката зависят едно от друго и са свързани неразривно.
Председател на Съвета по икономика в здравеопазването за всички е проф. Мариана Мацукато (на снимката). Известната икономистка работи в Университетския колеж в Лондон и е основател и директор на неговия Институт за иновации и обществена стойност. Проф. Мацукато, която лондонският вестник „Таймс“ нарече „най-страшният икономист в света“, е автор и на книгата „Предприемаческата държава и стойността на всичко“, в която критикува някои от най-фундаменталните икономически предположения на нашето време и се опитва да очертае различен път.
Проф. Мацукато смята, че екипът на новия Съвет, ще бъде воден от идеята, че инвестициите в здравеопазването както във всяка страна, така и в глобален план, означават вложения в бъдещето и в никакъв случай краткосрочен разход. Известната икономистка е на мнение, че в последните десетилетия светът е преживял множество кризи- икономически, климатични, здравни. „Ако продължаваме да поправяме системата всеки път, винаги ще изоставаме. Вярвам в смисъла на икономическата програма „Здраве за всички“. Този е пътят да моделираме икономики, чиято задача е благосъстояние чрез добавена стойност, която може да бъде измерена и разпределена“.
Генералният директор на СЗО заяви още, че задача на Съвета е и да създаде лидерско мислене, за да бъдат приложени промените.
Съветът по икономика на здравеопазването ще проведе първата си среща през следващите седмици, на която членовете ще обсъдят работния си план и организационни въпроси.
Тук е мястото да припомним, че през август 2020 г. проф. Мариана Мацукато и Райнер Кател представиха доклада „COVID-19 и капацитетът на публичния сектор“, в който твърдят, че за да управляват пандемията правителствата се нуждаят от способности и капацитет, които често липсват. Те включват способности за адаптиране и учене, капацитет за привеждане в съответствие на обществените услуги и нуждите на гражданите, но и за управление на системи, данни и цифрови платформи.
Един от най-големите уроци, който COVID-19 даде, подчертават авторите на доклада, е, че капацитетът на държавата да управлява подобна криза зависи от кумулативните инвестиции, които тя е направила. Кризата е сериозна и тежка за всички, но е особено предизвикателство за държавите, които са игнорирали необходимите инвестиции в това, което наричаме „динамични възможности на публичния сектор“.
who.int, marianamazzucato.com
НОВИНАТА е свързана към
- Вирусният хепатит отнема на ден живота на 3500 души в света
- Световна здравна организация
- СЗО: Медицинските сестри играят уникална роля, пазете ги!
- СЗО алармира, че двайсет милиона деца в света не са ваксинирани срещу морбили, тетанус и дифтерит през 2018 г.
- СЗО препоръчва забрана на електронните цигари
- СЗО взе решение за подновяване на изпитванията на хидроксихлорохин срещу COVID-19
- СЗО отпуска 183 330 долара за превенция на здравето
- СЗО: Движете се, за да сте здрави
- Ебола отново се завърна в Либерия, предупреди Световната здравна организация
- Психичното здраве на младежта в Европа се влошава, алармират от СЗО
Коментари към СЗО създава Съвет по икономика на здравеопазването