Създадоха лекарство срещу COVID-19 на основата на модифициран рекомбинантен човешки интерферон – ламбда
Учени от Новосибирския институт по клетъчна биология и генетика към Сибирския клон на Руската академия на науките са разработили медикамент за лечение на COVID-19. Първоначално лекарството е създадено за лечение на конюктивит.
Лекарството срещу COVID-19
Всъщност, работата по създаването на медикамента започва много преди пандемията от COVID да превземе света. И това е поредният пример затова как COVID кризата освен разрушителен има и съзидателен ефект.
Става дума за проект, насочен към търсенето на нови начини за лечение на вирусен конюктивит. Когато вирусът SARS-CoV-2 завладява света, учените променят насоката на изследванията си и решават ваксината да бъде не за конюктивит, а за лечение на COVID-19. Много са научните институти в Русия, които работят усилено за създаването на лекарства и на ваксини срещу COVID-19.
>>>Започна вторият етап от изпитванията на „МИР 19“ - руското лекарство срещу COVID-19
Заместник-директорът на Института д-р Максим Корольов казва, че става дума за фундаментален проект за създаването на ново лекарство, в основата на което е рекомбинантния човешки интерферон – ламба. Екипът го е модифицирал и е подобрил свойствата му.
Учените признават, че е имало доста трудности, защото животинските и клетъчните модели за подобни изследвания са твърде сложни.
„Бързото и ефективно пренасочване на изследванията към новите линии стана възможно благодарение на мултидисциплинарния екип в изследователския ни център, където работят много специалисти от различни области на науката“, коментира д-р Корольов.
Вече е реализиран първият етап от предклиничните изследвания на интерферон – ламба, насочени към установяването на неговата антивирусна активност срещу SARS-CoV-2.
„Проведените тестове за противовирусната активност на интерферон-ламбда по отношение на SARS-CoV-2 са изключително оптимистични. Идентифицирахме широк спектър на работни дози и определихме ниската му токсичност и това ни позволява да гледаме оптимистично на резултатите от всички видове предстоящи изпитвания – и доклиничните, и клиничните“, смята още д-р Максим Корольов.
„Разработването на антивирусни лекарства е изключително трудна задача особено в онази област на съвременната медицина, която сякаш е най-трудно достъпна за нея – биологията. Но надеждата е, че именно с интерферона – ламбда ние ще имаме сериозни успехи“, уточнява ученият.
Много положителен и обнадеждаващ за тази разработка е фактът, че институтът има сериозна научна основна в това направление, казва още заместник-директорът.
Той подчертава, че най-добре би било следващият етап да се проведе след година, тъй като в момента тече програмата на доклиничните изпитвания.
Според изследователя доклиничните изпитвания продължават между една и две години, а клиничните не могат да бъдат осъществени за по-малко от две години дори в периода на пандемията от COVID-19.
Заедно с колегите си от Института по фундаментална и клинична имунология и от Новосибирската областна болница екипът поставя началото и на програма за проследяване на клиничните резултати при пациенти с ревматични заболявания, заразени с COVID-19.
Наблюдението на заразените с COVID-19 хора с ревматични заболявания
Много от пациентите с ревматични заболявания, заразени с COVID-19, биват лекувани с биологични лекарства, които имат специфични странични ефекти. Този вид медикаменти повишават чувствителността към инфекциозни заболявания, включително към туберкулоза и пневмония. Специалистите разясняват, че лечението не може да бъде прекратено за дълго време, защото ревматичните заболявания прогресират, а високите нива на възпаление създават сериозни медицински проблеми.
Д-р Максим Корольов подчертава, че е било изключително важно да се прецени как контактът с COVID-19 ще се отрази на състоянието на тези пациенти. „В продължение на една година наблюдавахме как се заразяват, как протича болестта и как някои от медикаментите влияят“.
Оказва се, че не всички класове генетично модифицирани биологични лекарства са безопасни. Някои групи като анти-В-клетъчните лекарства повишават чувствителността на пациентите към нова COVID инфекция и пневмония.
Друг клас лекарства като инхибиторите на тумор некрозис фактор алфа действат по точно обратния начин. Те предпазват от COVID-19 и облекчават значително развитието на усложнения.
В резултат на тези наблюдения и анализи Институтът предоставя на лекарите насоки как правилно да се справят с определени пациенти, каква да е терапия и времето, за което тя се прилага, кога да бъде прекъсната и как отново подновена.
- „Pfizer“ ще разреши и на други компании да произвеждат хапчето paxlovid за лечение на COVID-19
- Антивирусното лекарство Paxlovid може да предотврати продължителен COVID
- Лекарството срещу COVID-19 КОВИД-глобулин се използва успешно за лечение в Русия
- В Русия създадоха тестова система, която открива генетичния материал на SARS-CoV-2 и Омикрон
НОВИНАТА е свързана към
- Най-важното за хапчетата за лечение на коронавирусна инфекция на компаниите „Merck“ и „Pfizer“
- „Pfizer“ ще разреши и на други компании да произвеждат хапчето paxlovid за лечение на COVID-19
- Антивирусното лекарство Paxlovid може да предотврати продължителен COVID
- В Русия регистрираха „МИР-19“ - лекарство срещу COVID-19, разработено от Института по имунология
- В Русия създадоха тестова система, която открива генетичния материал на SARS-CoV-2 и Омикрон
- Започна вторият етап от изпитванията на „МИР 19“ - руското лекарство срещу COVID-19
- Хапчето за лечение на COVID-19 на Merck намалява наполовина риска от смърт и хоспитализация
- Лекарството срещу COVID-19 КОВИД-глобулин се използва успешно за лечение в Русия
- В Русия започнаха клинични изпитания на лекарство срещу COVID-19
- ЕМА разреши употребата на медикамента „RoActemra” за лечение на тежки случаи на COVID-19
Коментари към Създадоха лекарство срещу COVID-19 на основата на модифициран рекомбинантен човешки интерферон – ламбда