Хапчето за лечение на COVID-19 на Merck намалява наполовина риска от смърт и хоспитализация
На 01.10.2021 г. компаниите „Merck“ и „Ridgeback Biotherapeutics“ обявиха, че по предварителни данни експерименталният им антивирусен препарат молнупиравир, който се приема през устата, може да намали с 50% риска от смърт и хоспитализация при заразяване с коронавирус.
Те твърдят, че от общо 385 пациенти, получили хапчето, 7,3% са постъпили в болница или са загубили живота си. За сравнение при контролната група от 377 души, получили плацебо, процентът е двоен – 14,1.
Все още не са оповестени всички данни, а известните до момента не са разгледани и одобрени от независими експерти в областта. От компанията „Merck“ обаче съобщиха, че ще кандидатстват за разрешение за спешна употреба от Американската агенция за контрол на храните и лекарствата. Ако го получат, молнупиравир ще бъде първият антирисувен медикамент срещу COVID-19, който се приема през устата.
Според д-р Скот Готлийб, бивш служител на FDA, „резултатите от проучването са повече от впечатляващи, като досега нито един препарат срещу респираторни вируси, който се приема перорално, не е постигал толкова висока ефективност.“ Експертът е на мнение, че приемът през устата може да предотврати размножаването на вируса, а това определено би означавало голяма крачка напред в борбата с коронавируса.
Антивирусното лечение е форма на антимикробно лечение, която унищожава или спира развитието на микроорганизми като бактерии (чрез антибиотици), гъбички (чрез противогъбични препарати) или вируси.
Някои от най-известните противовирусни препарати са тези срещу херпес, ХИВ и грип.
Д-р Майрън Коен, който е професор по медицина, микробиология, имунология и епидемиология в университета на Северна Каролина, споделя: „Повечето хора са чували за „Тамифлу“ и ацикловир. Второто се използва успешно за лечение на варицела, херпес и херпес зостер. На практика не са много разработените до момента антивирусни препарати.“
Предимства на молнупиравир
Единственият друг противовирусен препарат, одобрен от FDA за лечение на коронавирусна инфекция, е ремдесивир. Той е създаден от компанията „Gilead Sciences“ и се продава под търговското наименование „Veklury“. Приема се интравенозно, за което все пак са нужни умения и консумативи.
Освен това се оказва, че ремдесивир не дава резултати при всички пациенти с COVID-19. Мненията за него са противоречиви. От една страна не намалява риска от фатален край при заразяване, а от друга води до по-бързото възстановяване, ако приемът му започне още с появата на първите симптоми.
Насоките, изготвени от Националните здравни институти за лечение на коронавирус, препоръчват използването на ремдесивир при вече хоспитализирани пациенти, които се нуждаят от подаване на кислород, докато от СЗО предупреждават препаратът да не се използва, освен по време на клинични проучвания.
Молнупиравир би бил много по-лесен за приложение, тъй като се приема през устата. Принципът му на действие също е различен – той променя молекулата на SARS-CoV-2, така че да предотврати нейното размножаване.
Мутагенезис – промяна на генетичния материал на вируса
„Медикаментът прониква в генетичния материал на вируса и причинява възникването на грешки. Когато възникнат няколко такива, за патогена става много по-трудно да се разпространява“, пояснява д-р Дариа Хазуда, главен научен експерт в „MSD“, лейбъл на компанията „Merck“.
Д-р Марк Денисън, вирусолог към института по инфекциозни болести, имунология и възпаления „Vanderbilt“, добавя, че механизмът на действие на молнупиравир се нарича мутагенезис (промяна на гените) и именно той го различава от ремдесивира.
Всъщност механизмите за увреждане на генетичния материал са два: прекъсване на веригата и мутагенезис, при който стана ясно, че се причиняват дефекти в генома.
Антивирусно хапче за лечение на коронавирусна инфекция?
Д-р Коен, който и преди е работил върху молнупиравир, пояснява кои са трите най-важни неща при създаването на ефективен противовирусен препарат.
1. Да спира развитието на заболяването.
2. Ако се приема в случай на симптоматично протичане на болестта, то хапчето трябва да помага и срещу така наречения дълъг COVID-19. То трябва не само да спре влошаването и да предотврати фатален край, а и да предпазва от продължителна кашлица и главоболие, което не отшумява със седмици например.
3. Да служи едновременно като терапевтично и превантивно средство. С други думи, ако човек се разболее от COVID-19, да го предава по-трудно на останалите.
„Бихме искали препаратът да е толкова ефективен, че да спре възможно най-бързо размножаването на SARS-CoV-2 още в носа“, завършва Коен.
Медицинският анализатор на телевизия „CNN“ д-р Лиана Уен е категорична, че създаването на антивирусен препарат, който може да предпазва от тежко протичане на коронавирусна инфекция, би било от решаващо значение в борбата с пандемията. Тя допълва: „Моноклоналните антитела имат същата функция и са сравнително ефективни. Проблемът е, че те могат да се вкарват в тялото само чрез вливка или инжекция. Това е пречка за част от пациентите, а и натоварва допълнително здравната ни система. Ако наистина се появи хапче за лечение на коронавирус, ситуацията ще се промени коренно. Особено за пациентите с леки симптоми, които биха могли да го приемат в домашни условия.“
Противовирусните препарати не заместват ваксината
Координаторът по управление на кризата от COVID-19 към Белия дом Джеф Зийнтс заяви, че подобен медикамент трябва да се разглежда като помощно средство, а не като заместител на ваксините.
„Хапчето може да помогне на хората да се предпазят от по-тежки последици, след евентуално заразяване. Смятам, че е изключително важно да осъзнаем, че ваксината продължава да бъде най-добрият начин за превенция. На първо място тя защитава от заразяване, а нашата основна цел е да ограничим броя на инфектираните, не само да облекчим симптомите им, когато това вече е факт“, допълва Зийнтс.
Какво предстои оттук нататък
Има още много неизвестни, свързани със самото лекарство и групите, на които би могло да помогне. Проведеното клинично изпитване включва доброволци над 18-годишна възраст, които са застрашени от тежко протичане на COVID-19. Повечето от тях страдат от затлъстяване, диабет, сърдечно заболяване или са в напреднала възраст. Нито един не е ваксиниран срещу коронавирус.
Учените проучват възможността молнупиравир да е ефективен при превенция на хора, изложени на коронавируса, които обаче все още не са заразени. Например в домакинства, където единият член е болен, но останалите все още не са.
Представители на компанията „Merck“ заявиха, че възможно най-скоро ще подадат документи за получаване на разрешение за спешна употреба от Агенцията за контрол на храните и лекарствата, както и от други регулаторни органи в чужбина.
Докато очаква крайните резултати от изпитанията, компанията произвежда на свой риск молнупиравир, като се очаква до края на годината да осигури таблетки за провеждането на 10 милиона лечебни курса.
До момента „Merck“ са сключили предварителен договор за продажбата на 1,7 милиона таблетки на американското правителство, ако получат разрешение. Те ще приложат тройно ценообразуване, за да може лекарството да е достъпно за страните по целия свят и ще си сътрудничат с други фармацевтични компании, за да осигурят достатъчно наличности за слаборазвитите и средноразвити страни.
What would an antiviral pill mean for the fight against Covid-19?: https://edition.cnn.com/2021/10/02/health/antiviral-pill-covid-19-explainer
- „Pfizer“ ще разреши и на други компании да произвеждат хапчето paxlovid за лечение на COVID-19
- Антивирусното лекарство Paxlovid може да предотврати продължителен COVID
- Лекарството срещу COVID-19 КОВИД-глобулин се използва успешно за лечение в Русия
- Създадоха лекарство срещу COVID-19 на основата на модифициран рекомбинантен човешки интерферон – ламбда
НОВИНАТА е свързана към
- Най-важното за хапчетата за лечение на коронавирусна инфекция на компаниите „Merck“ и „Pfizer“
- „Pfizer“ ще разреши и на други компании да произвеждат хапчето paxlovid за лечение на COVID-19
- Антивирусното лекарство Paxlovid може да предотврати продължителен COVID
- Хапчето за лечение на COVID-19 на „Pfizer“ намалява риска от хоспитализация и смърт с почти 90%
- В Русия регистрираха „МИР-19“ - лекарство срещу COVID-19, разработено от Института по имунология
- В Русия създадоха тестова система, която открива генетичния материал на SARS-CoV-2 и Омикрон
- Започна вторият етап от изпитванията на „МИР 19“ - руското лекарство срещу COVID-19
- Създадоха лекарство срещу COVID-19 на основата на модифициран рекомбинантен човешки интерферон – ламбда
- Лекарството срещу COVID-19 КОВИД-глобулин се използва успешно за лечение в Русия
- В Русия започнаха клинични изпитания на лекарство срещу COVID-19
Коментари към Хапчето за лечение на COVID-19 на Merck намалява наполовина риска от смърт и хоспитализация