10 ноември 2020 г.: Новите случаи на COVID-19 са 3816 или 43,2% от направените 8826 PCR теста
3816 са хората с положителни тестове за последното денонощие, показва информационната система. Това прави 43,2% от направените 8826 PCR теста за последните 24 часа. Общият брой на потвърдените случаи на COVID-19 е 78 976.
В болници се лекуват 4004 души, от които 270 са в интензивните отделения.
Излекувани са 875 мъже и жени, но 106 изгубиха битката с вируса.
1403 са потвърдените случаи на заразени в столицата, В Пловдив те са 392, във Варна-220, в Благоевград 198.
COVID-19 в България
Пловдив е областта, в която има най-много заразени – 392 са потвърдените положителни проби на хора от областта. От миналата седмица в Пловдив действа новата информационна система, която в реално време показва свободните легла за COVID-19. Тя прави много по-лесна координацията между лечебните заведения и спешните центрове. До 16 ноември трябва да приключи и преобразуването на болница „Свети Мина“ в място, където ще се лекуват единствено пациенти с коронавирусна инфекция. 150 са леглата, в които ще бъдат настанявани болните. Няма да бъдат лекувани обаче тежките случаи, тъй като в „Свети Мина“ няма специалисти за интензивно лечение.
Както подчерта областната управителка Дани Каназирева, здравното заведение се намира на място, което позволява много бързо транспортиране на хората в тежко състояние до болниците за интензивно лечение. Решението провокира разгорещени дискусии, а от КТ „Подкрепа“ изпратиха декларация до областния управител и кмета на Пловдив, в което определиха идеята като непригодна и неподходяща и поискаха да бъде преразгледана.
Вчера стана ясно, че Медицинският съвет е решил управителят на карловската болница „Д-р Киро Попов“ да остане на поста си. Преди няколко дни областната управителка на Пловдив поиска оставката на д-р Христо Пелев, заради лошо управление. Аргументите на Медицинския съвет са, че сегашната критична ситуация не позволява да се хаби човешки ресурс. Според д-р Пелев ще се опитат да се справят с недостига на персонал като един от етажите на болницата се заеме от COVID отделение, в което ще се пренесе и Инфекциозното отделение.
220 са новите случаи на COVID-19 във Варна, с тях общият брой на заболелите става 4734. Данните на РЗИ-Варна показват, че общата заболеваемост за 14 дни, времето от 26 октомври до 8 ноември 2020-а, е 464,7 на 100 000 души. До 11 ноември 2020 г. 20 % от легловата база на всички болници в града ще са предназначени единствено за лечение на болни от коронавирусна инфекция, реши кризисният щаб.
Областният управител съобщи, че обмислят идеята една от всички болници да поеме всички с COVID. Проблемът е свързан единствено с липсата на медицински персонал както и в останалите градове.
Междувременно във Варна върви дарителската кампания за възможността да се дарява плазма. Вече са поръчани първите сетове, тъй като те са единственото, което е нужно, защото в Центъра по хематология в морския град разполагат и със специалисти и с апаратура.
Най-сериозният проблем, пред който са изправени в Русе, е запълненият капацитет на болниците. В момента той надвишен със 76. Много от хората са от други области и са пристигнали в Русе, когато тук е било сравнително спокойно. Сега ситуацията е променена коренно и затова решението на щаба е пациенти от други области да бъдат приемани, единствено ако случаят е особено тежък. Днес ще бъдат разкрити допълнително 22 легла в Онкоцентъра, а до края на седмицата други 15 в Университетската „Медика Русе“. Тази седмица в града край Дунав организират обучение за личните лекари, по време на което те ще бъдат запознати с най-новите тенденции в лечението на заболяването. Ще получат още информация как точно да определят степента му и как да осъществяват успешно домашно лечение.
От 6 ноември 2020-а броят на леглата за коронавирусна инфекция в Университетската болница „Проф. д-р Стоян Киркович“ в Стара Загора е 108, а при необходимост ще бъдат разкрити и нови. До днешния 10 ноември са настанени 92 души. Новите случаи в областта са 174, с тях общият брой на заразените става 2876. От болница „Тракия“ съобщиха, че лабораторията им към Медицинския център Трета поликлиника разполага с новия комбиниран тест за антигени. Бързият тест открива наличието на SARS-CoV-2 и грип тип А и В. Резултатите от този вид тестове съвпадат на 91% с тези на PCR теста.
COVID-19 по света
Броят на хората с COVID-19 в света надмина 51 000 000, показват данните на Университета „Джонс Хопкинс“.
Над 10 110 000 са заразените в САЩ, 8 591 730 в Индия, над 5 600 000 в Бразилия и повече от 1 856 000 във Франция, която повече от седмица е четвърта в черната статистика.
С новите над 20 000 заразени с вируса на SARS-CoV-2 Франция продължава да се бори с епидемията. Продължава пренасочването на болни от районите, където биват отчитани най-голям брой заразени и болниците са претоварени, към такива, които все още са в състояние да поемат хората. В края на тази седмица управляващите ще направят анализ, за да установят реалната ситуация и резултатите от наложените до момента драстични мерки.
Министерството на образованието съобщи, че са осигурени над един милион теста за учебните заведения. Бързите тестове ще се правят от училищните медицински сестри, първо ще бъдат тествани преподавателите и персоналът. 3528 са учениците с положителни проби и 1165 учители и служители в системата. На фона на 12 000 000 ученици и 1 000 000 преподаватели това дава основания на министъра на образованието Жан-Мишел Бланкер да заяви, че ситуацията е под контрол. И ако под контрол е ситуацията по отношение на здравето, много по-различна е тя по отношение на образованието. Вчера министър Бланкер изпрати писмо до учителите, в което определи първото пълно затваряне на Франция от март до май 2020-а като мини цунами, което заличава напредъка, постигнат при децата от началния етап на обучение. Независимо от усилията, които се полагат, резултатите показват ясно, че всички са засегнати, а особено силно най-малките. Направените през септември тестове показват значителен спад особено в областта на езика и на математиката. При децата от начален етап анализът показва, че само 68,3% могат да четат на глас, а през 2019-а процентът е бил 72. Да пишат са в състояние 72,6% срещу 77% през 2019-а. Очевидно е, коментират от министерството, че това се дължи на липсата на пряк контакт с учител.
Проучване, поръчано от Министерството на науката и иновациите в Испания, показва, че заразяването става чрез аерозоли. Най-често срещаната форма на зараза е при говорене, пеене, кашляне и тя доминира, констатират групата изследователи, сред които Антонио Алками, Маргарита дел Вал, Ксавие Керол, Глория Санчес. Учените дори са на мнение, че е възможно да се изключи заразяването по капков път. Предложението на екипа е хората да са на открито повече, да се проветряват или филтрират помещенията редовно. Когато към тези мерки се добавят спазването на правилата, носенето на маски, дистанцията, работата от разстояние и избягването на събития, където има струпани много хора особено на закрито, Испания би могла да се справи по-бързо с пандемията и броят на заразените и жертвите да намалее значително.
Вчера фармацевтичната компания Pfizer обяви, че разработваната от тях и германската BioNTech ваксина срещу COVID-19 е показала 90% ефективност. Данните са от проучването на фаза три. Няма сериозни опасения по отношение на нейната безопасност. До момента 94 души, участвали в третата фаза на проучването, са се заразили с вируса SARS-CoV-2. Експертите подчертават, че 90% от хората не са получили ваксина, а плацебо, а това означава, че не повече от 8 от получилите ваксината, са се заразили. Защитата се постига седмица след като доброволците са получили втората от двете дози и 28 дни след първата. Анализите продължават. Очаква се от компанията да поискат разрешение за спешна употреба в САЩ до края на ноември. В същото време експерти насочиха вниманието към факта, че ваксината трябва да бъде съхранявана при температура от минус 70 градуса, а това е трудно за по-голямата част от болниците.
Брус Ейлуърд, старши съветник на генералния директор на СЗО заяви, че първите ваксини ще бъдат пуснати до март 2021 г. и това ще промени кризисната в момента ситуация с COVID-19. Той подчерта, че тогава хората ще разполагат и със средства за самостоятелно тестване. Очаква се в този период Световната организация да бъде готова и да представи програмата си за бързо предоставяне на ваксини срещу COVID-19.
mh.government.bg, coronavirus.bg, pixabay.com, pd.government.bg, rzi-varna.com, moreto.net, dunavmost.com, who.int, rtve.es, lemonde.fr, lefigaro.fr
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
Коментари към 10 ноември 2020 г.: Новите случаи на COVID-19 са 3816 или 43,2% от направените 8826 PCR теста