9 ноември 2020 г.: Броят на излекуваните от COVID-19 (603) и новите положителни случаи (675) е почти изравнен
Новите положителни случаи на заразени с COVID-19 за последното денонощие е 675, което е 31% от направените 2151 PCR теста, показват данните на националната информационна система. С тях общият брой на заразените в страната до момента става 75 160 души.
За лечение в болниците са настанени 3822 жени и мъже, от които в интензивните отделения са 272 от тях. 603 за излекуваните, а 33 са починалите за последните 24 часа.
Шест са областите в страната, в които няма установени случаи на заразени. Отново най-много са новорегистрирани има в столицата – 332, следват област Кюстендил с 46, Благоевград с 33, Плевен с 26.
COVID-19 в България
675 са новите случаи на хората с положителен SARS-CoV-2 за последното денонощие и те са традиционно по-малко в сравнение с предишните дни. На 7 ноември 2020 г. данните на информационния портал показаха, че новозаразените са 3839, излекувани бяха 727, а 58 загубиха битката с COVID-19. На 8 ноември данните показаха 2301 души с положителни тестове, 369 излекувани и 56 починали.
За последното денонощие в Кюстендил да установени 46 души с положителни проби. Това нарежда областта на второ място след столицата в черната статистика. От две седмици насам броят на заразените в областта нараства. В здравните заведения в областта ситуацията се усложнява. Преди дни откриха триажен кабинет в община Дупница. В него ще преглеждат единствено пациенти със съмнение за COVID-19, които ще бъдат насочвани за лечение в болници или вкъщи.
Общинската болница разполага с 35 легла за лечение на хора с коронавирусна инфекция, има готовност да бъдат разкрити още единадесет, а частната болница има 25 и възможност за още толкова. И в болниците в Дупница основният проблем е свързан с липсата на медицински персонал.
Междувременно в едно от кюстендилските читалища сформираха заедно с доброволци клуб, който ще помага на хората в града. Възрастни, под карантина, трудноподвижни и самотни хора ще получават нужните им хранителни продукти, лекарства и стоки от първа необходимост.
33 са хората с положителни проби в Благоевград. Областта повече от месец продължава да е с много голям брой на заразени. Много преди на национално ниво да бъдат въведени строгите епидемиологични мерки за превенция, те бяха установени в областта. Болниците са на предела на капацитета си, а медицинските екипи на прага на възможностите си. Очакванията са случаите да се увеличават, тъй като според специалистите дифузното разпространение е в пика си в момента. Над 120 са настанените в благоевградската болница. Общо 7 са отделенията в нея, в които лекуват болни от COVID-19. Директорът на здравното заведение д-р Огнян Митев заявява, че ще приемат болни, докато имат сили. Всички останали, които се нуждаят от хоспитализация, се насочват към болница „Пулс“.
Хотелиерите в Банско излязоха с предложение, което вече са изпратили в Министерството на туризма. Идеята е в хотелите да бъдат настанявани пациентите от болниците за рехабилитация. Така там ще бъдат освободени легла за болните. Това, според Съюза на туристическия бизнес, е по-добрият вариант за използване на хотелите, вместо предложеното от министерството на туризма да бъдат настанявани карантинирани.
Четирима са хората с положителни тестове за последните 24 часа в област Русе. На фона на данните за предходните дни те са малко. Преди ден стана ясно, че всички легла, разкрити за лечение на хората с COVID-19 в Русе са заети. На днешния 9 ноември 2020-а се очаква да бъде взето решение как да се излезе от кризата на заседание на Областния щаб, в което ще се включат ръководителите на всички лечебни заведения. В областта бяха въведени строги правила още преди два дни, откогато е в сила и забраната деца до 18 години да посещават молове и заведения без придружител, а пенсионерите да пазаруват в магазините и аптеките от 9:00 до 11:00 часа. До момента четири учебни заведения са преминали изцяло на обучение онлайн.
Фактът, че за последните две седмици заболеваемостта в страната е над 300 души на 100 000, е причината за предприетите стъпки за реорганизация на здравната система. Министърът на здравеопазването обясни, че за това са необходими около 80 000 000 лв.
Правителство отпусна 81 000 000 лв. за допълнителни мерки в битката с COVID-19 на извънредното си заседание днес. От тях 65 000 000 лв. са за болниците за лечение и диагностика. Останалите пари са от резерва на НЗОК. До 6 000 000 лв. от тях са предназначени за създаването на COVID зони в Диагностично-консултативните центрове. 10 000 000 лв.са предназначени за общопрактикуващите.
От 1 ноември 2020-а всеки от тях ще получава допълнително по 1000 лв. за проследяването на хората с установена коронавирусна инфекция. Според здравния министър така те ще бъдат мотивирани да назначават терапия, проследяват и контролират състоянието им. Направленията за изследване ще бъдат назначавани по електронен път. Личните лекари ще могат да назначават и бързи антигенни тестове. COVID зони ще бъдат обособени в някои от столичните ДКЦ, както и в по-големите градове. В София те ще бъдат около 10, а близо 40 в страната.
Премиерът поиска от министъра на здравеопазването да бъде осигурена възможност даряването на кръвна плазма да става не само в столицата, но и на други места в страната. Бойко Борисов заяви още, че срещу заразата е изправен целият потенциал на здравната система, освен отпуснатите средства вече е факт и единният медицински протокол. Най-важното е хората да продължават да се пазят, заяви премиерът.
Със заповед на здравния министър се регламентира задължителната регистрация, съобщаването и отчетът за хората с COVID-19. В заповедта са посочени определенията за това кой случай е възможен, кой е вероятен и кой е потвърден, като те съответстват на дефинициите на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията. Данните за регистрираните случаи се съобщават на регионално, национално и европейско нива.
В заповедта са описани основните действия за ограничаване разпространението на заразата, които на областно ниво предприема съответната здравна инспекция. Нейна е задачата да проучи заразения, да определи контактните и да ги постави под карантина. Всяка седмица се отчита броят на заболелите по възраст, тежест на протичане на заболяването и изходът от него. Основният критерий, за да се определи случаят като потвърден, е лабораторното потвърждение чрез PCR тест, е посочено още в заповедта. Националната информационна система информира личните лекари и Регионалните инспекции при въвеждането на положителен резултат.
COVID-19 по света
Над 50 495 500 са заразените с COVID-19 в света, оздравели са 33 119 641, а жертвите на вируса SARS-CoV-2 са над 1 257 200 души, показват данните на Университета „Джонс Хопкинс“.
САЩ продължава да е страната с най-много заразени. Броят им почти достигна 10 000 000, в Индия хората с положителни тестове са повече от 8 553 000, а в Бразилия над 5 664 000, следват Франция с 1 835 187, Русия с 1 796 132 и Испания с 1 328 832.
Испания продължава да е третата страна в света с най-много смъртни случаи според броя на жителите – 38 833 са жертвите на вируса до момента. В последните месеци страната предприе множество ограничителни мерки, за да намали разпространението на заразата. Освен вечерен час общините в страната имат правото да прилагат мерки, съобразени с конкретната ситуация. В последните седмици в районите бяха предприети различни действия, сред които затваряне на барове, ресторанти и магазини, които не предлагат хранителни стоки.
Във Франция ситуацията продължава да бъде изключително сериозна. Броят на починалите надхвърли 40 000. Над 30 000 французи са настанени в болниците. От 5000 на 6400 увеличиха леглата в интензивните сектори, тъй като натискът там е най-силен. В последните дни болни от някои от най-засегнатите райони биват премествани в клиники, където има по-малко хоспитализирани. Според министъра на здравеопазването първите строги ограничителни мерки са забавили разпространението на епидемията. Оливие Веран призна, че все още е рано да се прецени реалният ефект. Това може да се случи едва след десет дни, когато ще бъде взето решение дали са необходими допълнителни мерки. Във Франция до 1 декември са затворени ресторанти, хотели, театри, кина и музеи, както и фирмите с по-несъществен бизнес. Училищата и детските градини продължават да работят.
В Италия, която беше първият епицентър на пандемията в Европа, продължават да действат строги правила. Извънредното положение там бе удължено до края на януари 2021 г., в цялата страна са затворени кината, театрите, фитнес залите и музеите и е в сила вечерен час.
По данни на Института „Робърт Кох“ общият брой на заразените в Германия е 671 868. 11 352 германци са загубили битката с COVID-19. Най-много са заразените в Северен Рейн-Вестфалия – 171 631 души, следват ги областите Бавария със 133 808 души и Баден-Вюртемберг със 100 752. 13 363 са потвърдените случаи за последното денонощие.
21 798 са заразените с вируса SARS-CoV-2 руснаци за последното денонощие, с тях общият им брой от началото на пандемията става 1 796 132. В Московска област планират въвеждането на нови ограничителни мерки за хората над 65 години, които ще влязат в сила от 11 ноември 2020-а. Сред тях са блокирането на социалните им карти, за да не излизат навън. В областта са концентрирани най-много от случаите на заразени. Заболеваемостта е висока, броят на настанените в болници – също. 19 000 са леглата за пациенти с коронавирусна инфекция, с които разполагат в Москва. За последното денонощие в Москва са установени нови 5751 заразени. От 25 октомври до 8 ноември се наблюдава бързо нарастване на заболеваемостта и в Санкт Петербург, Архангелск и в Красноярска, Хабаровска, Челябинска и Амурска области. В същото време директорът на Изследователския център по епидемиология и микробиология „Гамалея“ Александър Гинзбург съобщи, че до петнадесет дни може да започнат ваксиниране на хората от столицата и областта със създадената от тях ваксина „Спутник V“. До края на ноември ще има половин милион дози. Първите количества с руската ваксина срещу COVID-19 са предназначени да рисковите групи на медицинските служители и учителите.
coronavirus.bg, mh.government.bg, pixabay.com, infomreja.b, blagoevgrad.eu, regiona.bg, dunavmost.co,
lefigaro.fr, lemonde.f, rtve.es, стопкоронавирус.рф, tass.ru
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Отново висок ръст на нови случаи на COVID-19 на 30 септември 2020-а – 276 при направени 4736 теста
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
Коментари към 9 ноември 2020 г.: Броят на излекуваните от COVID-19 (603) и новите положителни случаи (675) е почти изравнен