Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Интервюта Лекарите говорят Д-р Виктория Атанасова: Въпреки липсата на пари грижите за болните недоносени деца никога не страдат

Д-р Виктория Атанасова: Въпреки липсата на пари грижите за болните недоносени деца никога не страдат

от 12 сеп 2014г.
Д-р Виктория Атанасова: Въпреки липсата на пари грижите за болните недоносени деца никога не страдат - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Всяко десето родено дете в България е недоносено, показва статистиката. Преждевременно роденото бебе може да тежи от около 600 до 2500 грама, но има случаи и на оцелели деца с тегло под 500 грама. Голяма част от недоносените бебета имат дихателни и зрителни проблеми, които могат да се задълбочат, ако не бъдат лекувани навреме...

В какво се състоят грижите за недоносените бебета, чести ли са случаите, в които въпреки усилията, лекарите не успяват да се преборят за живота на децата и какви са проблемите на неонатологията в България? На въпросите отговаря д-р Виктория Атанасова - неонатологът, в чието работно време не са посочени часове. Тя е до пациентите си "винаги, когато има нужда".

За кои бебета се приема, че са родени недоносени и по какъв критерий се определя това – според теглото им или според гестационната седмица, в която са родени?

Съвременното определение за недоносеност включва като основен критерий гестационната възраст при раждане (под 37 навършени гестационни седмици), а не теглото (под 2500 грама), както е било преди. Това е така, защото теглото не винаги е адекватно на гестационната възраст според медицинските норми.

Има ли начин преждевременното раждане да бъде избегнато? От кого и от какво зависи то – от здравословни проблеми на майката, от евентуално неразумно нейно поведение, от възрастта, от гинеколога, следящ бременността?

Причините за преждевременното раждане обикновено са разнообразни и се определят от всеки един от изброените фактори:

От страна на майката и социума, в който живее:

• Възраст на майката – под 18 и над 35 г. (ако зачестяването на възрастта над 35 г. се определя от нарастващата честота на ин-витро бременности, то допускането на забременяване под 18 г. се определя изключително от толерирането му в някои социални групи от населението);

• Хронични здравословни проблеми като артериална хипертония, захарен диабет, ендокринни болести, анемични състояния, някои генетични заболявания, аномалии на гениталната система и др.;

• Вредни навици – тютюнопушене (пандемично разпространено сред съвременните жени в репродуктивна възраст!), зависимости от вредни вещества и алкохол;

От страна на здравната система и медиците:

• Достъпност на здравните грижи;

• Спазване на програмата за майчино-детско здравеопазване в дородовите консултации;

• Неглежиране на привидно банални проблеми – инфекции, нестабилни кръвно-захарни нива, оценка на професионалната среда и вредностите, произтичащи от нея.

Затова отговорност за правилното протичане на бременността носят както самата бременна и нейната социална среда, така и проследяващият я акушер-гинеколог.

Води ли се статистика за броя на недоносените деца в България? Колко преждевременно родени се раждат годишно в нашата страна?

Честотата на недоносеността за България е 9-10% от всички раждания, така че при 61774 живородени през 2013 г. около 6000 са се родили преждевременно.

Какви грижи се полагат за недоносеното бебе?

Зависи колко недоносено е бебето. По принцип най-големи са грижите за децата, родени преди 32-33 гестационни седмици, но понякога и по-зрелите имат сериозни здравословни проблеми и изискват много грижи: подсигуряване на топлинен комфорт, апаратно дишане, венозни вливания, денонощен контрол на жизнените функции, стриктен противоепидемичен режим с цел предпазване от вътреболнични инфекции, които за тях могат да бъдат фатални.

Работата на неонатолога е една от най-специфичните в медицината и изисква много апаратура, за да бъде пълноценна – кувьози, апарати за изкуствено дишане, перфузор-помпи, монитори за жизнените показатели, ехографски апарати и др. Това е свързано с огромни финансови средства, които трудно се отделят в съвременната българска медицина. Затова всички неонатологични звена, включително и тези в Университетските болници, където се лекуват най-тежките пациенти, страдат от сериозен недостиг на апаратура и наличната е морално и технически остаряла.

Чести ли са случаите, в които въпреки усилията си, лекарите не успяват да се преборят за живота на бебето?

Преживяемостта на недоносените бебета непрекъснато се повишава през последните години, което се свързва с напредъка на медицинската наука и технологиите. Затова пред неонатолозите по-актуален днес е въпросът за качеството на живот на оцелелите недоносени деца, които от останалите медицински специалисти все още се приемат като задължително увредени. Опитът ни доказва обратното – много пъти сме спасявали деца с екстремно ниско тегло при раждане (под 1000 грама) на родители, които нямат друг шанс за свое дете, като тези деца са се развивали след това пълноценно без здравни проблеми и дефицити.

Кой плаща лечението на недоносените деца – държавата, родителите? Достатъчно ли е финансирането от НЗОК?

Децата са един от контингентите в съвременното българско здравеопазване, медицинските грижи за който се финансират от НЗОК и МЗ. Разходите за грижите за недоносените деца са твърде големи обаче, за да се покриват напълно от наличните източници на финансиране. Така например, за дете, родено недоносено, изискващо апаратна вентилация и многократно приложение на сърфактант, НЗОК заплаща приблизително 5500 лв. по съответната клинична пътека. В нашето отделение средният дневен болничен престой на дете в Звено „Интензивно лечение“ е около 150 лв., а такива пациенти, особено ако са родени преди 32-ра гестационна седмица, може да пролежат 2 или даже 3 месеца (за екстремно незрелите деца), което резултира съответно в 9 или 13,5 хил. лв. разходи за лечение. Никога грижите за болните недоносени деца не страдат – няма такова неонатологично звено в България, което да го допуска. Затова страда заплащането на медицинските специалисти, които са с едни от най-ниските заплати на специалисти от всякакъв род в съвременна България.

Разполагат ли неонатологичните отделения в България с необходимата апаратура?

По-горе вече споменах по този въпрос, че финансите, отпускани за това не стигат до никъде, а наличната апаратура е морално и технически остаряла, което компрометира сериозно нашата работа.

Достатъчен ли е броят на неонатолозите в страната?

Това е една от най-дефицитните медицински популации в България. Причините са спецификата на работата и неатрактивното и изключително неадекватно на квалификацията заплащане. Въпреки предоставянето от МЗ на достатъчно свободни места за специализация по неонатология, желаещите не могат да ги покрият и задоволят нуждите на съвременната българска неонатологична практика.

Още по темата:
  • Калина Арсова: Дано снимките на нашите родени герои ни накарат да преосмислим за какво си струва да се тревожим и радваме! Калина Арсова: Дано снимките на нашите родени герои ни накарат да преосмислим за какво си струва да се тревожим и радваме!
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с ИНТЕРВЮТО

ПРЕ-НАН 400 г НЕСТЛЕ
35.20лв.

ПРЕ-НАН 400 г НЕСТЛЕ

АПТАМИЛ ПРО ЕКСПЕРТ ЗА НЕДОНОСЕНИ ДЕЦА 400 г
35.20лв.

АПТАМИЛ ПРО ЕКСПЕРТ ЗА НЕДОНОСЕНИ ДЕЦА 400 г

Коментари към Д-р Виктория Атанасова: Въпреки липсата на пари грижите за болните недоносени деца никога не страдат

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Д-р Виктория Атанасова: Въпреки липсата на пари грижите за болните недоносени деца никога не страдат
    www.framar.bg 
    на 04 July 2025 в 02:45
    Коментирайте "Д-р Виктория Атанасова: Въпреки липсата на пари грижите за болните недоносени деца никога не страдат"

ИНТЕРВЮТО е свързано към

  • Лекарите говорят
  • Детски кардиолози от НКБ извършиха изключително сложна интервенция на кърмаче с тегло 2800 грама
  • Екипът на д-р Любомир Димитров спаси живота на бебе с тегло 1100 грама и сърдечна малформация
  • Недоносените бебета в България надхвърлят 12%
  • Забавеното прерязване на пъпната връв намалява риска от увреждания и смърт в ранна детска възраст
  • Всяка година 30 000 000 недоносени и болни новородени имат нужда от лечение
  • 11% от новородените у нас - недоносени
  • В УМБАЛ "Александровска" бе осъществена успешно поредната бъбречна трансплантация
  • В УМБАЛ - Бургас спасиха 600-грамово бебе
  • Холандски учени разработват „изкуствена утроба“ за недоносени бебета
  • Благодарение на развитието на неонатологията все повече недоносени бебета оцеляват
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 8 дни, 3 часа и 37 мин.

Данъчни облекчения за деца под 18 години - подаване през НАП с ПИК

преди 850 дни, 15 часа и 41 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 6 дни, 10 часа и 56 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 20 дни, 10 часа и 28 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 17 часа и 30 мин.

Фармацевтични дни на кариерата - 21 юни, 2025 година - НДК

преди 24 дни, 9 часа и 47 мин.
Всички

АНКЕТА

Какво би задържало младите лекари в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДАРОВИТА КОНОПЕНО СЕМЕ БЕЛЕНО 200 г

ЛЮКСЕОЛ ЧАЙ Ф-Р РАСТЕЖ КОСА * 30 337925

ЛЮКСЕОЛ МАСЛО СУХО КОСА/ТЯЛО 100мл 335419

КОЛОР & СОЙН БОЯ ЗА КОСА № 6 G ЗЛАТИСТО ТЪМНО КЕСТЕНЯВО

БЕТИНА БАРТИ СВЕЖА МЕНТА ДУШ ГЕЛ 500 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 17:45:48

СПРЕЙ ЗА ПОЧИСТВАНЕ НА КЛИМАТИЦИ - РЕФРЕШ ЕЪР - 500 мл

Коментар на: Дамян Стоянов от 03 юли 2025г. в 17:15:49

Задължително ли е да купите подарък на лекуващия лекар/персонала след изписване от болницата?

Коментар на: Дафи от 03 юли 2025г. в 16:33:57

Ревматоиден артрит

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:11:03

СОДА ЗА ПИЕНЕ таблетки * 30 НИКСЕН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 16:09:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival