Влажните зони на планетата са все по-силно засегнати от сушата

Учени от Университета на Аделаида предупредиха за негативния ефект от сушата върху влажните зони в световен мащаб.
В списание „Earth-Science Reviews“ те подчертават, че настъпващата суша причинява множество физически и химични промени, заради които почвата на влажните зони изсъхва значително и дори необратимо.
“Влажните зони по света са изключително важни за поддържането на биоразнообразието на планетата. Те съдържат големи количества въглерод, който помага в борбата с климатичните промени“, изтъква мениджърът на проекта и доцент Люк Мосли от Института по екология и Училището за биологични науки.
Защо са важни влажните зони?
Влажните зони по света покриват повече от 12,1 милиона квадратни метра площ, а печалбата, която носят годишно се равнява на 27 трилиона долара. Печалба от овладяване на наводнения, производство на храни, подобряване качеството на водата и съхранение на въглерод.
Влажните зони са засегнати от сушата по две основни линии: по-сухият климат и отклоняването/ използването на излишната вода, която обикновено се влива в тях.
Последствия от сушата върху влажните зони
Докладът описва как сушата често причинява огромни пукнатини и сбиване на почвата, окисляване, загуба на органичен материал и увеличение на емисиите на парникови газове (метан например). Засушаването може да доведе до дългосрочни (над 10 години) и необратими промени в почвата. Те, от своя страна, влошават сериозно качеството на водите, когато почвата отново възстанови влажността си след края на периода на засушаване.
Доц. Мосли, който е и заместник изпълнителен директор на Центъра за киселинни почви със съдържание на сулфати, пояснява, че много често сушата в басейна „Мъри-Дарлинг“ е предизвиквала сериозни проблеми като окисляване на почвата и водата, поради оголването на киселинен почвен слой със съдържание на сулфати. Учените смятат, че човечеството не осъзнава мащабите и сериозността на ефекта от сушата върху почвите на влажните зони и как те биха реагирали на все по-честите и продължителни засушавания.
Всеки вид почва в различните краища на света се променя по различен начин при засушаване. Пространственото разпределение разкрива, че голяма част от площите остават неизследвани, включително в Южна и Централна Америка, Африка, Средния Изток, Азия и Океания. В тези региони се очаква сушата в резултат на климатичните промени да окаже най-силно негативно въздействие.
Според д-р Ерин Стърлинг, автор на проучването и учен към Университета на Джъдзян в Китай и Университета на Аделаида, най-притеснителният факт е, че по света има твърде обширни неизследвани влажни зони, които обаче са засегнати от сушата.
Тя е разтревожена и от липсата на проучвания за намирането на стратегии, които да помогнат в правилното и разумно управление на водите и почвите във влажните зони.
Влажните почви са силно уязвими към климатичните промени, което налага да бъдат защитени от хората. Освен това влажните зони са безценни екосистеми, които носят огромни ползи на човечеството – екологични и социално-икономически.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Екология
- Съвременно разбиране за метеоропатията (влиянието на метеорологичните промени върху здравето)
- Китайският лидер Мао Дзедун нарежда изтребването на всички врабчета, което води до мащабна екологична катастрофа
- Нова теория обяснява какво е унищожило цивилизацията на маите
- Защо трябва да пестим водата
- Определят ли културните особености отношението ни към околната среда
- Половината от косатките в света ще изчезнат
- Климатичните промени увеличават риска от смъртоносните болести, пренасяни от комари
- Планирате ли почивка в България?
- Възможно ли е Земята да стане твърде гореща за хората
- Зорница Спасова: Ако не бъдат взети мерки, смъртността заради горещото време ще се увеличава
Коментари към Влажните зони на планетата са все по-силно засегнати от сушата