По-полезни ли са подсладителите от захарта
Хранене с високо съдържание на захар често води до напълняване и здравословни проблеми като диабет тип 2 например. Здравните експерти препоръчва да ограничим приема на захар до не повече от 7 чаени лъжици дневно. Част от решението е заместване на често наричаната „бяла отрова“ с подсладители, които придават сладък вкус и в същото време не съдържат никакви или почти никакви калории. Дали обаче са по-полезни за здравето ни от захарта?
Видове подсладители
Разновидностите са много, но основната им цел е една – да заместят захарта и да ограничат броя приети калории. Захаринът, сукралозата, ацесулфам К и аспартамът придават голяма сладост на храните и напитките дори когато са в съвсем малки количества, което ги прави особено подходящи за добавяне в нискокалорични безалкохолни напитки и дъвки без захар.
Сорбитолът и ксилитолът от своя страна се използват в по-големи количества, също като истинската захар, затова са предпочитани при производството на сладкиши и бонбони.
>>> Изкуствените подсладители затрудняват пречистването на черния дроб
Безопасно ли е да използваме подсладители
В повечето случаи отговорът би бил, че е въпрос на личен избор. Със сигурност е добре да ограничим консумацията на захар, ако искаме да намалим риска от диабет, затлъстяване и кариес.
Спорно е обаче дали пълната замяна на захарта с подсладители е безвредна. Консумацията на продукти с малко калории и ниско съдържание на захар не гарантира добро здраве и стройна фигура.
Ако са изкуствени, не са ли опасни
Много заместители на захарта са синтетични, но част от тях се извличат от растения. Подсладителят стевия например се получава от листата на растението стевия. Освен това невинаги синтетичен означава нездравословен.
Законът изисква етикетите на всички хранителни продукти и напитки да описват подробно техния състав, включително дали съдържат нискокалорични подсладители, за да помогнат на потребителя да избере най-подходящите за него.
Можем ли да отслабнем, ако заменим захарта с подсладител
Ограничаването на калорийния прием помага при редуциране на теглото. Доколко ефективно ще е то обаче зависи от начина на хранене, физическата активност, генетичната предразположеност и метаболизма на човека.
Д-р Стейси Локиър от Британската асоциация по хранене смята, че приемът на подсладени храни и напитки е по-скоро полезен за част от хората, решили да отслабват.
Има изследвания, които доказват, че изборът на алтернативи с по-малко калории има положителен ефект върху теглото както в дългосрочен, така и в краткосрочен план. Локиър допълва: „Със сигурност е трудно да преминем от сладки напитки към вода. Можем да направим прехода по-плавен, като ги заменим с подсладени, стига да харесваме вкуса им.“
>>> СЗО препоръчва да не се използват изкуствени подсладители за отслабване
Контрол върху подсладителите на пазара
Производството и използването на изкуствени заместители на захарта трябва да отговаря на много строги изисквания. Производителите са задължени да изготвят и представят документи, които доказват, че подсладителят:
- няма странични ефекти, включително не причинява рак;
- не засяга репродуктивната функция на човека;
- не се натрупва в организма и не са разгражда до други, потенциално опасни вторични продукти;
- не отключва алергични реакции.
Европейският орган за безопасност на храните посочва максимално допустимото количество подсладител (в примера, посочен по-долу, аспартам), което се смята за безвредно. Негови представители са изчислили, че здрав възрастен индивид със средно тегло 70 кг може да изпива 14 кутийки газирана напитка без захар или да приема до 40 чаени лъжички подсладител (в кафето или чая например) всеки ден до края на живота си, без това да застраши здравето му.
За дете, което тежи 23 кг, безопасни са максимум 4 кутийки подсладена напитка и 13 чаени лъжички заместител на захарта.
Подсладители и странични ефекти
Има различни твърдения относно възможните вреди от употребата на подсладители. Според някои учени те засилват глада и имат негативно влияние върху нивото на кръвната захар, но липсват доказателства за това.
Други смятат, че заместителите на захарта могат да променят вкусовите ни предпочитания и да ни откажат от някои естествено сладки храни като плодовете, за сметка на други продукти, чиято сладост е много по-осезаема.
Подсладителите не се препоръчват на деца под 3-годишна възраст и пациенти, диагностицирани с рядкото генетично нарушение фенилкетонурия.
В големи количества те биха могли да причинят диария и метеоризъм (газове) при хората с чувствителен стомах.
>>> Завишеният прием на подсладителя еритритол крие риск от инфаркт или инсулт
Полезни ли са заместителите на захарта за диабетици
Захарта е вид въглехидрат и като такъв влияе на кръвната захар. Намалявайки приема на сладки храни и напитки, човек може успешно да регулира нейните стойности.
Експерти от организацията Diabetes UK допълват, че захарта няма хранителна стойност и пречи на хората, които се стремят да отслабнат. Въпреки препоръките, диабетиците могат да консумират храни и напитки със захар, но в скромни количества.
Какво се случва с тялото ако прекаляваме със захарта - видео
Are sweeteners healthier than sugar?: https://www.bbc.com/news/health-44208504
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Диабет
- Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
- Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
- Диета № 9 - при диабет
- Знаете ли достатъчно за подкожните мазнини в тялото?
- Инсулин и HOMA-индекс
- E11 Неинсулинозависим захарен диабет
- ACE инхибитори
- Повишена кръвна захар сутрин
- Кленов сироп - ползи за здравето и употреба
Коментари към По-полезни ли са подсладителите от захарта