Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно Екология Фокусирането върху COVID-19 пречи да видим сериозни екологични проблеми

Фокусирането върху COVID-19 пречи да видим сериозни екологични проблеми

от 06 авг 2020г., обновено на 12 авг 2020г.
Редактор: Даниела Пройчева
Фокусирането върху COVID-19 пречи да видим сериозни екологични проблеми - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

На 23 септември 2019 г. тогава 16-годишната активистка Грета Тунберг се изправи срещу десетките камери, вперили поглед в нея на Срещата на върха на ООН по климатичните въпроси, и заяви: „Хората страдат. Хората умират. Цели екосистеми се разпадат. Как смеете да извръщате глава от проблемите?!“

За броени дни след нейното изказване търсенията в мрежата, свързани с климатичните промени, скочиха многократно, а природозащитниците се почувстваха силни и способни на почти всичко.

Лято 2020 г. - никой не помни за Грета

Да се завърнем към настоящето – лято 2020 г.. Пандемията превзе медиите, а въпросите, свързани с околната среда, отново отстъпиха по важност, според данните от аналитичната част на Гугъл.

Позицията на списанието за експериментална психология “Journal of Experimental Psychology” е, че подобна тенденция може да застраши сериозно бъдещето на планетата.

Замърсена околна средаПрофесорът по психология и невробиология Лийф Ван Бовен казва: „Вярваме, че дори само насочването на вниманието към определен риск за околната среда, макар и само за кратко, може да се стори на човек толкова страшно, че да предпочете да подцени и потисне мисълта за опасността. От друга страна, ако не обръща активно внимание на поставения въпрос, той му се струва по-незначителен като проблем.“

По-ранни изследвания разкриват, че човешкият мозък има ограничен капацитет за фокусиране на вниманието върху рискове. Заложено ни е да можем да обработваме само една опасност едновременно и да ги подреждаме по приоритет, ако са повече на брой. Ван Бовен пояснява, че вместо да изчисляваме в детайли колко рисковано е нещо, ние, хората, сме склонни да се доверяваме на интуицията си.

Ако дадена заплаха изглежда твърде далечна физически във времето, или пък твърде абстрактна, мозъкът ни не я приема сериозно. Климатичните промени попадат във всяка от тези категории.

Когато гледаме настрани, спираме да се тревожим - изследването

Имайки гореспоменатото предвид, авторите на изследването – Ван Бовен, Дженифър Коул и Келън Мърква, решават да проучат доколко едно деликатно, внезапно и спонтанно пренасочване на вниманието към въпроси, свързани със заплаха за околната среда, би предизвикало емоционална реакция и желание за предприемане на действия.

Те сформират две групи – 100 колежани и други 100, произволно избрани, граждани. По време на експеримента им показват на случаен принцип 12 снимки, изобразяващи различни заплахи за околната среда – вилнеещ пожар, замърсена река, полярна мечка в опасност и т.н. В случаите, когато участниците са виждали полярната мечка или пожара, те са проявили повече загриженост и страх.

Междувременно учените манипулират леко онези снимки, които най-силно са впечатлили хората. Например, участникът е помолен да натиска определен бутон всеки път, когато пред очите му се покаже снимка на пожар. Или е инструктиран да търси с поглед конкретна буква по екрана и точно на мястото, където се появява тя, се отворя снимката със замърсената река.

По-късно участниците трябва да степенуват заплахите според тяхната опасност и чувството на страх, което са събудили в тях самите. При един от експериментите са помолени да изберат една от заплахите и да напишат писмо до съответните органи във връзка с нея.

Резултат от изследването

Заключението от проведените опити е, че всички са дали приоритет на заплахите, към които умишлено е било насочено вниманието им, и са пренебрегнали онези, от които са били съзнателно отклонявани. 

Екипът е бил изненадан колко кратко време и усилия са им били нужни, за да насочат вниманието на хората към конкретна заплаха, за да бъде възприета тя като много сериозна – няколко секунди и няколко бегли опита за отвличане на вниманието от всички останали опасности.

Коронавирус навсякъде и по всяко време - хората нехаят

С помощта на механизма за търсене “Google search trends” Мърква решава да проследи колко често хората търсят информация по 12 различни теми. Не е изненада, че колкото повече медиите засягат темата за коронавируса, толкова по-слаб е интересът на хората. Той е на мнение, че последиците от пониженото внимание могат да бъдат жестоки.

Веднага подкрепя теорията за пренасочването на вниманието с факта, че според статистиката на „Gallup Poll“, загрижеността на американците за климатичните промени е намаляла драстично и към момента едва 2% вярват, че те са наистина важен проблем. През декември 2019 те са били 5%.

„Хората, които искат да фокусират вниманието върху заплахите за околната среда срещат сериозен отпор. Навсякъде и по всяко време се говори за коронавируса“, споделя Ван Бовен.

Преориентирането е лесно, манипулацията също

Добрата новина е, че дори най-деликатното разсейване на човека – било то със случайна среща със стар приятел или новото стори на колега в социалните мрежи, е способно да го преориентира.

Според Ван Бовен не е нужно да се вдига много шум, достатъчно е човек да бъде постоянен. Той също така съветва хората да запазят съзнанието си бистро, за да са наясно кога вниманието им е насочвано или дори манипулирано от някой друг, против волята им.

„Дали грешим като се тревожим заради коронавируса? Категорично не. Но не бива да забравяме, че съществуват и други заплахи, които също заслужават нашето внимание и бдителност. За да не стане твърде късно.“

Източник:

colorado.edu; newswise.com
Снимка: pixabay.com

Още по темата:
  • Генетичният риск има връзка с ранното диагностициране на биполярни разстройства (психози), смятат датски учени Генетичният риск има връзка с ранното диагностициране на биполярни разстройства (психози), смятат датски учени
  • Според американски учени речта на хората разкрива риска от развитие на психоза Според американски учени речта на хората разкрива риска от развитие на психоза
  • Канабис и психоза – нови доказателства потвърждават връзката помежду им Канабис и психоза – нови доказателства потвърждават връзката помежду им
  • Съществува връзка между високите нива на омега-3 мастни киселини и понижения риск от психоза Съществува връзка между високите нива на омега-3 мастни киселини и понижения риск от психоза
5.0/5 1 оценка

Коментари към Фокусирането върху COVID-19 пречи да видим сериозни екологични проблеми

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Фокусирането върху COVID-19 пречи да видим сериозни екологични проблеми
    www.framar.bg 
    на 02 July 2025 в 08:36
    Коментирайте "Фокусирането върху COVID-19 пречи да видим сериозни екологични проблеми"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Екология
  • Психотичен срив – дефиниция, причини и лечение
  • Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
  • COVID-19 и опитът на малките островни нации - Нова Зеландия и Исландия
  • 6 октомври 2020 г.: 283 нови случая на COVID-19 след направени 3713 теста
  • 31% положителни тестове за COVID-19 и 507 оздравели на 3 ноември 2020-а
  • Създадоха прецизен инструмент за ранна диагностика на психоза
  • Пренасяне на айсберги до Африка
  • Галъп Интернешънъл: COVID-19 отново поляризира мненията в българското обществото
  • Семействата с деца до 14 г., които се обучават дистанционно, също ще получат подкрепа, реши МС
  • 04 ноември 2020 г.: Броят на новите случаи на COVID-19 за денонощие надхвърли 4000
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 88 дни, 18 часа и 6 мин.

Какво представляват хлоратите: приложение и въздействие върху човешкото здраве

преди 153 дни, 23 часа и 17 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 4 дни, 16 часа и 46 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 6 дни, 9 часа и 28 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 18 дни, 16 часа и 19 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 18 дни, 23 часа и 20 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДОКТОР УАКДЕС КАРДАМОН 470 мг капсули * 60

ХЕРБАЛСЕПТ ДУО МАЩЕРКА пастили * 24

ХЕРБАЛСЕПТ ДУО ЛАЙКА И МЕД пастили * 24

ХЕРБАЛСЕПТ БЛИЗАЛКИ ЗА ДЕЦА * 6

ХЕРБАЛСЕПТ БЛИЗАЛКИ ЗА ДЕЦА ПРОТИВ КАШЛИЦА * 6

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 18:17:35

РЕЗИСТА ФОРТЕ таблетки за смучене * 30

Коментар на: Мария Петрова от 01 юли 2025г. в 17:11:09

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 16:53:08

ИНОЗИТОЛ капсули 500 мг * 100 NATURE`S WAY

Коментар на: Ангелова от 01 юли 2025г. в 16:17:46

АТАРАКС таблетки 25 мг * 25 UCB FARCHIM

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2025г. в 15:46:18
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival