8 факта за витамините
Всеки знае, че витамините са жизнено необходими за живите организми. Ние ги получаваме направо от храната или в концентриран вид - на таблетки. Ето няколко факта за витамините, които трябва да знаете.
Факт № 1
Синтетични или натурални? Зависи!
Една таблетка съдържа изкуствено създадени витамини, които ако бяха естествени, щяха да се поберат в една топка за тенис. Смята се, че синтезираните витамини се усвояват толкова добре, колкото и естествените. Изключение прави само витамин Е, който се усвоява два пъти по-добре в естествен вид, затова много от хранителните добавки съдържат натурален витамин Е. Витамин D пък може да се образува самостоятелно от организма с помощта на УВЛ.
Факт № 2
Цитруси или червени чушки?
Когато шотландският лекар Джеймс Линд изследвал скорбута у моряците (състояние на дефицит на витамин С, което се манифестира с кръвотечения, лесна умора, чести инфекции, падане на зъбите и в крайна сметка - смърт) и търсил начини да им помогне, той решил да ги раздели на две групи - в дневния порцион на първата група включил лимони и портокали. За разлика от моряците от първата група, които бързо оздравели, здравословното състояние на втората група се влошавало много бързо и някои от тях починали. Така Линд доказал, че в цитрусите се съдържат вещества, които могат да лекуват скорбута. Неговият трактат бил публикуван през 1753 г. А самият витамин С бил открит след 175 години. Днес е ясно, че съдържанието му в цитрусите е по-малко, отколкото в червения пипер.
Факт № 3
Може ли витамин Е да причини рак?
Лайнус Полинг, нобелов лауреат и американски химик, е най-известният пропагандатор на тезата, че редовното взимане на витамини може да намали риска от рак. Няма научни изследвания в подкрепа на това твърдение. Напротив, има случаи, които доказват, че някои хранителни добавки, съдържащи витамини, могат да повишат риска от рак.
В началото на 90-те години на 20 век във Финландия са изследвали 29 000 пушачи. В диетата на едната група е имало витамин Е или бета-каротин, а на другата група давали плацебо. При тези, които повече от 5 години приемали бета-каротин, смъртността от рак на белите дробове била с 18% по-висока в сравнение с доброволците от контролната група. Аналогично изследване на 18 000 души, работили с азбест, на които давали витамин А и бета-каротина, показва, че два пъти повече доброволци от първата група се разболели от рак в сравнение с контролната група.
Факт №4
Мултиватимини или не?
Според изследване на Университета в Минесота, направено през 2011 г., смъртността на жените, приемащи мултивитамини, е по-висока от средностатистическата. При мъжете мащабно изследване показва, че тези, които вземат редовно витамин Е, имат по-голям шанс да се разболеят от рак на простатата.
Факт №5
Удължава ли живота витамин С в големи дози?
Според гореспоменатия Лайнус Полинг редовната употреба на големи количества витамин С, примерно 50 пъти по-висока от официално приетата, може да удължи живота. Неговата книга "Витамините и простудата", базирана на личния му опит, бързо се превърнала в бестселър през 70-те години. По-късно той стигнал до идеята, че големите дози могат да спасят човек дори от рак. За съжаление тезите му се оказали погрешни - съпругата му починала от рак на стомаха, а той самият - от рак на простата.
Факт №6
Вредно ли е предозирането?
Ясно е, че витамините не са безвредни и предозирането им може да доведе до отравяне. Особено опасни са мултивитамините, тъй като те съдържат вещества, като желязо и калций, които в големи дози могат да бъдат смъртоносни.
Първите симптоми на предозиране са: сърцебиене, промяна в цвета на урината, болки в костите и ставите, главоболие. Витамин B3 може да предизвика реакция, подобна на алергия - почервеняване, екзема, сърбеж. Ако е еднократно, това може да се размине без последствия, но продължителен прием на големи дози може да бъде опасен. Витамин D, например, способства за образуване на калцификати в сърцето и бъбреците. Витамин А може да предизвика повишаване на вътречерепното налягане и повишена костна чупливост. Затова - следвайте предписанията на лекаря си и не правете експерименти!
Факт №7
Виновен ли е витамин D за шизофренията?
Дефицитът на витамин D се свързва с депресии и други нарушения на мозъчната дейност. Джон МакГрат от Университета в Квинсленд (Австралия), провел мащабно изследване на 800 деца, при половината от които впоследствие била поставена диагнозата шизофрения. Ученият установил, че новородените с дефицит на 25-гидроксикалциферол, който се преобразува в организма във витамин D, са предразположени към шизофрения.
Въпреки това днес лекарите много внимателно подхождат към витамин D. Причината - децата с повишено количество на 25-гидроксикалциферол също имали повишен риск от шизофрения.
Факт №8
Антиоксидантите и болестта на Алцхаймер
Учени от Медицинския център на Университета Еразмус в Ротердам изследвали над 5 000 души, по-възрастни от 55 години. Те изучили техния начин на хранене и успоредно с това периодично провеждали тестове, за да уловят първите признаци на деменция.
Какво показал техният анализ?
Пушачите са предразположени към развитие на болестта, но тези, които употребяват продукти богати на витамин С и Е, имат по-нисък риск.
Витамините С и Е се смятат за антиоксиданти. Известно е, че при болестта на Алцхаймер в мозъка се натрупват определени протеини, които увреждат мозъчните клетки. Според учените за това са виновни свободните радикали. В тази връзка е възможно витамин С и Е да ги дезактивират, и по този начин да се използват за профилактика на болестта на Алцхаймер.
Друго изследване показва, че витамин В6 и В12 могат до 30%. да забавят развитието на когнитивните нарушения при възрастните хора. Това важи също и за Алцхаймер, тъй като 50% от хората с такива нарушения развиват болестта в рамките на 5 години от появата им.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- По кое време на деня се пият витамините и добавките
- Хранителни добавки и витамини за напълняване и апетит
- Най-добрите витамини за коса, кожа и нокти
- Инозитол (витамин В8)
- Дневна необходимост от основните витамини според възрастта
- Лечение на косопад след раждане
- Див рожков, дърво на Юда, Церцис
- Как да изберем най-доброто авокадо на пазара?
- Загубата на енергия в зряла възраст може да се избегне чрез пълноценни храни в менюто
- Боб мунг, Зелена грама
Коментари към 8 факта за витамините