Откриха три неизвестни досега коронавируса, много близки до COVID-19

Изследователи от френския Институт „Пастьор“ откриват три коронавируса в популацията на подковообразни прилепи, които обитават варовикови пещери в северната част на Лаос. Вирусите са способни да заразят човешките клетки по същия начин както го прави и SARS-CoV-2.
Резултатите от проучването на френските биолози бяха оповестени още през септември 2021 г. на научната платформа „Research Square“. Сега обаче те са потвърдени официално след публикуването им в научното списание „Nature“.
Новите коронавируси
Новите три вида на коронавируси, близки до SARS-CoV-2, който провокирана настоящата пандемия, са открити след щателно проучване на 645 прилепа в пещера, която се намира в северната част на Лаос близо до границата с Китай.
Ръководителят на екипа и на проучването вирусологът проф. Марк Елои, който оглавява лабораторията за откриване на патогени в Института „Пастьор“, обяснява избора на мястото, където е осъществено изследването с факта, че подковообразните прилепи от рода Rhinolophus affinis живеят в подобни условия, в които се открива вируса RaTG13. Той се смята за най-близкия роднина на SARS-Cov-2.
По време на изследването учените събират кръв и биологични течности от прилепите и търсят фрагменти от РНК и от жизнеспособни вирусни частици в тях. Екипът открива няколко десетки коронавируса, сред които и пет неизвестни вариации на този вид патогени.
След като дешифрират геномите им, става ясно, че три от тях са близки роднини със SARS-CoV-2 и са в състояние да проникнат в клетките на човешкото тяло и да го заразят.
Откритите патогени са BANAL -52, BANAL-103 и BANAL-236. Те са идентифицирани в общо 46 вида прилепи от шест семейства.
Резултатите
Структурата на ключовата част от обвивка на тези патогени не се различава съществено от протеините на патогена COVID-19.
И трите коронавируса имат домейн RBD, който е разположен върху S-протеина, което му позволява да се свърже с човешките клетки. След идентифицирането на генома им, учените синтезират RBD протеина, който позволява на SAR-CoV-2 да ни зарази. И потвърждават in vitro, че той се свързва с клетките в човешкото тяло. След това присаждат целия шип.
Опитите, реализирани с вируса BANAL-236, показват, че той се свързва активно с човешката версия на протеина ACE2. Освен това успешно прониква в човешките клетки и се размножава в тях. Както поясняват изследователите, скоростта с която BANAL-236 се възпроизвежда е по-ниска в сравнение с COVID-19, но в същото време засяга същият тип клетки като него. Другите два вируса се държат по подобен начин.
„Съществуването на вирусите, които открихме в прилепите, подкрепя хипотезата, че SARS-CoV-2 може да произхожда от прилепи, които обитават местата в районите на Лаос, Виетнам и Китай. Склонни сме да приемем, че резултатите, които получихме, доказват, че и други, свързани с COVID-19 вируси представляват риск за човешкото здраве“, коментира проф. Марк Елои.
Вирусологът насочва вниманието и към друг важен въпрос, свързан с началото на пандемията.
„Тезата за предаване на вируса от животни е трудно да се свърже с първата проява на случаите в Ухан. Както добре знаем, вирусът не се появи там, където живеят прилепите, а в мегаполиса Ухан, разположен на 2500 км от варовиковия релеф. Следователно, това повдига въпроса, как е бил транспортиран“, коментира Марк Елои.
И още за произхода на COVID-19
Въпреки усилията и активната работа на учените в света произходът на COVID-19 продължава да бъде загадка. Мисията в Ухан на специалистите от СЗО също остави без отговор този важен въпрос.
>>>Мисията на СЗО в Ухан остави без отговор въпросите, свързани с произхода на коронавируса
Екипът на проф. Марк Елои от Института „Пастьор“ предвижда да зарази мишки с трите коронавируса, за да установи дали ще се разболеят. Учените искат да разберат дали освен, че те са способни да заразяват могат и да навредят. Надяват се още и да извършат серологични тестове на хората, които живеят близо до пещерите в Лаос.
Но и тези проучвания не могат да отговорят директно на въпроса за произхода на SARS-CoV-2.
Проф. Марк Елои предполага, че един от възможните отговори е свързан с факта, че има много вируси в прилепи в Азия, които все още не са открити. Другата хипотеза на вирусолога от „Пастьор“ е, че един от всички вируси е придобил мутация, която циркулира сред хората или сред някое сухоземно животно.
-
Българската болнична асоциация с изявление към обществеността по повод коронавируса COVID -19
-
Скок в броя на заразените с грипен вирус, RSV, коронавирус и норовирус в САЩ
-
Подвариантът ВА.2 на Омикрон е в България – установен е в 7 проби от няколко области
-
На прага на летния туристически сезон Европа отбелязва рязък спад в броя на новозаразените с коронавирус
Продукти свързани с НОВИНАТА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
КОМБИНИРАН АНТИГЕНЕН ТЕСТ 6 В 1 * 1 ADVENT LIFE
НовБЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС/COVID-19 Ag (ТАМПОН) * 1 PROGNOSIS BIOTECH
НовНОВИНАТА е свързана към
- Коронавирус COVID-19
- Съдът: МЗ е длъжно да предостави на АКФ договорите за доставката от Китай на маски и респиратори
- В Русия регистрираха „МИР-19“ - лекарство срещу COVID-19, разработено от Института по имунология
- Предпазва ли витамин D от COVID-19
- Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
- Окончателно: В България са регистрирани първите 4 случая на коронавирус
- 95 нови случая на COVID-19 след направени 3155 теста в първия ден на седмицата 20 юли 2020-а
- Миокардитът в резултат на COVID-19 не е толкова често срещано явление
- Децата произвеждат различни антитела срещу коронавируса
- 196 новозаразени с COVID-19 на 21 юли 2020-а
Коментари към Откриха три неизвестни досега коронавируса, много близки до COVID-19