Ваксината срещу COVID-19 на GSK и Medicago показва висока ефективност във фаза II на клиничните изпитвания

Канадската компания „Medicago“ и британският фармацевтичен гигант „GlaxoSmithKline“ (GSK) обявиха на 18 април положителни междинни резултати за ваксината си срещу COVID-19, като изразиха надежда, че препаратът на растителна основа може скоро да бъде добавен към списъка с инструментите за борба с пандемията. Добрата новина идва ден след като друга ваксина на GSK, разработвана в сътрудничество с френския производител на лекарства „Sanofi”, също показа обещаващи резултати.
Висока ефективност на ваксината
От британския производител на лекарства GSK и базираната в Квебек фармацевтична компания „Medicago“ съобщават, че ваксината, която е на растителна основа, предизвиква 10 пъти по-силен отговор на антитела срещу новия коронавирус в сравнение с този при пациентите, преболедували COVID-19. Резултатите са сходни при всички възрастови групи, на които са приложени две дози с интервал от три седмици.
При разработването на препарата е използван адювант – вещество, прилагано за подсилване на имунния отговор, предизвикан от ваксината, на което се дължи високата му ефективност.
Огромен плюс на кандидат-ваксината на „GlaxoSmithKline“ и „Medicago“ е, че се съхранява в хладилник, което е ключово за страните с ниски и средни доходи, нямащи възможността да закупят специални хладилни камери за съхранение. Много от тези държави се борят да получат достатъчно дози от ваксините срещу COVID-19, с цел постигане на стаден имунитет и спасяване на стотици човешки животи.
Обнадеждаващите резултати са на база наблюдения от фаза II от клиничните изпитвания на ваксината на „Medicago-GSK“, която е проведена върху възрастни хора, живеещи в Канада и САЩ. Важно е да се отбележи и факта, че до момента не са наблюдавани сериозни странични ефекти след поставяне на кандидат-ваксината.
„Радваме се да видим, че резултатите предполагат много силен имунен отговор.“, заяви Томас Бройер, началник на Отдел „Ваксини“ към GSK. „Тези данни са обнадеждаващи предвид, че фаза III на клиничните изпитвания на ваксината стартира на 16 март.“
Във фаза III на клиничните изпитвания на ваксината, която е твърде вероятно да бъде да влезе в употреба в края на лятото поради задвижената процедура за бързо одобрение от американския здравен регулатор, ще бъдат включени 30 000 доброволци от Канада, САЩ, Великобритания и Бразилия.
„Надяваме се да добавим още един инструмент към средствата за борба с пандемията от COVID-19.“, коментира Натали Ландри, изпълнителен вицепрезидент по научните и медицински въпроси в „Medicago“.
Експертите са уверени, че ваксините срещу COVID-19, които вече са одобрени за употреба, като тази на „AstraZeneca”, ще осигуряват висока защита срещу по-заразния индийски вариант на коронавируса. В понеделник, 17 май, предварителни изследвания показаха, че препаратите на „Pfizer/BioNTech” и „Moderna” остават високоефективни срещу двете мутации на коронавируса, идентифицирани за първи път в Индия.
https://medicalxpress.com/news/2021-05-medicago-gsk-positive-covid-vaccine.html
Снимка: freepik.com
НОВИНАТА е свързана към
- Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
- В САЩ разрешиха бустерна доза от ваксината срещу COVID-19 на Pfizer за деца от 5 до 11 години
- Ваксинацията срещу COVID-19 – тука има, тука няма
- Гръцки медици стачкуват против задължителната ваксинация срещу COVID-19
- Идва ли Омикрон в България – все още само предположения и нито една потвърдена проба
- 196 новозаразени с COVID-19 на 21 юли 2020-а
- Ваксината срещу коронавирус на „Janssen“ получи разрешение за употреба в ЕС от Европейската агенция по лекарствата
- Омикрон и Делта са двойна заплаха, която увеличава рекордно броя на заразените, алармира СЗО
- Ваксините срещу COVID-19 са безопасни за пациенти с множествена склероза, но терапията срещу болестта може да понижи ефективността
- Срокът за поставяне на бустерна ваксина срещу COVID-19 се намалява на три месеца
Коментари към Ваксината срещу COVID-19 на GSK и Medicago показва висока ефективност във фаза II на клиничните изпитвания