Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Защо някои ваксини срещу COVID-19 са по-ефективни при мъжете, отколкото при жените

Защо някои ваксини срещу COVID-19 са по-ефективни при мъжете, отколкото при жените

от 28 май 2021г.
Редактор: Вероника Събова
Защо някои ваксини срещу COVID-19 са по-ефективни при мъжете, отколкото при жените - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Посланието към широката общественост за ваксините срещу COVID-19, одобрени в повечето държави в света, е, че те са изключително ефективни за намаляване на вероятността от заразяване. Според Мортеза Махмуди от Мичиганския държавен университет обаче препаратите, разработени от „Moderna” и „Pfizer/BioNTech”, осигуряват по-добра защита срещу коронавируса при мъжете, отколкото при жените.

И при двете ваксини са използвани липидни наночастици, които служат за пренасяне на информационна РНК в клетките на имунната система. В продължение на години Махмуди изучава как и защо терапиите, използващи миниатюрните частици, повлияват на пациентите по различен начин в зависимост от пола им – познания, които могат да послужат и при определяне на ефективността на препаратите срещу COVID-19.

Ваксината на „Johnson & Johnson“ също насочва вниманието към половите различия, тъй като нейният страничен ефект, свързан с много редки нарушения на кръвосъсирването, засяга предимно жени. Интересното в случая обаче е, че препаратът използва модифицирани аденовируси, а не наночастици, за да помогне на имунната система да се бори с коронавируса. Въпреки това Махмуди разкрива в по-ранна работа, че вирусите са способни да трансфектират имунните клетки на мъжете и жените по различен начин.

Сега ученият се фокусира върху наночастиците, като публикува три рецензирани статии, които обръщат внимание на ролята на пола в изследванията върху наномедицината не само като цяло, но и във връзка с ваксините срещу COVID-19.

Полът като важен фактор в наномедицината

“Трябва да наблюдаваме тези полови различия и да ги докладваме на научната общност и обществеността.“, казва Махмуди, асистент в Катедрата по радиология и прецизна здравна програма. „Това може да бъде много полезно при разработването на стратегии за справяне с бъдещи заплахи за общественото здраве.“

Според учения за тази цел изследователите трябва да разберат по-добре какво кара пациентите от различен пол да реагират различно на наномедицината. Това е причината Махмуди да се застъпи за системни промени в начина, по който наночастиците се използват в медицината със статия, публикувана на 20 май 2021 г. в списание „Nature Communications“. В нея той очертава четири големи предизвикателства при изследването на ролята на пола в ефективността на наномедицината*.

Например изследователите може да нямат достатъчно ресурси за осъществяване на изследвания на клетки или на проби, взети от мъже и жени. И все пак могат да интерпретират резултатите си като еднакво приложими и при двата пола. За да предотврати това, Махмуди призовава учените да бъдат по-прозрачни и да споделят специфичните за пола ограничения, открити по време на проучванията и техните заключения.

Според него трябва да се подхожда с внимание към научните статии, които се публикуват, тъй като до момента в наномедицината не е имало сериозно съображение относно пола.

Терапиите за рак, използващи наночастици, са слабо ефективни

Преди пандемията от COVID-19 по-голямата част от изследователския интерес и финансирането на наномедицината са насочени към нейното използване при лечение на ракови заболявания. Но ефективността й в тази област е ниска. По-малко от 15% от терапиите, включващи наночастици, които са влезли в клинични изпитвания, са преминали през последната фаза, като нито една не се е доказала като по-добра от стандартните лечения.

Анализът на Махмуди, включващ 41 завършени клинични проучвания на терапевтични продукти, използващо наночастици, разкрива, че само 21 изследвания са стратифицирани по пол, тъй като се отнасят до патологии, засягащи предимно жени. От останалите 20, обхващащи 851 мъже и 430 жени, в нито едно участниците не са разделени по пол.

Констатациите, разкриващи ниската ефективност на раковите терапии с наночастици*, са описани подробно в статия, публикувана онлайн в списанието „Advanced Drug Delivery Reviews”.

Въпреки своите недостатъци в терапиите за рак, наночастиците са много ефективни при вирусни инфекции. И все пак има доказателства, че ваксините действат по различен начин при мъжете и жените.

Разликата в ефективността на ваксините срещу COVID-19 се дължи на наночастиците

Разликите в ефективността на препаратите срещу коронавирус са малки, но измерими. В случая с ваксината, разработена от фармацевтичната компания „Moderna”, клиничните проучвания показват, че тя е 95,4% ефективна при предотвратяване на COVID-19 при мъжете и 93,1% при жените. За препарата, създаден от „Pfizer/BioNTech”, цифрите са 96,4% при мъжете и 93,7% при жените.

И двете ваксини използват липидни наночастици, които представляват мастни молекули, използвани от фармацевтичните компании като транспортни средства за доставка на активните съставки на ваксините до имунните клетки.

Работейки с изследователи от Римския университет „Ла Сапиенца“, Махмуди провежда експеримент, чиято задача е да се провери дали липидните наночастици могат да бъдат причина за наблюдаваната разлика в ефективността на ваксините. За тази цел екипът добавя миниатюрните частици към кръвни проби, взети от 18 пациенти (8 мъже и 10 жени), за да проследи адсорбцията на имунните клетки.

На базата на резултатите от експеримента, публикувани на 13 май в списанието „Molecular Pharmacology“, изследователите установяват значителна разлика при един тип клетки, наречени NK-клетки* (естествени клетки убийци).

„Тези клетки представляват първа линия на защита и са отговорни за откриването на заразени с вируса клетки, като са способни дори да ги убият“, казва Махмуди. „Това, което открихме, е, че естествените клетки убийци реагират на наночастиците по специфичен начин в зависимост от пола.“, допълва той.

Оказва се, че NK-клетките в кръвните проби, взети от жени, поемат по-малко наночастици. На базата на това откритие изглежда правдоподобно твърдението, че имунната система на мъжете и жените реагира по различен начин на ваксините.

Това, което предполага експериментът, е, че ако има разлика в ефективността в зависимост от пола, лекарите и изследователите трябва да предприемат действия по въпроса. Но за това ще са необходими повече изследвания и данни, за да се разбере напълно причината и средствата за отстраняването на тези различия, категоричен е Махмуди. За щастие обаче данните, достъпни за общността, се увеличават всеки ден.

„Клиничните проучвания на ваксините са проведени с десетки хиляди пациенти. Знаем, че разликите са налице и че трябва да ги наблюдаваме.“ коментира ученият. „Сега имаме милиони хора, които са ваксинирани. Това са милиони данни. Трябва просто да ги използваме.“, допълва той.

*Mahmoudi, M., Mohammah Javad Hajipour. Sex as an important factor in nanomedicine. Nature Communications. 2021.
*Mahmoudi, M., Shahriar Sharifi. The role of sex as a biological variable in the efficacy and toxicity of therapeutic nanomedicine. Advanced Drug Delivery Reviews. 2021.
*Mahmoudi, M., Elisabetta Vulpis. The Possible Role of Sex As an Important Factor in Development and Administration of Lipid Nanomedicine-Based COVID-19 Vaccine. Molecular Pharmacology. 2021.

Източник:

Why are some COVID-19 vaccines working better for men than women?: https://medicalxpress.com/news/2021-05-covid-vaccines-men-women.html

Още по темата:
  • Установиха значителни разлики в смъртността между ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и Moderna Установиха значителни разлики в смъртността между ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и Moderna
  • Гръцки съд обезщети мъж, пострадал след ваксинация срещу COVID-19 Гръцки съд обезщети мъж, пострадал след ваксинация срещу COVID-19
  • След 2-годишно разследване: Ясни са последствията и научените уроци от пандемията от COVID-19 След 2-годишно разследване: Ясни са последствията и научените уроци от пандемията от COVID-19
  • За ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и сделката с Европейската комисия За ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и сделката с Европейската комисия
0.0/5 0 оценки

Коментари към Защо някои ваксини срещу COVID-19 са по-ефективни при мъжете, отколкото при жените

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Защо някои ваксини срещу COVID-19 са по-ефективни при мъжете, отколкото при жените
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 09:06
    Коментирайте "Защо някои ваксини срещу COVID-19 са по-ефективни при мъжете, отколкото при жените"

НОВИНАТА е свързана към

  • Установиха значителни разлики в смъртността между ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и Moderna
  • Гръцки съд обезщети мъж, пострадал след ваксинация срещу COVID-19
  • По-силен имунен отговор от ваксини, поставени на една и съща ръка
  • След 2-годишно разследване: Ясни са последствията и научените уроци от пандемията от COVID-19
  • За ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и сделката с Европейската комисия
  • Австрия въвежда пълна блокада и задължителна ваксинация срещу COVID-19
  • Множество варианти на COVID-19, наречени Scrabble, могат да предизвикат сериозно нарастване на случаите
  • Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
  • Първо дело срещу ваксината против COVID-19 на BioNTech в Германия
  • 5 важни въпроса за ваксините срещу COVID-19 и коронавирусните тестове
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Международен форум "Заедно срещу сколиозата" - 7 юни, 2025 година - София

преди 18 дни, 19 часа и 29 мин.

Защо урината ви мирише - 16 възможни причини и здравни проблеми

преди 42 дни, 18 часа и 36 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 21 часа и 10 мин.

Какво представлява прозяването

преди 5 дни, 12 часа и 10 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 5 дни, 12 часа и 22 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 5 дни, 12 часа и 29 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival