Мащабно проучване оценява безопасността на ваксините срещу COVID-19
Глобалната мрежа за данни за ваксините (GVDN) осъществява най-мащабното до момента проучване за безопасността на ваксините срещу COVID-19. В него са включени 99 068 901 души от осем държави – Австралия, Аржентина, Канада, Дания, Финландия, Франция, Нова Зеландия и Шотландия. В хода на изследването учените оценяват 13 неврологични, кръвни и сърдечни медицински състояния, за да разберат дали има по-голям риск от появата им след като хората са ваксинирани. Това е едно от осемте изследвания, които са част от проекта за глобална безопасност на ваксините срещу COVID-19 (GcoVS).
Основната задача е да бъдат идентифицирани онези случаи, които са по-чести от очакваното и са настъпили след поставянето на ваксината. Както поясняват авторите на глобалното проучване, резултатите от което са публикувани в списание Vaccine, работата с обобщени данни позволява да бъдат открити редки сигнали за безопасност, които е по-вероятно да бъдат пропуснати, когато се обработват и анализират данните на по-малки популации.
Проучването
„В целия свят са приложени над 13,5 милиарда дози ваксини срещу COVID-19. Към ноември 2023 г. близо 70,5% от населението в света е получило поне една доза. Безпрецедентната ситуация подчертава нуждата от цялостен мониторинг на безопасността на ваксините, защото много реди и нежелание събития могат да излязат наяве едва след ваксинацията на милиони хора“, отбелязват авторите.
>>>ЕМА предупреждава, че някои от ваксините срещу COVID-19 водят до проблеми с менструалния цикъл
Основната задача на проучването, както поясняват учените, е да оцени риска от нежелани събития от специален интерес след ваксинацията срещу COVID-19.
Анализът потвърждава предварително установените сигнали, свързани с миокардит, перикардит, тромбоза на церебралните венозни синуси и синдром на Гилен- Баре.
От значение за оценката на нежеланите събития от специален интерес (AESI) е да бъдат сравнени процентите на тези събития след въвеждането на ваксинационната програма с очакваните и прогнозни нива. Подобни сравнения се извършват бързо и могат да играят ключова роля за ранното откриване на потенциални сигнали, свързани с безопасността на ваксината.
>>>Дания прекратява временно програмата си за ваксинация срещу COVID-19
„Анализът на наблюдаваното спрямо очакваното беше неразделна част от идентифицирането на тромбоза със синдром на тромбоцитопения, което доведе до спиране от употреба на ChAdOx1 – ваксината на AstraZeneca срещу COVID-19 в Дания и Норвегия.“
Периодът на проследяване
Като цяло периодите на изследване са от декември 2020 г. до август 2023 г. Вай-краткият наблюдаван период е в Нов Южен Уелс, Австралия, който включва времето от февруари 2021 г. до декември 2021 г. или 11 месеца. Най-дълго е изследването за Аржентина – от декември 2020-а до август 2023 г., тоест 32 месеца.
След всяка доза са анализирани са рисковите интервали от поставянето на ваксината до 7-я ден, от 8 – 21 дни, от 22 – 42 дни и от 0 до 42 дни.
Нежелани събития от специален интерес
Неврологичните състояния, които учените избират за проследяване, са синдромът на Гилен-Баре, напречен миелит, лицева парализа, остър дисеминиран енцефаломиелит, гърчове. Хематологичните състояния включват церебрална венозна синусова тромбоза, спланхнична венозна тромбоза и белодробна емболия. Още предмет на наблюдения и анализ са тромбоцитопенията, миокардитът и перикардитът.
COVID-19 ваксините
Екипът се фокусира върху три ваксини с аргумента, че от тях са приложени най-много дози. Това са ваксините срещу COVID-19 на Pfizer/BioNTech – BNT162b2, на Moderna – mRNA-1273 и на Oxford/AstraZeneca/Индийски серумен институт – ChAdOx1.
Резултатите
Анализаторите установяват статистически значимо увеличение на случаите на синдрома Гилен-Баре, който се появява 42 дни след първата доза на ChAdOx1. Очакванията са за 76, а са установени 190, както и случаи на напречен миелит.
Открити са още увеличени фебрилни гърчове след първа и втора доза на mRNA-1273 и след четвърта доза на BNT162b2.
Изключително слаби и на прага на безопасност са случаите на миокардит, идентифицирани след първа, втора и трета доза на ваксината на Moderna. Подобно е състоянието и със случаите на перикардит. Увеличение има при първата и четвърта доза от Moderna.
Водещият автор на проучването Кристина Факсова от отдела по епидемиологични изследвания в Statens Serum Institut, Дания, подчертава, че огромният брой обхванати хора увеличава възможността да бъдат открити редки сигнали, свързани с безопасността на ваксините.
Проучването е важно, защото насочва вниманието към ефикасността и безопасността на ваксините и нежеланите реакции. В света са поставени повече от 13,7 милиарда дози от ваксини срещу COVID-19. Благодарение на тях са спасени милиони човешки живота и на този фон нежеланите реакции могат да бъдат определени като малко. Но работата за установяването им е от огромно значение, защото е факт, че ваксините продължават да бъдат най-сигурното средство за предпазване от инфекцията, от тежкото й протичане и леталния край.
>>>За ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и сделката с Европейската комисия
Специалистите определят едновременното разработване на голям брой ваксини срещу COVID-19 и прилагането им бързо като безпрецедентно. Глобалната мрежа за данни за ваксините е създадена, за да има възможност да се изготвят мащабни оценки за безопасността на различните ваксини в различните популации в света.
- Издаване на ваксинационен паспорт при международни пътувания – етапи и предизвикателства
- Д-р Аспарух Илиев - Смесването на наука, политика и пожелателно мислене може да ни излезе скъпо
- Американски здравни експерти предупреждават за редки случаи на синдром на Гилен-Баре след ваксината на „Johnson & Johnson“
- Март, 2021-а – точката на пречупване в борбата с COVID-19
НОВИНАТА е свързана към
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Били Айлиш: Нямаше да съм жива, ако не бях ваксинирана срещу коронавирус
- Издаване на ваксинационен паспорт при международни пътувания – етапи и предизвикателства
- Д-р Аспарух Илиев - Смесването на наука, политика и пожелателно мислене може да ни излезе скъпо
- Американски здравни експерти предупреждават за редки случаи на синдром на Гилен-Баре след ваксината на „Johnson & Johnson“
- Март, 2021-а – точката на пречупване в борбата с COVID-19
- За вирусите, ваксините, доверието в науката и куража да продължим напред - проф. Радостина Александрова - част 1
- Д-р Анна Савчева: Всеки човек трябва да получи достойна грижа, не само медицинска, но и чисто човешка
- Д-р Анна Савчева - Какво представляват ваксините, безопасни ли са за здравето и дали ни предпазват или вредят
- Задължителна ваксинация срещу COVID-19 за медицинските служители и работещите в социалните заведения, предлага Ангел Кунчев
Коментари към Мащабно проучване оценява безопасността на ваксините срещу COVID-19