Рецепти на хартия ще бъдат издавани до 30 април 2021 г.

След два месеца и половина ще настъпи краят на познатата на всички рецепта за лекарства. Тясната хартийка, която носи надежда за болния и много често създава проблеми на фармацевта заради затрудненото разчитане, ще остане в историята.
След 30 април 2021 г. единственият начин, по който ще бъдат издавани рецептите у нас, ще бъде електронният.
Промените стават факт след публикуването в „Държавен вестник“ на текста с промени в Условията и реда за сключване на договори за отпускане и заплащане на лекарства, медицински изделия и диетични храни, които НЗОК заплаща частично или напълно.
Те са приети след споразумение между Касата и Българския фармацевтичен съюз (БФС).
Промените в документа
- Лекарството не може да бъде изписвано и на електронна, и на хартиена рецепта.
- Търговците на дребно отпускат медикамента на цена, която не е по-висока от утвърдената според правилата
- Когато бъде намалена цена на лекарство, което се реимбурсира изцяло, НЗОК ще го заплаща на стойност не по-висока от новата пределна и установена цена.
Електронната рецепта
Е-рецептата е цифровият вариант на хартиената. Голямото предимство е бързината, тъй като се изпраща в момента на написването. Освен бързината с нея намаляват драстично и опасността от грешки, когато се разчита трудно написаното от медика.
За да бъде изпълнена рецептата, лекарят я изпраща в Националната здравно-информационна система, което става чрез специален софтуер. Рецептата може да се изпълни в аптеките, които са адаптирали системите си и имат достъп до информационната система. За да получи нужните лекарства, пациентът представя националния номер на рецептата, който ще му предостави лекарят. Става дума за 12-цифрен код, може да стане и с ЕГН и датата, на която е изписана рецептата или с лекарския номер, който се създава при издаването на рецептата.
В момента по този начин могат да бъдат изписвани само лекарства, но не и хранителни добавки, медицински изделия и диетични храни, защото за тях няма интегриран регистър.
Когато в края на декември 2020-а здравното министерство представи официално системата за издаване на електронни рецепти, заместник здравният министър Жени Начева подчерта, че те са си свършили работата, предоставяйки централизирания модул, който позволява издаването на е-рецепти. За да стане практика обаче е нужно в целия процес да се включат общопрактикуващите и аптеките в цялата страна.
След електронната рецепта, появила се след повече от десетилетие говорене по темата, идва ред и на издаването на електронното направление и на медицинското досие. Кризата COVID-19 показа нуждата от електронно здравеопазване, за което в България се говори от години, но което доскоро така и не се случваше, независимо от факта, че секторът на информационните и комуникационни технологии е сред най-бързо развиващите се у нас.
dv.parliament.bg, mh.government.bg, bphu.bg, freepik.com
НОВИНАТА е свързана към
- Получаваме съобщения на телефона си за профилактичните прегледи
- Доц. Стоян Михов и екипът му създадоха диктофон, който преобразува автоматично гласа на лекаря в текст
- МС одобри допълнителни разходи от 2 000 000 лв. за е-здравеопазването
- Електронното здравеопазване ще струва 55 милиона лева
- Въвеждането на електронната рецепта като част от е-здравеопазването
- Здравното министерство обяви поредния търг за електронната здравна система
- От 1 октомври 2023 г. започва издаването на електронна медицинска бележка
- Окончателно: Пълна забрана за продажбата на райски газ
- Здравеопазване на светло е възможно само при пълната дигитализация на сектора
- Здравеопазване 2020 – пределната точка, след която настъпва хаосът
Коментари към Рецепти на хартия ще бъдат издавани до 30 април 2021 г.