Екип от руския Институт по хранене и биотехнологии разработи диети за заболелите от COVID-19
Специалистите от руския Института по хранене и биотехнологии разработват диети и примерни менюта за хранене за всички етапи, през които преминават хората, заболели от COVID-19. Това включва времето прекарано в болницата, в реанимацията и в дома. Учените са убедени, че правилната храна е в състояние да подобри здравето.
За работата на специалистите и за смисъла да се обърне внимание на храната по време на заболяването, но и след него говори директорът на Института член-кореспондентът на Руската академия на науките Дмитрий Никитюк.
Какво трябва да бъде менюто след оздравяването от COVID-19
Рехабилитация след прекаран COVID-19 продължава дълго. Подходът към нея трябва да е комплексен и е реално работа на много и различни специалисти. От значение за успеха на рехабилитацията са медицинската терапия, физиопроцедурите и упражненията. Ако обаче няма възстановяващ хранителен режим, то процесът няма да бъде ефективен.
Затова специалистите от Института са подготвили препоръки, които включват комплексни здравни програми, система за хранене както в болница и санаториум, така и в дома.
„Храненето е основата, върху която се гради възстановяването на пациентите“, казва Дмитрий Никитюк и представя трите основни фактора, на които трябва да отговаря храненето след прекаран COVID-19.
- Да се приема храна поне 4 -5 пъти на ден
- Храната да е лесно смилаема
- Съдържанието на калориите да съответства на изразходваната енергия
Диетата за хората, прекарали COVID-19
Храната за хората, преболедували коронавирусната инфекция трябва да съдържа повече протеини. Причината е, че та са в основата на доброто физическо състояние и нормалния мускулен тонус. Това означава, че в този период е важно менюто да включва месо, риба, птиче месо, млечни продукти, бобови растения, както и пълнозърнести храни, зеленчуци и плодове, от които организмът си доставя сложни въглехидрати.
Добре е обаче от менюто им да бъдат изключени напълно, а ако това е невъзможно поне намалени до минимум, така наречените бързи въглехидрати – мед, захар, сладкиши, газирани напитки, пакетирани сокове. Не трябва да се злоупотребява и с прясно изцедените сокове, защото в тях няма захар, но има фруктоза, която е също от бързите въглехидрати.
Задължително се ограничават хляба и сладкишите от бяло брашно.
Хлябът трябва да бъде от пълнозърнесто брашно с добавка от трици и семена, защото е богат на протеини и на витамини от група В.
Всъщност, казват експертите от Института, изготвили препоръките, здравословната диета има съществено значение за хората, преболедували COVID-19, защото тя е в основата на възстановяването им.
Витамините
За хората, преминали през COVID-19, е важно да приемат витамини и минерални комплекси. При много от тях се наблюдава липса на достатъчно витамини от една група, но и на хиповитаминоза. Витамините осигуряват възможността на организма да се адаптира след заболяването. Добре е да се приемат протеиново-композитни смеси, които имат високо съдържание на на висококачествен и лесно смилаем протеин. Важно е, защото по време на инфекцията се засилва процесът на унищожаване на клетките, а протеинът помага за тяхното регенериране.
Освен витамини и минерали в организма трябва да бъдат доставени и поне 200 биологично активни вещества на ден.
Препоръчва се приемането на комплекси, които съдържат витамините D, A, E, C както и цинк и селен.
Вредните съчетания на продукти
Вредни за организма на всеки човек в определена степен, но особено за преболедувалите COVID-19 са наситените и транс мазнините особено в комбинация с бързи въглехидрати. Например, тортата с мазен крем представлява истински тежък удар върху здравето. Алкохолът е вторият сериозен удар и той не бива да се съчетава с нито един продукт.
Диетите за хората, които са под карантина или са се самоизолирали
Сериозен проблем по време на пандемията от COVID-19 е обездвижването в резултат на самоизолацията, карантината или работата от дома. Липсата на физическа активност и постоянният стрес имат негативно влияние върху физическото и психическо състояние на хората.
От началото на пандемията учените търсят отговор и на въпроса дали е възможно различни видове диети да окажат влияние върху заболяването.
>>>Понижава ли растителната диета риска от тежко протичане на COVID-19
Експертите на Института разработват диети за деца и възрастни, които са под карантина или работят от вкъщи и са поставени в условия на ограничена физическа активност.
Препоръките са дневната стойност на калориите да бъде намалена между 2000 и 4000 килокалории.
Количеството килокалории според възрастовата група и пола:
- от 3 до 7 години: до 1500
- от 7 до 18 години: между 1600 и 2000
- за жените: между 1600 и 1800
- за мъже 1800 – 2100
Задължително е да се пият поне два литра вода на ден.
Дмитрий Никитюк за диетите
Основният принцип на здравословното хранене е да не се преяжда, категоричен е директорът на Института. Затова и в методическите указания и препоръки, които екипът, ръководен от Дмитрий Никитюк, е подготвил, са представени примери за точната диета за няколко дни. Тя съдържа предложения за пълноценна и разнообразна храна, приготвена от обикновени продукти.
Дмитрий Никитюк признава, че е против станалите особено модерни в последните години „ограничителни“ или „избирателни“ диети. Защото те винаги водят до изкривяване и дисбаланс. Най-често се оказва, че тялото ще бъде лишено от определени вещества.
„Опитайте да ядете само ябълки, които са изключително здравословен продукт. Разбира се, че ще отслабнете, защото този плод е с ниско съдържание на калории, но по пътя към желаното отслабване ще изгубите мускулна маса, защото ще ви липсват протеини“, пояснява ученият и допълва, че и за здравите, и за преминалите през тежката коронавирусна инфекция, са важни редовното и балансирано хранене с разнообразни продукти, които да доставят всичко необходимо за доброто функциониране на организма.
Крайностите, смята специалистът, рядко водят до положителни резултати, а ако това стане, те са нетрайни, отминават бързо и създават сериозни проблеми в бъдеще.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДИЛЕМАТА НА ВСЕЯДНИЯ - МАЙКЪЛ ПОЛАН - ИЗТОК - ЗАПАД
ПРАВИЛАТА НА ХРАНАТА - МАЙКЪЛ ПОЛАН - ИЗТОК - ЗАПАД
КФД НУТРИШЪН ДЕЛИКАТЕН КРЕМ С КРИСПИ 500 г
БЕСТ ДЖОЙ СПРЕЙ ЗА ГОТВЕНЕ ШОКОЛАД 250 мл
БИО КОКОСОВА ЗАХАР прах 200 г БИОНИА
ИСТИНАТА ЗА ХРАНАТА - ТИМ СПЕКТЪР - ХЕРМЕС
НовСТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Хранене според кръвната група - кръвна група 0
- Лечение при панкреатит
- Калкулатор индекс на телесната маса
- Хранене според кръвната група - кръвна група А
- Извара и ленено масло – рецептата на д-р Будвиг срещу рака
- Лечение на анална фисура
- Методи за лечение на анорексия
- Хранене според кръвната група - кръвна група тип АВ
- Чия, чиа
- Диетично хранене след вирусен хепатит
Коментари към Екип от руския Институт по хранене и биотехнологии разработи диети за заболелите от COVID-19