Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Какво представлява миокардитът и защо е важно младите хора да се ваксинират срещу COVID-19

Какво представлява миокардитът и защо е важно младите хора да се ваксинират срещу COVID-19

от 15 юни 2021г., обновено на 16 юни 2021г.
Редактор: Вероника Събова
Какво представлява миокардитът и защо е важно младите хора да се ваксинират срещу COVID-19 - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Новината за потенциалната връзка между ваксините срещу COVID-19 и случаите на миокардит при млади хора предизвиква съмнения сред родителите относно ваксинацията. Детските кардиолози обаче са на мнение, че коронавирусната инфекция е много по-опасна от разработените срещу нея препарати.

Просто няма сравнение между двете, категорични са специалистите.

Миокардитът звучи страшно, но са налични и леки форми на заболяването. В почти всички случаи след ваксинация на млади хора на възраст от 16 до 24 години симптомите на възпалението на сърдечния мускул изчезват бързо. От друга страна, COVID-19 е животозастрашаващо заболяване дори и за по-младите хора.

Детските кардиолози д-р Кевин Хол от Медицинското училище в Йейл и д-р Стюарт Бергер от Медицинския факултет към Северозападния университет коментират открито случаите на миокардит, регистрирани при млади хора след ваксинация с препаратите срещу COVID-19 на „Moderna” и „Pfizer/BioNTech”.

И двамата лекари, както и Американската сърдечна асоциация и Американската академия по педиатрия, препоръчват поставянето на ваксини срещу коронавирус на тийнейджъри.

Какво причинява миокардит и колко често се среща при млади хора?

Въпреки че миокардитът е сравнително рядко състояние, случаи се регистрират и сред младите хора. Възпалението на сърдечния мускул обикновено е резултат от вирусна или бактериална инфекция. Освен с ваксините срещу COVID-19, през годините случаи на миокардит са свързвани и с препарат срещу едра шарка.

Заболяването може да причини широк спектър от симптоми, като при някои пациенти не се проявяват никакви признаци и състоянието преминава в лека форма. За други обаче миокардитът може да бъде смъртоносен.

По изчисления на д-р Бергер в Спешното отделение на детската болница „Lurie“ в Чикаго, в което той работи, всяка седмица през лятото се регистрира поне по един случай на дете с миокардит. Това се дължи на Коксаки и други вирусни инфекции. Най-общо казано, тези млади хора по принцип са здрави.

Колко са случаите на миокардит след ваксинация срещу COVID-19 в САЩ?

По данни на Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC) на САЩ към 31 май приблизително 170 милиона американци са получили една доза от одобрените ваксини срещу COVID-19. От началото на кампанията по ваксинация в страната са регистрирани по-малко от 800 случая на миокардит или перикардит (възпаление на тъканта около сърцето) след получаване на ваксина, като по-голямата част от тях са след втората доза.

Необичайни ли са тези цифри?

Както вече стана ясно, случаи на миокардит и перикардит се регистрират и при хора, които не са ваксинирани срещу COVID-19. Задачата на Центровете за контрол и превенция на заболяванията беше да установи дали броят на постваксинационните миокардити е по-висок от този, който обикновено се отчита сред младите хора.

Отговорът е „да“ за хората на възраст от 16 до 24 години. Резултатите показват, че към 31 май сред 17-годишните са регистрирани 79 случая на миокардит, като обикновено техният брой е между 2 и 19 случая годишно. Във възрастовата група 18-24 години пък са установени 196 случая, а очакваният брой е между 8 и 83 случая.

Какви са последиците от миокардита?

„Много хора имат миокардит и дори не знаят. При тях заболяването преминава бързо и не оставя никакви последици след себе си.“, коментира д-р Бергер.

При по-голямата част от случаите пациентите се възстановяват напълно. Разглеждайки 270 пациенти, приети и изписани от лечебното заведение към 31 май, CDC установява, че 81% са се възстановили напълно. При останалите 19% се наблюдават продължаващи симптоми или състоянието им е неизвестно.

Според д-р Кевин Хол много от ваксинираните пациенти с миокардит са хоспитализирани от предпазливост, както и за да могат лекарите да извършат повече изследвания.

Какви са симптомите сред младите хора?

Д-р Хол е съавтор на проучване, публикувано миналата седмица, което разглежда седем случая на миокардит след ваксинация при юноши. Всички съобщават за болки в гърдите, а част от тях за треска и чувство на слабост и умора.

Симптомите при участниците се проявяват между втория и четвъртия ден от поставянето на втората доза на ваксината. Всички са мъже, а престоят им в болница е средно четири дни. По време на лечението им са използвани нестероидни противовъзпалителни средства и стероиди.

Как протича COVID-19 при младите хора?

Броят на младите хора с миокардит след ваксинация е значително малък и заболяването протича леко. COVID-19 обаче може да доведе до редица усложнения и дори смърт. По данни на CDC към 9 юни 2637 души под 30-годишна възраст са загубили живота си вследствие на инфекция с коронавируса, а към 5 юни са хоспитализирани 3110 души на възраст под 18 години.

Д-р Бергер и д-р Хол полагат грижи за десетки пациенти с COVID-19. Някои от тях прекарват седмици в интензивното отделение поради лоша сърдечна функция в резултат на остра инфекция, която е напълно предотвратима с ваксините.

„Оставаме загрижени за тези деца в дългосрочен план.“, казва д-р Хол. „При някои пациенти виждаме постоянни промени в сърдечната дейност. COVID-19 е много сериозно заболяване.“, допълва той.

Източник:

https://edition.cnn.com/2021/06/13/health/myocarditis-covid-vaccine-questions-answers/index.html

Още по темата:
  • По-силен имунен отговор от ваксини, поставени на една и съща ръка По-силен имунен отговор от ваксини, поставени на една и съща ръка
  • В САЩ разрешиха ваксината срещу COVID-19 на Pfizer/BioNTech за деца от 5 до 11 години В САЩ разрешиха ваксината срещу COVID-19 на Pfizer/BioNTech за деца от 5 до 11 години
  • Голяма част от децата на възраст между 15 и 19 години в Швеция желаят да се ваксинират срещу COVID-19 Голяма част от децата на възраст между 15 и 19 години в Швеция желаят да се ваксинират срещу COVID-19
  • Акушер-гинеколози препоръчват бременните жени да се ваксинират срещу COVID-19 Акушер-гинеколози препоръчват бременните жени да се ваксинират срещу COVID-19
5.0/5 1 оценка

Коментари към Какво представлява миокардитът и защо е важно младите хора да се ваксинират срещу COVID-19

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Какво представлява миокардитът и защо е важно младите хора да се ваксинират срещу COVID-19
    www.framar.bg 
    на 12 July 2025 в 20:10
    Коментирайте "Какво представлява миокардитът и защо е важно младите хора да се ваксинират срещу COVID-19"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • За ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и сделката с Европейската комисия
  • Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв.
  • Гръцки съд обезщети мъж, пострадал след ваксинация срещу COVID-19
  • Няма причина пациентите с ревматични заболявания да не се ваксинират срещу COVID-19
  • Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
  • Nimbus – „облачният“ вирус, който отново разбуни духовете
  • Установиха значителни разлики в смъртността между ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и Moderna
  • По-силен имунен отговор от ваксини, поставени на една и съща ръка
  • Ваксините срещу COVID-19 са безопасни за пациенти с множествена склероза, но терапията срещу болестта може да понижи ефективността
  • Хранене при миокардит
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 3 дни, 9 часа и 52 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 15 дни, 4 часа и 21 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 1 дни, 10 часа и 15 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 8 дни, 8 часа и 12 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 16 дни, 21 часа и 3 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 29 дни, 3 часа и 54 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ КОКОС 55 мл

РИВАНА БАЗОВО МАСЛО ОТ ШЕА 55 мл

СИЙСТАРС СОЛИЛУГ ЧЕРНОМОРСКА ЛУГА разтвор 950 мл

АЦЕТА БИО ОРГАНИЧЕН СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН БЕБЕШКИ ЛОСИОН 50 мл

МАНХАЕ ИНТИМА капс.*30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Завръщането на ирисовата диагностика

Коментар на: Стоян от 11 юли 2025г. в 16:54:11

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 15:24:45

ДИАЗЕПАМ ректална туба 5мг/2.5мл

Коментар на: Tania Nikolova от 11 юли 2025г. в 15:03:39

ТИНКТУРА КАСТЕЛАНИ - ХЕФЕ 50 мл ХИМАКС ФАРМА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:39:29

ДОПЕЛХЕРЦ ВИТАЛ ТОНИК 750 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 11 юли 2025г. в 14:33:03
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival