Кой да бъде първи ваксиниран срещу COVID-19? Отговарят учените
Във време на пандемия изпитванията върху ваксини по целия свят продължават с бързи темпове. Икономисти от Вашингтонския университет в Сейнт Луис смятат, че с приоритет биха били ваксинирани възрастните хора. Експертите вземат под внимание аспекти и фактори, свързани с разпространението на коронавируса, като например работното място. Според тях при много от професиите, без значение тяхната значимост, дистанционната форма на работа, би решила проблема.
Най-много ваксини за хората над 50 години
Екипът е на мнение, че оптималното разпределение на ваксината ще се определя от възрастта. Всички служители над 60 години задължително ще бъдат ваксинирани, а в някои професии възрастовата граница ще падне дори под 50. Оказва се, че най-големият брой ваксини ще бъдат разпределени на хора между 50-59 години, следвани от тези над 60-годишна възраст.
След като учените насочват вниманието си към спектъра от професии, а не само към възрастовия фактор и риска от излагане на зараза, става ясно, че 50-годишен готвач например би бил със същия приоритет при поставянето на ваксината, както и 60-годишният финансов консултант.
Ана Бабюс, асистент по икономика в областта на изкуството и науката и един от авторите на документа „Оптимално разпределение на ваксината срещу COVID-19“, споделя: „Очаквахме, че именно възрастта ще бъде водеща при разпределянето на ваксината. Но открихме и друго – при ограничен брой ваксини би било по-разумно да се ваксинира 50-годишният шофьор на автобус вместо 30-годишният здравен работник, например.“
Бабюс и Сангмок Лий, асистент по икономика към Вашингтонския университет, заедно със Санмей Дас от университета „George Mason“, правят изчисления за риска от инфекция въз основа на възрастта и упражняваната професия, като се опират на данните за смъртността по възрасти в световен мащаб. Получените резултати показват, че възрастовият фактор би имал по-голяма тежест при изготвяне на стратегия за разпределение на ваксините. Експертите откриват също, че посочването на някои професии като по-съществени и с по-висок приоритет съответно, не би довело до правилно и справедливо разпределение, освен ако не влезе в сила нова заповед да не се напускат домовете.
COVID-19 няма да изчезне с пускането на ваксината на пазара
Дори ограничен брой ваксина да бъде разпределен оптимално, моделът на учените разкрива, че 1,37% от работещите хора се очаква да се заразят, докато дойде техният ред. Това означава, че ако например в САЩ трябва да се ваксинират 60 милиона души, които към момента представляват работната сила на страната, то около 2,5 милиона от тях ще се заразят преди да са получили ваксината (при условие, че предвидената й ефикасност е 50%). Ако ефикасността й е 70%, броят на заразените работници ще намалее само с 8%, тоест ще бъде не 2,5, а 2,3 милиона души.
Нивото на риск има два аспекта – степен на излагане и възраст
Лий признава: „Съгласни сме, че населението, което е в по-голям риск, трябва първо да бъде ваксинирано. Но нивото на риска не е едноизмерно. Става въпрос за степен на излагане на риск и смъртност, едновременно. Нашата нелека задача е да разберем кой аспект на риска е по-сериозен, за да се наблегне на него.“
Ваксинацията срещу COVID-19 не може да се съпоставя с никоя друга досега. Преди години в САЩ учениците бяха ваксинирани срещу грип и резултатите бяха много добри. Пандемията от коронавирус е със съвсем различни особености. В случая умират най-много възрастни хора. Учените полагат усилия да изготвят най-добрия възможен сценарий в помощ на стратегията за разпределение на ваксината. В тяхната разработка се предвижда налагане на забрана за излизане от дома за хора на определена възраст и с определени професии, с оглед ограничаване разпространението на заразата.
Групите, за които те смятат, че би било добре да се наложи тази забрана са общо 8 – от 16 до 80+ години. Експертите успяват да сведат броя на професиите до 454. Те вземат под внимание няколко фактора – принос на всеки работник към общата производителност, според БВП, ръст на смъртността и възраст. Икономистите използват базата данни на Националния статистически институт във Великобритания за периода март 2020 - май 2020 и въз основа на нея успяват да пресметнат броя смъртни случаи след заразяване с коронавирус за всяка група професии. След това те използват получените цифри, за да изчислят какъв би бил броят починали в САЩ, особено в случаите, когато професията не позволява дистанционна работа и рискът от заразяване е висок.
Възможни сценарии при разпределение на ваксината срещу COVID-19
Екипът разиграва 3 различни сценария в своя модел. И в трите случая условието е забраната за излизане от дома да е в сила два месеца.
Резултатите, до които стигат са следните:
При сценарии 1 и 2 хората на възраст между 50 и 59 години и 60 и 69 години получават най-голям брой ваксини. При сценарий 3 най-масово ваксинираната възрастова група е 30-39 години, като при него учителите преподават на своите ученици онлайн, а по-младите здравни работници успяват да получат ваксина.
- Ако няма забрана за напускане на дома, учените смятат, че и всички хора над 60 години в трудови взаимоотношения също ще бъдат ваксинирани.
- Ако професиите, които се упражняват от вкъщи са повече, а работещите над 70-годишна възраст бъдат принудени да останат у дома, то ваксини могат да получат също медицинските сестри и кухненските работници над 20-годишна възраст, например.
Екипът е наясно, че техният модел отчита само възможността от заразяване на работното място. Ако рискът от инфекция е също толкова голям и в личния живот, учените са още по-категорични, че везните ще наклонят в полза на най-възрастните.
The Optimal Allocation of Covid-19 Vaccines/Университет "Вашингтон", Сейнт Луис
Снимка: Pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Сериозен когнитивен дефицит е открит при бейби бумърите, родени между 1946-1964 година
- Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
- В САЩ разрешиха бустерна доза от ваксината срещу COVID-19 на Pfizer за деца от 5 до 11 години
- Ваксинацията срещу COVID-19 – тука има, тука няма
- Гръцки медици стачкуват против задължителната ваксинация срещу COVID-19
- Идва ли Омикрон в България – все още само предположения и нито една потвърдена проба
- Третата причина за смъртност в САЩ - медицинските грешки
- 196 новозаразени с COVID-19 на 21 юли 2020-а
- Червените тухли могат да се използват като батерии, твърдят учени от университета в Сейнт Луис
- Ваксината срещу коронавирус на „Janssen“ получи разрешение за употреба в ЕС от Европейската агенция по лекарствата
Коментари към Кой да бъде първи ваксиниран срещу COVID-19? Отговарят учените