Нарушената цялост на епителната тъкан е причина за милиарди случаи на хронични заболявания

Хората ежедневно са изложени на различни токсини и химикали. Според хипотезата за защитната бариера именно тези вещества увреждат епитела, тънкия слой клетки, който покрива повърхността на кожата, белите дробове и червата. Нарушената цялост на епителната тъкан от своя страна пък е свързана с повишената честота на алергичните, автоимунните, невродегенеративните и психиатричните заболявания в световен мащаб.
Епителните клетки образуват външния слой на кожата и постилат повърхността на вътрешните органи. Този своеобразен слой действа като защита срещу различни „нашественици“ - бактерии, вируси, токсини от околната среда, замърсители и алергени. Ако обаче целостта и пропускливостта на кожните и лигавичните бариери бъдат нарушени, редица бактерии могат да проникнат в тъканта и да причинят локално, често хронично възпаление. Това има както преки, така и косвени последици.
Хроничните заболявания са резултат от нарушена цялост на епителната тъкан
Чезми Акдис, директор на Швейцарския институт по изследвания на алергията и астмата (SIAF), който е свързан с Университета в Цюрих, публикува изчерпателно резюме на изследване върху уврежданията на епителната тъкан в списание „Nature Reviews Immunology“.„Хипотезата за защитната бариера предполага, че нарушенията на епителната тъкан са отговорни за до два милиарда хронични, неинфекциозни заболявания.“, казва професор Акдис.
През последните 20 години само изследователите от SIAF публикуват над 60 статии за това как различни вещества увреждат епителните клетки на редица органи.
Повишена честота на алергични и автоимунни заболявания
Хипотезата за защитната бариера дава обяснение защо случаите на алергии и автоимунни заболявания се увеличават от десетилетия – те са резултат от индустриализацията, урбанизацията и западния начин на живот. Днес много хора са изложени на широк спектър от токсини, като озон, наночастици, прах, изгорели газове, цигарен дим и безброй химикали във въздуха, храната и водата. Тези вредни вещества представляват една от най-големите заплахи, пред които е изправено човечеството, след глобалното затопляне и вирусните пандемии, подчертава Акдис.
Астма, болест на Айцхаймер и други заболявания
Известно е, че епителните увреждания на кожните и лигавичните бариери водят до алергични състояния, възпалителни нарушения на червата и цьолиакия. Нарушеният епител обаче може да бъде свързан и с много други заболявания, които се характеризират с промени в микробиома.
Уврежданията на лигавичните бариери на червата и микробният дисбаланс допринасят за появата или развитието на хронични автоимунни и метаболитни заболявания като диабет, затлъстяване, ревматоиден артрит, множествена склероза, анкилозиращ спондилит.
Освен това увреденият епител също е свързан с невродегенеративни и психиатрични заболявания като болестта на Паркинсон, болестта на Алцхаймер, нарушения от аутистичния спектър и хронична депресия, които могат да бъдат предизвикани или влошени от възпалителни реакции и промени в микробиома на червата.
Изследвания, профилактика и намеса
„Има голяма нужда да продължим изследванията върху защитната функция на епителната тъкан, за да разширим разбирането за молекулярните механизми и да разработим нови подходи за превенция, ранна намеса и терапия на редица хронични заболявания.“, казва Акдис.
Новите терапевтични подходи могат да се съсредоточат върху укрепване на тъканните бариери, блокиране на бактерии или избягване на колонизация на патогени. Други стратегии за намаляване на случаите на хронични заболявания могат да бъдат насочени към подобряване на чревния микробиом чрез целенасочени диетични мерки. Не на последно място, според изследователите трябва да се намали излагането на вредни вещества и разработването на по-малко токсични продукти.
medicalxpress.com/news/2021-05-defective-epithelial-barriers-linked-billion
Снимка: flickr.com
-
Хроничната бъбречна недостатъчност при децата създава и други сериозни здравословни проблеми
-
Ограниченият прием на захар в ранното детство намалява риска от хронични заболявания
-
Родените между 1946 и 1964 г. живеят по-дълго, но са по-болни
-
Използването на устройства, отчитащи дневните крачки, понижава риска от хронични заболявания
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Условия за прием на децата с хронични заболявания и СОП в детски градини
- Използването на устройства, отчитащи дневните крачки, понижава риска от хронични заболявания
- Кои са най-честите здравословни проблеми при хората над 50 години
- Партньор с хронична болест – как да съхраним любовта помежду ни
- Възрастните, изложени на замърсен въздух, са по-склонни да имат множество хронични заболявания
- Хоспис "Зора", гр. София
- Национална програма за превенция на хроничните незаразни болести 2021-2025 г. - същност и цели
- Добавената захар е свързана с риск от хронични заболявания
- Широко употребяван хербицид може да се окаже причина за хронично бъбречно заболяване в Шри Ланка
- Как да се справите с ежедневните трудности при отглеждането на дете с хронично заболяване
Коментари към Нарушената цялост на епителната тъкан е причина за милиарди случаи на хронични заболявания