Ниското кръвно налягане е свързано с повишен риск от развитие на деменция
Ниското кръвно налягане е рисков фактор за развитие на деменция според последни проучвания на екип от учени от Университета в Бингхамтън, САЩ. Спадът в мозъчната функция често се проявява с напредването на възрастта. Много хора смятат, че това е неизменна част от остаряването и неизбежно ще доведе до деменция, но въпреки това голяма част от възрастното население не изпитва когнитивен спад, свързан с възрастта.
Предишни проучвания, изследващи хора в напреднала възраст в продължение на много години, предполагат също, че хроничното ниско кръвно налягане увеличава значително риска от свързан с възрастта когнитивен спад. Например проучване, публикувано през 2017 г., проследява над 24 000 души в продължение на 27 години. Резултатите от него показват, че ниските стойности на кръвното налягане са важен предиктор за бъдещи проблеми с паметта и вероятността от развитие на деменция. Връзката между двете състояния се наблюдава, независимо от възраст, пол, тегло, сърдечносъдов или диабетен статус.
Какво представлява ниското кръвно налягане?
Ниското кръвно налягане, наричано още хипотония, обикновено се определя като кръвно налягане достатъчно ниско, за да предизвика замаяност, замъглено зрение или припадък. Тези симптоми обикновено се проявяват при диастолно налягане под 60 милиметра живак или mmHg. В повечето случаи лекарите не се притесняват от последиците от хипотонията, докато диастолното налагане не падне под това ниво.
Ниското кръвно налягане е свързано с намален приток на кръв към мозъка, когато човек се намира в седнало или легнало положение. Много изследователи вярват, че недостатъчният мозъчен кръвен поток играе критична роля за развитието на деменция, болест на Алцхаймер и може би болест на Паркинсон. Някои дори смятат, че играе основна роля.
Пред изследователите, които изучават връзката между хипотонията и когнитивните показатели, стои задачата да открият начин за определяне границите на ниското кръвно налягане, които биха довели до проблеми с паметта, при всеки отделен човек. Това ще позволи на доставчиците на здравни грижи да се намесят и коригират ниското кръвно налягане при необходимост. Този въпрос е разгледан обстойно от изследователи от Университета в Бингхамтън.
Връзката между когнитивната функция и диастолното кръвно налягане
В настоящото изследване учените използват данни, получени от сравнително нов инструмент за оценка на когнитивните функции при хора на възраст над 50 години, които имат средно или по-високо образование. Инструментът поставя оценки по скала от 0-100 точки. Резултат над 75 точки поставя човек в очаквания диапазон на когнитивните функции за възрастта му, докато резултат между 50 и 75 точки разкрива повишен риск от развитие на деменция. Резултат под 50 точки пък е показателен за лице с проблеми с паметта и нарушени мисловни процеси.
По време на проучването изследователите сравняват оценките на когнитивната функция на участниците с тяхното кръвно налягане в покой. Предишно изследване на учените показва, че от двата показателя на кръвното налягане, диастола и систола, диастолата е по-добрият предиктор за когнитивното представяне. Констатациите показват, че всеки доброволец с диастолно кръвно налягане под нормата не е в състояние да поддържа нормална когнитивна функция, когато е изправен.
Данните от проучването разкриват, че дори лица с диастолно кръвно налягане доста над този праг от 60 mmHg не са в състояние да поддържат нормална когнитивна функция. Всъщност, при всяко диастолно кръвно налягане в покой под нормата (80 mmHg), тенденцията в данните показва, че когнитивните показатели при възрастните са значително понижени. Интересното е, че тези резултати са в съответствие с по-ранни доклади за вредното влияние на ниското кръвно налягане върху когнитивните функции при млади хора.
Изненадващата роля на мускулите на прасеца за ниското кръвно налягане
Ниското диастолно налягане може да възникне в резултат на употреба на лекарства, сърдечна недостатъчност или други здравословни състояния. При повечето хора обаче това се дължи на нисък сърдечен дебит, което означава, че сърцето изпомпва намалено количество кръв за една минута. Ниският сърдечен дебит се получава, когато в сърцето не се връща достатъчно кръв от долната част на тялото.
Мускулите на прасеца са отговорни за изпомпването на кръвта обратно към сърцето. През последното десетилетие изследователският екип от Университета в Бингхамтън демонстрира как тези мускули играят решаваща роля за поддържане на нормалното кръвно налягане при хора, водещи заседнал начин на живот.
Ефективна стратегия за поддържане на нормално кръвно налягане и мозъчен кръвен поток е тренирането на мускулите на прасеца. Тази група мускули са най-активни при извършване на дейности като клякане и изправяне на пръсти. Предварителните клинични проучвания дори предоставят потвърждаващи доказателства, че повишаването на диастолното кръвно налягане в покой чрез ежедневна стимулация на мускулите на прасеца за период от няколко месеца може да обърне когнитивните увреждания, свързани с процеса на стареене.
Понастоящем няма открито лечение за деменцията, което фокусира здравната общност върху забавянето или обръщането на когнитивното стареене, за да се предотврати развитието на прогресиращото неврологично заболяване.
medicalxpress.com, theconversation.com, freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
МЕХАНИЧЕН АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ СЕНДО ПРИМО
МАНШЕТ (МАНШОН) ЗА АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ ОМРОН RS6
АНЕРОИДЕН МЕХАНИЧЕН АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ СЪС СТЕТОСКОП PIC
АДАПТЕР ЗА ЕЛЕКТРОНЕН АПАРАТ ЗА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ ВЕРОВАЛ
МАНШЕТ (МАНШОН) ЗА ЕЛЕКТРОНЕН АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ УНИМАРК размер L
МЕХАНИЧЕН АПАРАТ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ МОДЕЛ BOSO SOLID 60
Безплатна доставка за България!СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Таблица за определяне на нормалното кръвно налягане според възрастта
- Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
- Професията и финансовото състояние влияят на риска от когнитивно увреждане
- Лечение при хипотония (ниско кръвно налягане)
- Деменция и проблеми със съня – каква е връзката между тях
- Алтернативни методи за нормализиране на ниско кръвно налягане
- Артериално налягане
- Тест за общ белтък в ликвор
- Какво представлява делириумът и доколко е опасен
- Халюцинации при деменция — как да реагираме
Коментари към Ниското кръвно налягане е свързано с повишен риск от развитие на деменция