Само 2% от хората носят 90% от коронавирусния товар и са силно заразни
Ново изследване на Колорадския университет в Боулдър, което включва анализ на повече от 72 000 проби, сочи, че „суперпреносителите“ с наистина много висок вирусен товар са изключително малко на брой и всъщност основно те са отговорни за повечето заразени с коронавирус. Учените от Боулдър също така твърдят, че близо половината от инфектираните пациенти въобще не са заразни в момента на поставяне на диагнозата.
Друго изследване стъпва на идеята, че вирусният товар, който представлява броят вирусни частици, пренасяни от един човек, е причината за разпространението на коронавируса. Става ясно, че само един от петима студенти от университета в Боулдър, които са доброволци в анализа, с положителен резултат от тест за COVID-19, заразява свой съквартирант от студентското общежитие. Експертите откриват, че техният вирусен товар е почти 7 пъти по-висок от този на всички останали с потвърдена диагноза, които обаче не са пренесли инфекцията.
Сара Сойер, професор по молекулярна и клетъчна биология и биология на развитието, както и автор на първото проучване, споделя: „Изводите, които си направихме, са, че повечето пациенти с COVID-19, не разболяват останалите. От друга страна, много малък процент хора имат потенциала да заразят наистина голяма част от населението. Ако по време на вечеря до нас не стои така нареченият „суперпреносител“, шансът да развием болестта е незначителен. Ако обаче сме в непосредствена близост до човек с висок вирусен товар, рискът е голям. Това е нещо като игра на руска рулетка, така че е изключително важно да продължим да се пазим по всички възможни начини.“
За целите на две от най-мащабните до момента изследвания върху асимптомни пациенти експертите анализират секрет от слюнка от студенти и част от персонала на университета за периода 17.08.2020 г. – 25.11.2020 г.
Младите хора, при които коронавирусната инфекция протича без симптоми, живеят в студентското общежитие и трябва да се тестват веднъж седмично. Те се подлагат на безплатен и високочувствителен RT-qPCR, чрез който се открива и изчислява количеството генетичен материал от вируса, причиняващ COVID-19.
През есента от общо 72 500 изследвани асимптомни студенти 1405 се оказват болни от COVID-19. Проф. Сойер допълва: „Различното при тези проби е, че всички са от инфектирани хора без симптоми. Хора, които на пръв поглед са напълно здрави и не би трябвало да има проблем, ако контактуваме с тях.“
Суперпреносители на коронавирус
Сойер и колегите й преброяват вирусните частици, вириони, във всяка от пробите, създават графики и ги сравняват с други проби от хоспитализирани пациенти. Те се натъкват на няколко интересни факта. Първият е, че разпределението на вирусните товари сред асимптомните участници не се различава от това при болните с най-силно изразени симптоми.
Според експерта симптомите всъщност разкриват твърде малко за онова, което се случва в човешкия организъм. „Някои от изглеждащите напълно здрави носят вирусен товар, който е също толкова голям, колкото при интубиран пациент с усложнения от COVID-19.“
Второто откритие на учените е, че едва 2% от всички пациенти с потвърдена диагноза за коронавирусна инфекция от университета в Боулдър пренасят внушителните 90% от вируса, който циркулира сред нас. Оказва се, че студентът с най-голям вирусен това пренася цели 5% от него.
Близо половината от хората с положителен тест за COVID-19 са с много нисък вирусен товар (под 106 вириона на милилитър), което би следвало да означава, че те не могат да предадат жив вирус на друг човек. По-вероятно е просто да изчистват възстановяващите се тъкани и органи от вирусните фрагменти. Ето защо според учените тези пациенти не са заразни.
Един от членовете на екипа е Рой Паркър, директор на института „BioFrontiers“ и експерт от медицинския институт „Howard Hughes.“ Според него откритията затвърждават схващането, че невинаги има нужда от суперчувствителен тест, който отнема много повече време. Той смята, че по-бързият, макар и не толкова чувствителен, тест е достатъчен, за да се открият хората, които могат да пренасят заразата.
Животът в общежитие е относително безопасен
За второто изследване учените използват същите проби, за да изчислят честотата на заразяване между студентите, които живеят заедно в общежитие. От всички младежи 1058 са с положителен резултат за коронавирус, или 16,5%.
За студентите в единични стаи рискът от инфекция е два пъти по-нисък, но не защото патогенът се предава от един квартирант на друг, а защото тези, които живеят сами, имат по-малко социални контакти като цяло.
Всъщност само 20% от инфектираните младежи със значителен вирусен товар заразяват свой съквартирант.
Тук е мястото да се отбележи, че дори през по-тежкия есенен период на 2020 г. в общежитието на Колорадския университет в Боулдър на студентите бе позволено да живеят със съквартиранти. Единственото условие беше онези, които се окажат болни от COVID-19 да се преместят в специално изолирано помещение за 10 дни. Това обаче не означава, че заразените се изолират веднага, тъй като е напълно възможно да минат дни, преди те да разберат, че са болни.
Вероятността от зараза между съквартиранти не е голяма
Водещият автор Кристен Бьоркман, директор направление „COVID“ в университета, разкрива: „Вероятно много хора вярват, че рискът е по-голям за студентите, чиито съквартиранти се окажат положителни за коронавируса, но ние не забелязахме никаква промяна или зависимост. Разбира се, не отричаме смисъла от изолацията, а просто искаме да успокоим хората, които се тревожат, че съвместното им съжителство с някого крие сериозни рискове за здравето им. Заключенията, до които стигнахме, са полезни за управите на университети и общежития, защото доказва, че споделянето на общи спални помещения всъщност не е опасно.“
Бьоркман уверява всички, които се притесняват за близките хора, с които живеят, че вероятността да ги заразят, ако са диагностицирани с COVID-19, не е толкова голяма, колкото изглежда. Положителният тест не е гаранция, че хората, с които контактуваме и живеем, ще се разболеят.
Към настоящия момент изследванията и заключенията не са преминали преглед и одобрение от експерти в областта (peer review).
Екипът е категоричен по отношение на пациентите с голям вирусен товар – те са най-заразни и трябва да се изолират възможно най-бързо от останалите. Според изследователите това е един от най-ефективните начини за превенция срещу появата на нови огнища.
medicalxpress.com/news/2021-03-people-covid-virus-roommates-safer
Снимка: freepik.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Коронавирус COVID-19
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Кога трябва да приключат мерките срещу COVID-19 в България?
- Тежък остър респираторен синдром [SARS] Тежък остър респираторен синдром [SARS]
Коментари към Само 2% от хората носят 90% от коронавирусния товар и са силно заразни