Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Научни публикации За COVID-19, Делта варианта и ваксините

За COVID-19, Делта варианта и ваксините

от 13 авг 2021г.
Автор: проф. Радостина АлександроваРедактор: Гергана Караилиева
За COVID-19, Делта варианта и ваксините - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Макар на пръв поглед да изглежда „безобиден”, SARS-CoV-2 изобщо не бива да бъде подценяван. Няколко факта:

  • Това е нов за човека вирус и нито ние сме свикнали с него, нито той се е приспособил към нас;
  • SARS-CoV-2 ни убеди, че може да постави на сериозно изпитание здравната система на всяка страна, независимо колко добре устроена е тя. И по този начин да затрудни лечението както на COVID-19, така и на редица други заболявания;
  • Повече от 4 милиона души загубиха живота си за малко повече от година и половина. И това, че голяма част от тях са над 65 години и/или със съпътстващи заболявания, изобщо не бива да ни успокоява. Защото целта на биомедицината днес – в 21 век, е да превърне нелечимите заболявания в контролирани и не просто да увеличи продължителността на живота, но и да повиши качеството му;

Вирусът показа, че може да бъде безмилостен и към млади хора в добро здраве и отлична форма, вкара ни в игра на своеобразна руска рулетка – никой от нас не е сигурен как ще се случат при него нещата, докато не се срещне лично със SARS-CoV-2. Няма как да знае и на кого ще предаде инфекцията.

Авторите на статия в списание “The Lancet” от 17 юли 2021 г. предупреждават, че COVID – 19 е мултисистемно заболяване, което може да доведе до различни усложнения с важни краткосрочни и дългосрочни последици за пациентите, здравната система и обществото години след приключването на пандемията.

SARS-CoV-2 потенциално може да инфектира над 120 вида клетки в човешкия организъм. Затова не е учудващо, че поразява не само дихателната система, но и други органи и тъкани, включително сърдечносъдовата и нервната система, бъбреците, черния дроб, червата. Това илюстрира и споменатата публикация в списание “The Lancet”, която обобщава резултати от проучване, обхващащо 302 здравни заведения във Великобритания, в което са включени 80 388 пациенти на възраст от 19 години нагоре с потвърдена или подозирана инфекция със SARS-CoV-2. Те са лекувани в периода от 17 януари 2020 г. до 4 август 2020 г. Макар средната възраст да е 71 година и голяма част от тях да са със съпътстващи заболявания, усложнения са регистрирани и при млади, преди това здрави хора.

Специалистите проучват връзката на SARS-CoV-2 с диабета както и влиянието му върху репродуктивната система на мъжете. Не е за пренебрегване и т.нар. продължителен COVID-19.

Продължителен COVID-19

Ръководство за здравни работници във Великобритания описва т.нар. дълъг COVID-19 като продължителност на симптомите повече от 12 седмици след инфекцията (тежка или лека), които не могат да бъдат обяснени с друга причина. Според Националната здравна служба в страната симптомите включват силно изразена умора, задух, сърцебиене, болка или стягане в гърдите, проблеми с паметта и концентрацията („мозъчна мъгла“), промени във вкуса и мириса, болки в ставите. Проучванията са установили десетки и дори стотици други оплаквания. Изследване, осъществено от University College London, идентифицира 200 симптома, засягащи 10 органа и системи при хора с продължителен COVID-19. Освен по-горе описаните сред тях са и халюцинации, безсъние, промени в слуха и зрението, краткотрайна загуба на памет и затруднения с говора. Други автори съобщават за стомашно-чревни смущения и проблеми с пикочния мехур, нарушения в менструалния цикъл и кожни оплаквания.

Представително проучване (т.нар. мета-анализ) обобщава данни за 47 910 пациенти на възраст от 17 до 87 години, чието състояние е проследено от 14 до 110 дни след инфекцията. При 80% от преболедувалите COVID-19 хора се наблюдават продължителни ефекти седмици до месеци след това. Определена е честотата на 55 симптоми / признаци и лабораторни показатели. Най-чести сред тях са умора (58%), главоболие (44%), разстройство на вниманието (27%), загуба на коса (25%) и задух (24%).

Внимание заслужават симптоми от страна на дихателната система (кашлица, усещане за дискомфорт в гърдите, сънна апнея – спиране на дишането по време на сън, фиброза на белия дроб), сърдечносъдовата система (аритмия, миокардит), нервната система (деменция, депресия, тревожност, обсесивно-компулсивно разстройство) и др. Загубата на коса продължава около три месеца и предизвиква сериозен емоционален стрес. Не е намерена зависимост между тежестта на протичане на инфекцията и времетраенето и симптоматиката на продължителния COVID-19. Не е установено и значението на редица други фактори, сред които възраст, пол, етническа принадлежност, съпътстващи заболявания и др.

Защо Делта вариантът (Индийският вариант В.1.617.2) ни притеснява?

  • Предава се по-лесно от човек на човек и се разпространява по-бързо, изпреварва с 60% доскорошния първенец в това отношение – варианта Алфа (Британски вариант, В.1.1.7). СЗО определи Делта варианта като „най-бързата” версия на SARS-CоV-2 до момента.
  • Отслабва действието на имунния отговор, изграден при естествена инфекция с предишни варианти на коронавируса или ваксина. Според статия в списание „Nature“ от 22 юни 2021 г. ефективността на ваксината на Pfizer/BioNTech е 93% спрямо варианта Алфа и 88% спрямо варианта Делта, а ефективността на ваксината на AstraZeneca е съответно 66% и 60%. Това се отнася само за случаите, когато са приложени и двете дози на тези ваксини. При една доза ефективността е с доста по-скромни показатели и при двете ваксини – 50% при варианта Алфа и само 33% при Делта варианта. Да припомним, че Американската администрация за контрол на храни и лекарства (FDA) още в началото на пандемията обяви, че за разрешение за спешна употреба могат да кандидатстват само ваксини, които осигуряват минимум 50% защита.

Според друга публикация в „Nature” (08 юли 2021) серуми (течната съставка на кръвта, от която са отстранени клетките и факторите на кръвосъсирването и в която се съдържат антитела) от преболедували, събрани до 12 месеца след наличието на симптоми, са 4 пъти по-малко мощни спрямо варианта Делта, в сравнение с варианта Алфа (B.1.1.7).

  • Макар все още да няма окончателно становище по въпроса, разполагаме с информация, че вариантът Делта може да повлияе върху тежестта на клиничната картина. Наблюдения в Англия и Шотлания (Public Health England, 11 юни 2021 и „The Lancet”, 14 юни 2021) сочат, че инфектираните с варианта Делта хора са в два пъти по-висок риск от необходимост от болнично лечение в сравнение с варианта Алфа.

Други проучвания, чиито резултати все още не са официално публикувани, подкрепят тези данни. Сред тях е изследване, осъществено от Националния център по инфекциозни болести в Сингапур, според което Делта вариантът почти удвоява риска от пневмония в сравнение с по-ранните варианти и е свързан с повишен риск от нужда от прием на допълнителен кислород, постъпване в интензивно отделение и смърт.

Според епидемиолози от Училището по обществено здраве „Dalla Lana“ в Университета в Торонто, Канада, при Делта варианта съществува 120% по-голям риск от хоспитализация, 287% по-голям риск от прием в отделение за интензивно лечение и 137% по-голям риск от смърт в сравнение с варианти на SARS-COV-2, които не предизвикват безпокойство.

  • Деца и хора под 50 години са 2,5 пъти по-склонни да се заразят с Делта варианта отколкото с варианта Алфа. Да не забравяме обаче, че във Великобритания около 55% от населението е напълно ваксинирано, включително възрастните хора и други рискови групи.

Странични ефекти на ваксините срещу COVID-19

РНК ваксините (Pfizer/BioNTech, Moderna) и ваксините, съдържащи аденовирусни вектори (AstraZeneca, Johnson&Johnson/Janssen) предизвикват сходни локални (болка, подуване, зачервяване на мястото на инжектирането, увеличаване на аксиларните (подмишничните) лимфни възли от страната, от която е поставена ваксината) и системни (умора, главоболие, болки в мускулите и ставите, повишена температура и втрисане) странични ефекти, като част от ваксинираните проявяват един или повече от тях.

Повечето системни постваксинални симптоми са леки до умерени по тежест, настъпват през първите 1-3 дена след ваксината и отшумяват за 1-2 дена. С увеличаване на възрастта честотата и степента на изява на тези нежелани реакции намаляват – например при хора ≥ 55 години и ≥ 65 години при ваксините на Pfizer/BioNTech и Moderna съответно.

С прилагането на ваксините при огромен брой хора на светло излязоха и някои изключително редки нежелани събития, каквито са тежките алергични (анафилактични) реакции, проблемите с кръвосъсирването и миокардитите/перикардитите.

  • Алергични реакции - Честотата им (според публикация в списание Nature” от 17 февруари 2021 г.) е 3 случая на 1 милион приложени дози при ваксината на Moderna (Spikevax) и 5 случая на 1 милион дози при тази на Pfizer/BioNTech (Comirnaty). Провокиралият ги фактор не е напълно изяснен, но се предполага, че е полиетилен гликолът, с който са покрити обвиващите молекулата РНК наночастици. Алергични реакции може да предизвикат и съдържащите аденовирусен вектор ваксини (както и всяка ваксина въобще) - ваксината на Университета в Оксфорд и AstraZeneca (Vaxzevria) както и тази на Johnson&Johnson/Janssen. На 29 март 2021 г. ЕМА съобщи, че тежка алергична реакция след прием на Vaxzevria е описана при 41 ваксинирани на около 5 милиона приложени дози във Великобритания. Заподозрян за предизвикването й е съединението полисорбат.

Анафилактичната реакция е животозастрашаващо състояние, но може успешно да бъде предотвратена. Ето защо ваксините се поставят в специализирани медицински центрове, където има всички условия за преодоляване на подобни усложнения. Току що ваксинираните хора изчакват поне 15-30 минути, за да бъдат под наблюдение, а при необходимост да се реагира незабавно.
Тъй като много хора страдат от алергични заболявания (според някои проучвания те засягат до 25%-30% от населението), важно е да отбележим, че разрешените от ЕМА ваксини, които се прилагат и у нас, не са противопоказани при тях, ако не се намират в изострено състояние и не са прекарали тежък анафилактичен/алергичен шок поради ужилване от насекоми или прием на лекарства (антибиотици или други) (Виж разговор с акад. д-р Богдан Петрунов, FB страница на Министерството на здравеопазването). Полезна е консултация с лекар алерголог, при необходимост може да бъде проведена предварителна подготовка (т.нар. премедикация) с противоалергични медикаменти.

  • Проблеми с кръвосъсирването при съдържащи аденовирусни вектори ваксини. Става дума за необичайни и редки проблеми с кръвосъсирването - съсиреци и тромбоцитопения (намаляване на броя на тромбоцитите, клетки с важно участие в процеса на кръвосъсирване) с кървене в мозъка и корема. Наблюдават се при хора под 60 години, предимно жени. Настъпват до две седмици (от 5 до 16 дена) след първата доза на Vaxzevria и до 3 седмици при тази на Johnson&Johnson / Janssen. Продължават проучванията върху механизма на тези нежелани събития, провокиращите ги фактори и изясняването на профила на застрашените от настъпването им хора.

Центърът за контрол на заболяванията в САЩ (CDC) препоръчва хората, които са имали предизвикана от хепарин тромбоцитопения през последните 90 дни, да бъдат насочени към РНК ваксина.
Това, което в никакъв случай не бива да правим, е да започнем да приемаме лекарства (или обратно - да спрем приема на лекарства) „с профилактична цел” по наше усмотрение и без консултация с лекар.

  • Миокардити и перикардити при иРНК ваксини. Съобщено е за много редки случаи на миокардити (възпаление на сърдечния мускул) и перикардити (възпаление на една от обвивките на сърцето) след прием на РНК ваксини. По данни на Европейската агенция по лекарствата (ЕМА) и СЗО тези нежелани реакции се наблюдават предимно при мъже, като симптомите обикновено се развиват в рамките на няколко дни (до 14) след получаване на втората доза иРНК ваксина. До 31 май 2021 г. в страните от Европейското икономическо пространство (ЕЕА) са докладвани 145 случая на миокардит при хора ваксинирани с Comirnaty (ваксината на Pfizer/BioNTech), 19 случая след прилагане на Spikevax (ваксината на Moderna), а също и 138 случая на перикардити след Comirnaty и 19 случая след прилагане на Spikevax. За същия период от време, до края на май тази година, в ЕЕА са приложени 177 милиона дози Comirnaty и 20 милиона дози Spikevax.

СЗО представя данните постъпили в Американската система за докладване на нежелани събития за ваксини (VAERS) – според тях към 11 юни 2021 г. при лица на възраст 12-29 години са съобщени приблизително 40,6 случая на миокардит при мъже на един милион втори дози иРНК COVID-19 ваксини и 4,2 случая при жени, които са получили втора доза ваксина. При хора над 30-годишна възраст процентите на докладваните случаи са съответно 2,4 и 1,0 на милион втори дози за мъже и жени съответно.
Протичането им обикновено е леко, а своевременното лечение и оставането в покой на засегнатите прави възможно предотвратяването на дългосрочни увреждания и летален изход.

Кой може да бъде ваксиниран срещу COVID-19

Според СЗО и Центъра за контрол на заболяванията в САЩ (CDC) ваксините срещу COVID-19 може да бъдат прилагани при преобладаващата част от хората във възрастовата група, за която са предназначени – на и над 12 години при ваксините на Pfizer/BioNTech и Moderna и на и над 18 години при продуктите на AstraZeneca и Johnson & Johnson/Janssen, включително тези със съпътстващи заболявания от всякакъв вид, сред които автоимунни нарушения, хипертония, диабет, астма, белодробни, чернодробни и бъбречни заболявания, както и хронични инфекции, които са стабилни и контролирани. Ваксините се предлагат и на хора, които са имали синдрома на Guillain-Barre (остра полиневропатия, засягаща периферната нервна система, известна още като парализа на Ландри), парализа на Bell (парализа на лицевия нерв) както и при използване на дермални филъри.

Хората с имунодефицитни състояния (първични или вторични - поради приложение на имуносупресираща терапия) няма да се разболеят от COVID-19 в резултат от ваксинацията, тъй като прилаганите ваксини не съдържат цял коронавирус. Предизвикване на заболяване от ваксина е възможно по изключение при хора със сериозно компрометирана имунна система само при т.нар. отслабени живи ваксини – в тях вирусът е омаломощен, за да не може да предизвика заболяване в хора с нормална имунна система, но е запазил способността си да провокира изграждане на имунен отговор. Нито една от разрешените за приложение ваксини срещу SARS-CoV-2 не е от този тип.

Хората с онкологични заболявания са в повишен риск от по-тежко протичащ COVID-19 (имунният отговор при тях може да е потиснат вследствие на самото заболяване и/или прилаганата терапия), поради което поставянето на ваксина срещу SARS-CoV-2 при тях също е препоръчително.

Тъй като ефективността на осигурената от ваксина защита при хора с потисната имунна система (включително тези с онкологични заболявания) не е напълно изяснена, CDC съветва те да продължат да спазват останалите мерки за безопасност. Това е особено актуално в момента, при активното разпространение на варианта Делта.

При кои хора прилагането на ваксини срещу COVID-19 е противопоказано

Според CDC това са единствено случаите на:

  • Тежка алергична реакция (напр. Анафилаксия) след предходна доза или към компонент на ваксината срещу COVID-19;
  • Незабавна алергична реакция (настъпила до 4 часа след излагане на въздействието на ваксината или компонент, който се съдържа в нея) с всякаква тежест към предишна доза;
  • Известна (вече диагностицирана) алергия към компонент на ваксината.

В този случай лекарският екип може да препоръча друг тип ваксина или предварителна подготовка с противоалергични медикаменти.

Ваксини срещу COVID-19 и други заболявания

Американският център за контрол на заболяванията (CDC) доскоро препоръчваше 2 седмици изчакване между поставяне на ваксина срещу COVID-19 и такава срещу друго заболяване. Междувременно се натрупаха достатъчно данни, които доведоха до актуализиране на тази препоръка – приема се, че ваксината срещу COVID-19 и друга ваксина може да се прилагат без значение на времевия интервал между тях, включително и в един и същи ден. Някои фирми разработиха и изпитват комбинирана ваксина срещу COVID-19 и грип.

COVID, ваксини, деца

За момента единствено ваксините на Pfizer/BioNTech и Moderna са разрешена при деца и юноши на и над 12 години, останалите се прилагат при навършени 18 и повече години. Фирмите-производители продължават проучванията на своите продукти при по-ниските възрастови групи, включително бебета над 6-месечна възраст. Изпитванията при деца започнаха по-късно, тъй като по принцип те се провеждат, когато безопасността на съответния медицински продукт е доказана при други възрастови групи, разбира се с изключение на ваксините срещу типично детски болести.

От една страна децата като цяло прекарват по-леко инфекцията със SARS-CoV-2, но при тях също се наблюдават усложнения.

Подобно на възрастните, децата със съпътстващи заболявания, например, затлъстяване, диабет, астма или хронично белодробно заболяване, сърповидно-клетъчна анемия или имуносупресия, може да са в повишен риск от тежко протичане на COVID-19. Уязвими са кърмачетата (на възраст

Децата във всички случаи имат своя принос и за разпространението на вируса, т.е. тяхната защита е важна за постигането на колективен имунитет.

Активното ваксиниране на възрастните хора ще насочи вируса към по-младите групи, включително и към децата – към всички онези, които нямат имунитет срещу него. Трудно е да се прогнозира до какво ще доведе това. Възможно е промяната на профила на хората, които ще се заразяват със SARS-CoV-2 (млади и здрави хора, включително деца) да облекчи клиничната картина и рязко да намали броя на тежките и смъртните случаи (което е и идеята за приоритетно ваксиниране на уязвимите групи хора). От друга страна, вирусът е непредсказуем и няма как да предвидим в каква посока ще продължи еволюцията му.

В препоръките от 29 юли 2021 г. CDC съветва да бъдат ваксинирани (с разрешените за тази цел ваксини) навършилите 12 и повече години.

Отчитайки недостатъчния темп на ваксинация в световен мащаб, в актуализираната на 14 юли 2021 информация за ваксините срещу SARS-CoV-2, Световната здравна организация коментира, че „децата и юношите са склонни да имат по-леко заболяване в сравнение с възрастните, така че освен ако не са част от група с по-висок риск от тежък COVID-19, е по-малко спешно да бъдат ваксинирани, отколкото възрастните хора, тези с хронични заболявания и здравните работници“.

Всички здравни институции напомнят, че е важно децата да продължат да получават всички необходими детски ваксини.

Има ли изисквания към храните и напитките, които приемаме в дена на ваксината

По данни на СЗО ефективността на ваксината не зависи от храната и напитките, които приемаме преди или след прилагането на ваксината.

Още по темата:
  • Защо ваксините срещу COVID-19 бяха създадени толкова бързо Защо ваксините срещу COVID-19 бяха създадени толкова бързо
  • За ваксините и опасенията: думата има науката За ваксините и опасенията: думата има науката
  • За вирусите, ваксините, доверието в науката и куража да продължим напред - проф. Радостина Александрова - част 1 За вирусите, ваксините, доверието в науката и куража да продължим напред - проф. Радостина Александрова - част 1
  • Ваксините срещу COVID-19: най-често задаваните въпроси - проф. Радостина Александрова - част 2 Ваксините срещу COVID-19: най-често задаваните въпроси - проф. Радостина Александрова - част 2
5.0/5 1 оценка

Коментари към За COVID-19, Делта варианта и ваксините

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте За COVID-19, Делта варианта и ваксините
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 02:45
    Коментирайте "За COVID-19, Делта варианта и ваксините"

ПУБЛИКАЦИЯТА е свързана към

  • Установиха значителни разлики в смъртността между ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и Moderna
  • Гръцки съд обезщети мъж, пострадал след ваксинация срещу COVID-19
  • По-силен имунен отговор от ваксини, поставени на една и съща ръка
  • След 2-годишно разследване: Ясни са последствията и научените уроци от пандемията от COVID-19
  • За ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и сделката с Европейската комисия
  • Австрия въвежда пълна блокада и задължителна ваксинация срещу COVID-19
  • Множество варианти на COVID-19, наречени Scrabble, могат да предизвикат сериозно нарастване на случаите
  • Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
  • Първо дело срещу ваксината против COVID-19 на BioNTech в Германия
  • 5 важни въпроса за ваксините срещу COVID-19 и коронавирусните тестове
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Търся OZARA ACTIV и TERRA OXY - добавките на професор Жеко Ганев от Стара Загора

преди 852 дни, 3 часа и 11 мин.

Може ли да се пие Респивакс след ваксина срещу COVID-19

преди 1386 дни, 17 часа и 51 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 14 часа и 49 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 5 часа и 50 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 6 часа и 1 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 6 часа и 8 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival