Андрю Полард от Оксфорд: Не можем да ваксинираме всички на всеки шест месеца
Водещ експерт, участвал в създаването на ваксината срещу COVID-19 на „AstraZeneca“, заяви във вторник, 4 януари, че предоставянето на бустерни дози на цялото световно население няколко пъти годишно не е осъществимо.
„Не можем да ваксинираме планетата на всеки четири до шест месеца. Това не е устойчиво или достъпно.“, казва проф. Андрю Полард, директор на ваксинационната група в Оксфорд и ръководител на британския Комитет по ваксинация и имунизация, в интервю за ежедневника „The Daily Telegraph“, публикувано във вторник.
Полард също така подчертава необходимостта глобалните усилия да се насочат към уязвимите, вместо да се прилагат дози ваксини на всички хора на възраст 12 и повече години. По думите му са необходими повече данни, за да се установи „дали, кога и колко често тези, които са уязвими, ще се нуждаят от бустерни дози“.
Необходими са също допълнителни доказателства, преди да се предложи четвърта ваксина срещу COVID-19 на населението на Обединеното кралство, където в момента се прилага бустерна доза на здрави хора на 18 и повече години и рискови лица над 16-годишна възраст, категоричен е Полард.
В отделно интервю за британския новинарски канал „Sky News“ във вторник Полард коментира неравномерния достъп до ваксини срещу COVID-19 по целия свят.
„От глобална гледна точка просто не е достъпно, устойчиво или поносимо да се дават четвърти дози на всички на планетата на всеки шест месеца.“, казва Полард. „И не забравяйте, че днес по-малко от 10% от хората в страните с ниски доходи са получили първата си доза, така че цялата идея за редовна ваксинация с бустери в световен мащаб просто не е разумна.“
Четвърта доза ваксина
Израел вече стартира кампания за поставяне на четвърта доза ваксина, която включва медицинските служители и хората на 60 и повече години.
В края на декември миналата година германският министър на здравеопазването Карл Лаутербах заяви пред обществения оператор „ZDF“, че германците „ще се нуждаят от четвърта доза ваксина“ срещу COVID-19.
Въпреки необходимостта от прилагането на допълнителни дози според Полард „най-лошото е зад нас“ и светът „трябва само да изчака да мине зимата“.
„В един момент обществото трябва отново да се отвори за останалите.“, коментира Полард. „Когато това стане, ще има период на нарастване на инфекциите, поради което зимата не е най-подходящото време.“
Андрю Полард завършва интервюто със строго предупреждение за опасните последици от дезинформацията относно ваксините, като подчертава, че дори „непреднамерените“ коментари на политиците могат да причинят хаос.
„Нека просто кажем, че коментарите, направени в Европа, засегнаха хората в Африка.“, коментира ученият от Оксфорд.
Междувременно д-р Антъни Фаучи, директор на Националния институт по алергии и инфекциозни заболявания, заяви, че е твърде рано да се обсъжда прилагането на четвърта доза ваксина за повечето хора в САЩ.
„Мисля, че е твърде преждевременно да се говори за четвърта доза“, коментира Фаучи. „Едно от нещата, които ще следим внимателно, е трайността на защитата срещу COVID-19 след поставяне на трета доза иРНК ваксина. Ако тя е трайна, тогава можем да изчакаме значителен период от време, без да прилагаме четвърта доза.“
https://edition.cnn.com/2022/01/04/health/andrew-pollard-booster-vaccines-feasibility-intl/index
- Д-р Аспарух Илиев - Смесването на наука, политика и пожелателно мислене може да ни излезе скъпо
- Издаване на ваксинационен паспорт при международни пътувания – етапи и предизвикателства
- Март, 2021-а – точката на пречупване в борбата с COVID-19
- Американски здравни експерти предупреждават за редки случаи на синдром на Гилен-Баре след ваксината на „Johnson & Johnson“
НОВИНАТА е свързана към
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Д-р Аспарух Илиев - Смесването на наука, политика и пожелателно мислене може да ни излезе скъпо
- Издаване на ваксинационен паспорт при международни пътувания – етапи и предизвикателства
- Март, 2021-а – точката на пречупване в борбата с COVID-19
- За вирусите, ваксините, доверието в науката и куража да продължим напред - проф. Радостина Александрова - част 1
- Д-р Анна Савчева - Какво представляват ваксините, безопасни ли са за здравето и дали ни предпазват или вредят
- Как страхът от тромбоза след случаите с препарата на „AstraZeneca“ може да попречи в овладяването на пандемията
- Д-р Анна Савчева: Всеки човек трябва да получи достойна грижа, не само медицинска, но и чисто човешка
- Били Айлиш: Нямаше да съм жива, ако не бях ваксинирана срещу коронавирус
- Американски здравни експерти предупреждават за редки случаи на синдром на Гилен-Баре след ваксината на „Johnson & Johnson“
Коментари към Андрю Полард от Оксфорд: Не можем да ваксинираме всички на всеки шест месеца