Д-р Дечо Дечев: Срещу желанието за качествено здравеопазване стои некачествено финансиране
Срещу желанието за качествено здравеопазване стои некачествено финансиране. Това заяви директорът на УМБАЛ "Св. Ив. Рилски" д-р Дечо Дечев при представяне на резултатите от дискусия на специалисти по проблемите в здравеопазването в страната.
"Трябва да се постигне реално остойностяване на медицинските услуги. Политическите фигури трябва да предложат допълнителни средства за здравеопазването, както и да се прецени от къде да дойдат тези средства", коментира д-р Дечев.
По думите му един лекар е натоварен с доста организационни дейности, което намалява неговата работа. Сравнено с лекар в чужбина, неговият обем на работа и съответното заплащане, ще се стигне до нелицеприятни истини. За вида болница в коя работи той, персоналът е доста повече сравнено с аналогични звена в ЕС.
Директорът на болница УМБАЛ "Св. Ив. Рилски" уточни, че ако се съотнесе броят на лекарите по щат към броя на дейности или щатни легла, те ще излезнат доста повече. Извън България два пъти по-малко лекари вършат двойно повече работа. Съществува основна причина на централно ниво, която трябва да се преодолее и да имат възможност лекарите да увеличат обема на своята работа. Това към момента не им е позволено поради наложени ограничения.
Според д-р Дечев е нужно да се промени парадоксът едно заведение за спешна дейност да съществува като дружество по търговския закон. На този вид здравни заведения трябва да се промени статутът.
Коментар по темата изрази и д-р Георги Ставракев от Асоциация на специалистите от доболничната помощ, според който през последните десет години доболничната помощ е била неглижирана, което се вижда и от бюджетите на НЗОК. Трябва да се акцентира върху реалното заплащане и остойностяване на лекарския труд в болничната и доболнична помощ. Нужно е да се увеличи и публичното финансиране до 6% от БВП. Парите, определени за здраве трябва да бъдат поне 6 милиарда лева, допълни д-р Ставракев.
Проф. Асен Гудев от Съюза на българските медицински специалисти заяви, че каквато и да е реформата, най-важно е какви ще бъдат лекарите. Обществото трябва да се стреми и изисква знаещи и можещи специалисти, а не невежи и алчни доктори. Според проф. Гудев не е редно по броя на болните да се определя заплатата на лекарите. Той бе категоричен, че тежки болести се лекуват, но са доста скъпи и се правят с наука.
По статията работи: Велина Неделчева
Снимка: bTV Новините
- МС утвърди Националната здравната карта
- Д-р Кацаров: Финансовите траншове на ВМА към близък на директора й са съвсем нормални
- Омбудсманът и здравният министър обсъдиха оздравителен план за врачанската болница
- ДАНС определя като постоянен проблем в здравеопазването лошото финансово състояние на болниците
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Все повече медицински сестри в Англия напускат заради ниско заплащане
- 100-годишни болници във Великобритания пред срутване, докато чакат финансиране
- Казусът „Пирогов“ като огледало за сгромолясващото се здравеопазване
- Спешна помощ в САЩ: Защо лекарите в спешните отделения са все по-малко
- Имате ли доверие на вашия личен лекар?
- Д-р Здравко Златев: Най-големият проблем на здравеопазването в България е липсата на специалисти
- Проф. д-р Красимир Иванов: Парите за лечение в чужбина трябва да се инвестират в български болници
- Д-р Владимир Калайджиев - създателят на ХЕИ
- Старобългарско здравеопазване до 1860 година
- Нов закон ще задължи болничните заведения във Великобритания да таксуват чуждестранните пациенти
Коментари към Д-р Дечо Дечев: Срещу желанието за качествено здравеопазване стои некачествено финансиране