МС утвърди Националната здравната карта
Здравната карта е инструмент за оформянето на здравната политика в страната и основната й цел е да защити интересите на гражданите. Така най-кратко може да се обобщи определението, дадено от министър Кирил Ананиев за Националната здравна карта, която вчера кабинетът одобри. След заседанието на Министерския съвет, здравният министър и екипът му дадоха брифинг, на който отново разясниха смисъла на приетия документ.
Кирил Ананиев беше категоричен, че картата не открива и закрива легла, а задачата й е да покаже както състоянието на системата, така и нуждите на здравните заведения. И отново подчерта, че болниците не се финансират въз основа на нея, а според дейността си. От министерството смятат, че документът ще създаде условия за качествена помощ за хората, но и още за по-ефективно използване на публичните ресурси.
Един от спорните въпроси, по който реагираха съсловните организации още при публикуването на документа за обществено обсъждане, е този за броя на леглата. Затова и след обсъжданията те бяха увеличени с 608 и от 32 873 – колкото бяха в първия вариант, станаха 33 481.
От ведомството подчертаха за пореден път, че документът е стратегически, защото е свързан с договорите, които НЗОК сключва със здравните заведения. Новата здравна карта ще действа заедно с националния рамков договор за тази година. Очакванията са през следващата ведомството да предложи нов здравноосигурителен модел, по който в момента се работи усилено, но и нова Национална здравна карта.
В същото време от БЛС отхвърлиха одобрения вариант на здравната карта. Според председателя на съсловната организация философията на документа е объркана и е напълно възможно вместо да подпомогне системата, НЗК да се окаже инструмент за ограничаване. От лекарския съюз не приемат и този вариант, защото в него не са включени анализите и възраженията на областните комисии, а точно тяхното отсъствие води до дисбаланс. БЛС са категорични, че документът ще бъде оспорен в съда. Освен тях и от Националното сдружение на общините не одобриха приетата здравна карта.
По статията работи: Гергана Караилиева
Източник: mh.government.bg, blsbg.com
- Д-р Кацаров: Финансовите траншове на ВМА към близък на директора й са съвсем нормални
- Д-р Дечо Дечев: Срещу желанието за качествено здравеопазване стои некачествено финансиране
- Допълват списъка на лечебните заведения, които ще се субсидират от МЗ
- Едва 3 болници в страната са в добро икономическо състояние
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- 100-годишни болници във Великобритания пред срутване, докато чакат финансиране
- Казусът „Пирогов“ като огледало за сгромолясващото се здравеопазване
- Спешна помощ в САЩ: Защо лекарите в спешните отделения са все по-малко
- Имате ли доверие на вашия личен лекар?
- Проф. д-р Красимир Иванов: Парите за лечение в чужбина трябва да се инвестират в български болници
- Д-р Здравко Златев: Най-големият проблем на здравеопазването в България е липсата на специалисти
- Д-р Владимир Калайджиев - създателят на ХЕИ
- Старобългарско здравеопазване до 1860 година
- Нов закон ще задължи болничните заведения във Великобритания да таксуват чуждестранните пациенти
- Лечебни заведения спират да лекуват онкоболни заради изискванията на здравния министър
Коментари към МС утвърди Националната здравната карта