Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Изследователи разграничиха четири подтипа аутизъм

Изследователи разграничиха четири подтипа аутизъм

от 15 юли 2025г.
Редактор: Ирина Тенева
Изследователи разграничиха четири подтипа аутизъм - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Изследователи от Принстънския университет и фондация "Саймънс" различават четири различни подтипа на невроразвойното състояние, известно като разстройство от аутистичния спектър (РАС). В свое изследване, публикувано в Nature Genetics, те определят подтиповете - социални и поведенчески предизвикателства, смесено РАС със забавяне в развитието, умерени предизвикателства и широко засегнати. Подтиповете представят различни клинични прояви и резултати и се свързват с отчетливи биологични показатели.

Защо е необходимо разделение на подтипове

По данни на Световната здравна организация (СЗО) близо 1 на 100 деца по света имат разстройство от аутистичния спектър. Въпреки че някои характерни черти на неврологичното състояние могат да бъдат диагностицирани в ранна детска възраст, РАС обикновено не се открива до по-късен етап от живота.
Хората с това разстройство имат различни нужди, които често се променят с времето, което създава пречки на предоставянето на подходящи и ефективни грижи. Причините за състоянието са сложни - в по-голямата си част научните изследвания сочат комбинация от генетични и екологични фактори, което допълнително затруднява.

» Мутациите в гена Caprin1 са отговорни за промени в невронни механизми, водещи до аутизъм

» Драстичен ръст на случаите на аутизъм в Съединените щати

Клиницисти и изследователи търсят начин за дефиниране на подтипове на разстройства от аутистичния спектър, за да направят по-лесен процеса на диагностика и лечение, ако е нужно. Въпреки откриването на гени, свързани с РАС, все още липсва унифицирана карта, правеща връзка между генетичните вариации с клиничните фенотипове.

Изследването на Принстънския университет и фондация "Саймънс" се базира на над десетилетие проучвания в областта на геномиката на РАС от съавтора Олга Г. Троянская и колеги, използвайки фенотипни данни от над 5000 деца.

Комбиниране на генетични и клинични прояви

Екипът от изследователи прибягва до компютърно моделиране, за да направи анализ на данните. Комбинира ги със съответстваща генетика, за да идентифицира клинично значими класове разстройства от аутистичния спектър и техните модели както на основни, така и на свързани и съпътстващи черти. Специалистите класифицират това като личностно-центриран подход, защото разглежда над 230 черти във всеки човек, вместо да свързва генетични асоциации с отделни черти.

"Чрез интегриране на генетични и клинични данни в голям мащаб, сега можем да започнем да картографираме траекторията на аутизма от биологични механизми до клинично представяне", казва д-р Чандра Тийсфелд, съавтор на изследването и старши академичен мениджър на изследванията в Института "Луис-Сиглер" (Lewis-Sigler Institute) и "Принстън Пресишън Хелт" (Princeton Precision Health).

Четирите подтипа на аутизма

дете аутист, запушило си ушите с ръце, затворило очите си и викащоИзследователите идентифицират четири подтипа на разстройството от аутистичния спектър, в основата на които са генетични и клинични характеристики.

Социални и поведенчески предизвикателства

Хората, попадащи в този подтип, проявяват основни социални предизвикателства и повтарящо се поведение. Това са главните черти на аутизма, но тези хора достигат етапи на развитие със същото темпо, както и децата, които не страдат от разстройството. Близо 37% от участниците в изследването попадат в тази категория.

Смесено разстройство от аутистичния спектър със забавяне в развитието

Хората в тази група често достигат етапи на развитие по-късно от тези, при които не се наблюдава аутизъм. Те обикновено не проявяват симптоми на депресия, състояния на тревожност или разрушително поведение. Почти 19% от участниците са разпределени към този подтип.

Умерени предизвикателства

Пациентите могат да проявяват симптоми на аутизъм, но по-малко от хората от другите категории. Те обикновено достигат етапи на развитие с подобно темпо като онези, които нямат диагноза разстройство от аутистичния спектър и нямат други психиатрични състояния. Близо 34% от участниците в изследването попадат в този подтип.

Широко засегнати

Разпределените в тази група изпитват разнообразни предизвикателства, в това число комуникационни и социални проблеми, забавяне в развитието, психиатрични състояния и повтарящо се поведение. Приблизително 10% от участниците попадат в тази категория.

Анализираните данни показват специфични механизми, които са в основата на сходни клинични прояви на аутизъм. Така например най-голям брой de novo мутации са установени в широко засегнатия подтип. За групата със смесен аутизъм със забавяне в развитието е по-характерно да притежава наследствени генетични варианти. Децата от подтипа социални и поведенчески предизвикателства, където по-късната диагноза на РАС е често срещана, имат мутации в гени, които нерядко се активират по-късно в живота. Това вероятно обяснява защо някои деца проявяват симптоми на разстройството с напредването на възрастта.

De novo мутацията е генетично изменение, което се проявява за първи път при даден човек, а не е наследено от родителите му.
При наследствения генетичен вариант мутацията се предава от родителите на индивида.

Натали Зауервалд, съавтор на изследването и асоцииран научен сътрудник в Института "Флатирън" (Flatiron Institute), обяснява защо досега минали генетични проучвания често са претърпявали неуспех. "Беше като да се опитваме да решим пъзел, без да осъзнаваме, че всъщност разглеждаме множество различни пъзели, смесени заедно. Не можехме да видим пълната картина, генетичните модели, докато за първи път не разделихме индивидите на подтипове", казва тя.

Ползата от подтиповете

Изследователите от екипа правят изричното уточнение, че въпреки определянето на четирите подтипа, е възможно да има много повече. Те смятат, че разполагат с рамка, основана на данни и показваща, че има поне четири групи, значими както в клинично отношение, така и в геномно.

Адаптирането на диагнозата към тези подтипове може значително да подобри откриването на разстройства от аутистичния спектър и да помогне на семействата по-добре да разберат какво да очакват. Когато децата им с аутизъм са още малки, тези насоки биха могли да им подскажат какви симптоми могат да проявят или не техните деца, към какви лечения да се ориентират и как да планират бъдещето си.

Източник:

Four Autism Subtypes Found in Study of 5,000 Children: https://www.technologynetworks.com/genomics/news/four-autism-subtypes-found-in-study-of-5000-children-402096

Още по темата:
  • Колкото по-ниска е интелигентността на дете с аутизъм, толкова по-висока е мозъчната му възбудимост Колкото по-ниска е интелигентността на дете с аутизъм, толкова по-висока е мозъчната му възбудимост
  • Протеинът Contactin-4 влияе на невроните при болестта на Алцхаймер Протеинът Contactin-4 влияе на невроните при болестта на Алцхаймер
  • Неоникотиноидът причинява симптоми, подобни на аутизъм при пилета Неоникотиноидът причинява симптоми, подобни на аутизъм при пилета
  • Осъдиха фармацевтичния гигант Санофи по казуса Депакин Осъдиха фармацевтичния гигант Санофи по казуса Депакин
0.0/5 0 оценки

Коментари към Изследователи разграничиха четири подтипа аутизъм

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Изследователи разграничиха четири подтипа аутизъм
    www.framar.bg 
    на 15 July 2025 в 23:38
    Коментирайте "Изследователи разграничиха четири подтипа аутизъм"

НОВИНАТА е свързана към

  • Алергии, имунитет и аутизъм се повлияват от климатичните промени
  • Проф. Джина Рипън: Момичетата също страдат от аутизъм, но рядко са диагностицирани
  • 10 признака на аутизъм
  • Какво е да имаш синдром на Аспергер
  • Арт терапия или как изкуството лекува
  • Какво представлява невербалният аутизъм
  • Майка на дете с аутизъм: Искам, а не мога да я направя щастлива
  • За аутизма – причини, заблуди и решения
  • Фелинотерапия или как котките ни лекуват
  • Роботът Орбит учи деца с аутизъм как да общуват
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Аутизъм - какво представлява той?

преди 5120 дни, 14 часа и 22 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 4 дни, 13 часа и 42 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 6 дни, 13 часа и 19 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 11 дни, 11 часа и 39 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 18 дни, 7 часа и 49 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Проф. Джина Рипън: Момичетата също страдат от аутизъм, но рядко са диагностицирани Проф. Джина Рипън: Момичетата също страдат от аутизъм, но рядко са диагностицирани

Проф. Джина Рипън: Момичетата също страдат от аутизъм, но рядко са диагностицирани

от 07 апр 2025г. Прочети повече
Арт терапия или как изкуството лекува Арт терапия или как изкуството лекува

Арт терапия или как изкуството лекува

от 12 дек 2022г. Прочети повече
Хранене при аутизъм Хранене при аутизъм

Хранене при аутизъм

от 21 яну 2020г. Прочети повече
В главната роля: Ханс Аспергер и приносът му за откриването на синдрома на Аспергер В главната роля: Ханс Аспергер и приносът му за откриването на синдрома на Аспергер

В главната роля: Ханс Аспергер и приносът му за откриването на синдрома на Аспергер

от 03 юни 2016г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПАНТЕНОЛ СТИК ЗА УСТНИ SPF 15 4.5 г

АЛАЙВ КОМПЛЕКТ МУЛТИВИТАМИНИ ЗА ЖЕНИ таблетки * 30 NATURE'S WAY + МУЛТИВИТАМИНИ ЗА МЪЖЕ таблетки * 30 NATURE'S WAY

БИОХЕРБА ТЕРМОГЕНЕН КОМПЛЕКС + ХОЛИН капсули * 60

БИОХЕРБА СУПЕР СТРЕС - B КОМПЛЕКС + ВИТАМИН C капсули * 100

МАТИСЪН КИСЕЛИНЕН БАЛАНС таблетки * 60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КСИМЕБАК филмирани таблетки 200 мг * 14

Коментар на: Кресна от 15 юли 2025г. в 16:31:05

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Коментар на: Стела от 15 юли 2025г. в 15:20:12

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Коментар на: Стела от 15 юли 2025г. в 15:18:06

ЛИЦЕРОЛ унгвент 70 мл PHYTO LIFE

Коментар на: Мирела от 15 юли 2025г. в 15:15:37

БИОХЕРБА ДЕМИР БОЗАН + ТИАМИН капсули 240 мг * 100

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 юли 2025г. в 14:27:44
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival