Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Мутациите в гена Caprin1 са отговорни за промени в невронни механизми, водещи до аутизъм

Мутациите в гена Caprin1 са отговорни за промени в невронни механизми, водещи до аутизъм

от 17 яну 2023г.
Редактор: Гергана Караилиева
Мутациите в гена Caprin1 са отговорни за промени в невронни механизми, водещи до аутизъм - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Изследователи от Университета в Торино правят важна стъпка напред в разбирането на генетичната основа на аутизма. Проучването установява, че мутациите в гена Caprin1 са отговорни за промени в специфични невронни механизми, които от клинична гледна точка причиняват форма на разстройство от аутистичния спектър.

Проучването

Проучването е част от международния проект NeuroWes. Негов ръководител е специалистът по медицинска генетика проф. Алфредо Бруско от Университета в Торино.

То е осъществено благодарение на новите технологии за секвениране на ДНК и на разработването на ин витро модели на невронни клетки.

„Вярваме, че Caprin1 може да предизвика ефекта на доминото и това ще доведе до откриването на много други гени, допринасящи за развитието на разстройства от аутистичния спектър“, смята проф. Алфредо Бруско.

Като използват технологиите за секвениране на човешки гени и като анализират стотици пациенти, учените идентифицират така наречения пиемонтски случай, при който голяма област от хромозома, включително и гена Caprin1, е изгубена. Това кара екипа да направи предположение за ролята на Caprin1 в патогенезата на аутизма.

Когато по-късно учените откриват 12 пациенти с мутация в гена, разбират, че това ясно показва патогенната му роля. Хората имат забавен говор, интелектуална недостатъчност, дефицит на вниманието, хиперактивност, разстройство от аутистичния спектър.

>>>За аутизма и неговите проявления

За да изследва патологичните механизми, свързани с тези мутации, д-р Лиза Павинато работи почти една година в лабораторията на проф. Брунхилде Вирт в Института по човешка генетика в Кьолн, Германия.

„За да модифицираме култивирани човешки плурипотентни клетки и да изключим едно от двете копия на гена, за да имитираме състоянието на пациента, използвахме технологията CRISPR/Cas9. Най-сложната част от изследването беше да се изведат неврони от тези клетки и да се изследва тяхната функция“, разказва д-р Павинато.

аутизъм

Тестовете показват, че загубата на едно от двете копия на Carpin1 води до промяна в организацията и функцията на невроните и на електрическата им активност.

Значимостта на изследването е в дефинирането на биологичната роля на Carpin1, защото става възможно да се демонстрира, че той регулира синтеза на много протеини в невроните чрез управлението на експресията на много гени в мозъка.

Проучването позволява на учените да докажат, че мутациите на Caprin1 са отговорни за промените на специфични невронни механизми, които причиняват форма на аутизъм.

Резултатите от проучването са публикувани в списание Brain.

Перспективата

„Ще отнеме много години, за да стигнем до нови терапии, но днес със сигурност сме положили основите, които ни позволяват да разширим познанията си за аутизма и да разбираме по-добре патогенните механизми, които определят болестта“, казва проф. Бруско.

Откриването на нови гени означава не само по-добро разбиране на невробиологията на този вид заболявания, но и възможност да бъдат дадени задълбочени отговори на семействата на хората, страдащи от разстройство от аутистичния сектор. Това е възможно, защото както подчертава проф. Бруско, учените са наясно, че тази патология има генетичен произход.

>>>За аутизма – причини, заблуди и решения

Най-важният резултат е, че проучването позволява да се докаже, че мутациите на Caprin1 са отговорни за промените на специфични невронни механизми, които причиняват форма на разстройство от аутистичния спектър. От значение е безспорно и това, че работата на екипа предоставя нови доказателства за генетичната основа на аутизма.

Данните, които екипът публикува сега, са едва върха на айсберг. В сътрудничество с генетици, детски невропсихиатри и педиатри са събрани голям брой случаи. Те са подложени на геномни изследвания, а в момента е в ход оценката на резултатите от анализите на случаите в Пиемонт.

От съществено значение е, подчертават учените, как окончателната диагноза се съобщава на семействата на пациентите.

аутизъм

Откриването на нови гени, които са свързани с форми на разстройство от аутистичния спектър, се развива с изключително бързи темпове. Очакванията са, че над 1000 са гените, замесени в патогенезата на заболяването.

Откриването на нови гени означава още и основа за бъдещи терапии.

Учените смятат, че предизвикателствата могат да бъдат посрещнати благодарение на международното сътрудничество. А сред тях са не само откриването на нови гени и работата им, но и класифицирането на пациентите на базата на биологичните механизми, които са част от специфични клинични форми.

За проекта NeuroWes

Мащабният проект NeuroWes започва да действа през 2015 г. В него участват множество италиански изследователски групи, като и учени от Медицинското училище на Икан, Ню Йорк. Координатор на проекта е проф. Алфредо Бруско.
Основната му цел е изучаването генетиката на разстройствата от аутистичния спектър.

Настоящото изследване е дело както на италиански учени, така и на колегите им Кьолн, Германия. То се ръководи от проф. Алфредо Бруско и колегата му от Департамента по клинични и биологични науки проф. Джовани Фереро.

Източник:
  • https://www.unito.it/
  • https://torino.corriere.it/
  • https://academic.oup.com/brain/
Още по темата:
  • Колкото по-ниска е интелигентността на дете с аутизъм, толкова по-висока е мозъчната му възбудимост Колкото по-ниска е интелигентността на дете с аутизъм, толкова по-висока е мозъчната му възбудимост
  • Леснодостъпно диуретично лекарство може да облекчи симптомите на аутизъм при деца Леснодостъпно диуретично лекарство може да облекчи симптомите на аутизъм при деца
  • Терапия с барокамера може да подобри социалните умения и мозъчната функция при пациенти с аутизъм Терапия с барокамера може да подобри социалните умения и мозъчната функция при пациенти с аутизъм
  • Инфекция през бременността вследствие генитален херпес може да причини аутизъм на детето Инфекция през бременността вследствие генитален херпес може да причини аутизъм на детето
5.0/5 1 оценка

Коментари към Мутациите в гена Caprin1 са отговорни за промени в невронни механизми, водещи до аутизъм

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Мутациите в гена Caprin1 са отговорни за промени в невронни механизми, водещи до аутизъм
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 17:17
    Коментирайте "Мутациите в гена Caprin1 са отговорни за промени в невронни механизми, водещи до аутизъм"

НОВИНАТА е свързана към

  • Какво е да имаш синдром на Аспергер
  • Арт терапия или как изкуството лекува
  • Няма връзка между здравословното състояние на майката и риска от аутизъм при детето
  • Какво представлява невербалният аутизъм
  • За аутизма – причини, заблуди и решения
  • 10 признака на аутизъм
  • Децата с аутизъм се отличават с емоционална устойчивост
  • 10 цитата, които описват живота на хора с аутизъм и синдром на Аспергер
  • Колкото по-ниска е интелигентността на дете с аутизъм, толкова по-висока е мозъчната му възбудимост
  • Алтернативни подходи в терапията на аутизъм
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Заживях с много капризен мъж - какво да правя? Може ли да се промени?

преди 2222 дни, 5 часа и 33 мин.

Ще промени ли потреблението увеличението на цените на месо и яйца?

преди 2693 дни, 4 часа и 13 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 3 дни, 5 часа и 21 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 20 часа и 21 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 20 часа и 33 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 20 часа и 40 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ЗЕИН ФАРМА ХОНДРОИТИН капсули * 90

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС капсули * 30

БИОГАЙА ПРОТЕКТИС С ВИТАМИН D3 капки 5 мл

СКОТИШ ФАЙН ДУШ ГЕЛ ДИВ ХЕДЪР 200 мл

БИОХЕРБА ХЕРБАЛ ЛУКС ДЕТОКС И ОТСЛАБВАНЕ УЛТРА ЧАЙ 100 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КАЛЦИЙ + ВИТАМИН D + ВИТАМИН К таблетки * 30 АРО ЛАЙФ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 16:48:01

Литий

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:48:53

БУЛЗИН перорален разтвор 0.33 мг / мл 150 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:31:03

ВОЛТАРЕН РЕТАРД таблетки с удължено освобождаване 100 мг * 10

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:24:35

БЕТАСЕРК таблетки 16 мг * 60 МАЙЛАН

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 май 2025г. в 15:23:17
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival