Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Неинвазивна мозъчна стимулация подобрява социалната комуникация при деца с аутизъм

Неинвазивна мозъчна стимулация подобрява социалната комуникация при деца с аутизъм

от 05 май 2026г.
Редактор: Вероника Събова
Неинвазивна мозъчна стимулация подобрява социалната комуникация при деца с аутизъм - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Петдневен курс с неинвазивна техника за мозъчна стимулация подобрява социалната комуникация при деца с разстройство от аутистичния спектър.
  • Стимулацията е насочена към лявата първична моторна кора – област на мозъка, свързана не само с движението, но и с езиковите и социалните умения.
  • Ефектите се запазват поне един месец след терапията.
  • Резултатите са обещаващи, но са необходими по-дългосрочни и мащабни изследвания.

Неинвазивна техника за мозъчна стимулация, известна като accelerated continuous theta burst stimulation (a-cTBS), показва потенциал за подобряване на социалната комуникация при деца с разстройство от аутистичния спектър. Данните идват от проучване, публикувано в списанието The BMJ, според което дори кратък петдневен курс може да доведе до осезаеми подобрения, запазващи се поне месец след терапията.

Дизайн на проучването

Настоящото проучване включва 200 деца (167 момчета и 33 момичета) на възраст между 4 и 10 години от три болници в Китай. Всички участници са с аутизъм, като част от тях са с интелектуални затруднения, което прави резултатите по-представителни за различните прояви на неврологичното нарушение.

» Ускореното увреждане на невроните в мозъка може да е причина за аутизъм при децата

Децата са разделени на две групи – едната получава a-cTBS, а другата плацебо процедура. Терапията продължава пет последователни дни, като всеки ден са провеждани по десет кратки сесии. Стимулацията е насочена към лявата първична моторна кора – област на мозъка, свързана не само с движението, но и с езиковите и социалните умения.

Значими подобрения при децата, подложени на a-cTBS

Изследователите отчитат по-значими подобрения при децата, получили мозъчна стимулация, в сравнение с контролната група*. Най-силно изразен ефект се наблюдава в социалната комуникация, измерена чрез стандартизирани скали, като подобренията се запазва месец след терапията.

Аутизъм

Екипът също отчита напредък в езиковите умения, макар и с по-умерен ефект. Това подсказва, че интервенцията може да влияе както на социалното взаимодействие, така и на развитието на комуникацията като цяло.

» Терапия с барокамера може да подобри социалните умения и мозъчната функция при пациенти с аутизъм

Безопасност и нежелани реакции

По време на проучването са наблюдавани по-чести нежелани реакции в групата с мозъчна стимулация в сравнение с плацебо групата (54,5% срещу 29,3%). Най-често това са леко безпокойство и дискомфорт в областта на скалпа.

Въпреки това всички наблюдавани странични ефекти са определени като леки до умерени и отшумяват спонтанно, без необходимост от допълнително лечение. Това подкрепя извода, че методът има приемлив профил на безопасност в краткосрочен план.

Ограничения на изследването

Авторите на проучването отбелязват няколко важни ограничения. Сред тях са сравнително краткият период на проследяване, който е само един месец, както и възможни методологични влияния, свързани с различната продължителност на приложените процедури.

Допълнително, използваните поведенчески скали могат да бъдат податливи на субективни фактори. Въпреки това последователността на резултатите в различни анализи увеличава надеждността на заключенията.

Необходими са допълнителни проучвания

Авторите на изследването подчертават, че a-cTBS може да се разглежда като потенциално ефективен и приложим метод за деца с разстройство с аутистичния спектър, включително тези с интелектуални затруднения.

Независими експерти от Хонконг приемат данните като обещаващи, но призовават за предпазливост. Според тях методът не бива да замества установени психосоциални и образователни интервенции, а по-скоро да се разглежда като допълващ елемент в комплексен терапевтичен подход.

Въпреки обещаващите резултати, специалистите подчертават нуждата от по-дългосрочни изследвания, преди методът да бъде широко въведен в клиничната практика.

*Li Fei et al. Accelerated continuous theta burst stimulation targeting left primary motor cortex for children with autism spectrum disorder: multicentre randomised sham controlled trial. The BMJ. 2026.

Източник:

New autism therapy may improve children's social communication in just five days: https://medicalxpress.com/news/2026-04-autism-therapy-children-social-communication

Още по темата:
  • FDA одобри левковорин за лечение на рядка генетична болест, но не и за аутизъм FDA одобри левковорин за лечение на рядка генетична болест, но не и за аутизъм
  • Леснодостъпно диуретично лекарство може да облекчи симптомите на аутизъм при деца Леснодостъпно диуретично лекарство може да облекчи симптомите на аутизъм при деца
  • Световноизвестен специалист в областта на аутизма ще обучава български терапевти Световноизвестен специалист в областта на аутизма ще обучава български терапевти
  • Колкото по-ниска е интелигентността на дете с аутизъм, толкова по-висока е мозъчната му възбудимост Колкото по-ниска е интелигентността на дете с аутизъм, толкова по-висока е мозъчната му възбудимост
5.0/5 1 оценка

Коментари към Неинвазивна мозъчна стимулация подобрява социалната комуникация при деца с аутизъм

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Неинвазивна мозъчна стимулация подобрява социалната комуникация при деца с аутизъм
    www.framar.bg 
    на 20 June 2026 в 16:59
    Коментирайте "Неинвазивна мозъчна стимулация подобрява социалната комуникация при деца с аутизъм"

НОВИНАТА е свързана към

  • Фелинотерапия или как котките ни лекуват
  • FDA одобри левковорин за лечение на рядка генетична болест, но не и за аутизъм
  • 9 мита за аутизма, в които трябва да спрем да вярваме
  • Какво е да имаш синдром на Аспергер
  • За аутизма – причини, заблуди и решения
  • Хранене при аутизъм
  • 10 цитата, които описват живота на хора с аутизъм и синдром на Аспергер
  • Магнитни импулси в мозъка подобряват комуникацията при деца с аутизъм
  • Алтернативни подходи в терапията на аутизъм
  • Какво представлява невербалният аутизъм
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Рискови при белодробна артериална хипертония са 20 мутации на гена ACVRL1Рискови при белодробна артериална хипертония са 20 мутации на гена ACVRL1

Рискови при белодробна артериална хипертония са 20 мутации на гена ACVRL1

от 19 юни 2026г.Прочети повече
Широко използвани консерванти могат да повишат риска от хипертония и сърдечносъдови заболяванияШироко използвани консерванти могат да повишат риска от хипертония и сърдечносъдови заболявания

Широко използвани консерванти могат да повишат риска от хипертония и сърдечносъдови заболявания

от 19 юни 2026г.Прочети повече
Генна терапия облекчава симптомите на атаксия на фридрайхГенна терапия облекчава симптомите на атаксия на фридрайх

Генна терапия облекчава симптомите на атаксия на фридрайх

от 19 юни 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Рибата заек — едно от най-опасните създания в Средиземно море

преди 1 дни, 6 часа и 30 мин.

Тихият инфаркт (безсимптомна миокардна исхемия) – когато сърцето мълчи

преди 16 дни, 6 часа и 18 мин.
Всички

АНКЕТА

Позволявате ли на децата ви да използват социални мрежи

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

НАНГА МАГНЕЗИЙ МАЛАТ капсули * 100

НАНГА L-ТРИПТОФАН капсули 400 мг * 30

СЪН ЛАЙК ОХЛАЖДАЩ ГЕЛ ЛОСИОН С ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА 200 мл

ОСТРОВИТ КРЕАТИН МОНОХИДРАТ НАТУРАЛ на прах 1000 г НЕОВКУСЕН

ЦЕЛЕС ТИАНЕ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ ВСИЧКО В ЕДНО 50 г

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ИБЕРОГАСТ перорални капки 20 мл BAYER

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 юни 2026г. в 12:58:37

РОГОДЕКС капки 10 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 юни 2026г. в 12:52:52

ИБЕРОГАСТ перорални капки 20 мл BAYER

Коментар на: Диана Йонкова от 19 юни 2026г. в 12:52:34

НАТУРСЛИМ АКТИСЛИМ капсули * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 юни 2026г. в 12:48:18

ВЕЗИКЕЪР таблетки 5 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 19 юни 2026г. в 12:22:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival