Оксфорд и „AstraZeneca“ включват деца в изпитанията на своята ваксина срещу коронавирус
Оксфордският университет и компанията „AstraZeneca“ набират доброволци на възраст 6-17 години за клиничните изпитания на ваксината срещу коронавирус, за да изчислят степента й на ефективност при децата.
Новата фаза стартира още в началото на текущия месец, като изследователите планират да включат 300 деца, за да проверят какъв е имунният им отговор след ваксиниране с препарата срещу коронавирус, известен като ChAdOx1 nCoV-19.
Оксфордската ваксина е една от трите одобрени за използване от хора над 18 години във Великобритания. Другите две са разработените от „Pfizer“/“BioNTech“ и „Moderna.“
Децата рядко проявяват сериозни симптоми при установена коронавирусна инфекция
Експерти от Кралския колеж по педиатрия и детско здраве съобщиха, че се случва изключително рядко COVID-19 да причини смърт или тежко разболяване при дете. Те поясняват още: „Наблюденията ни показват, че малките пациенти, инфектирани с коронавирус, се справят по-лесно и без усложнения със заболяването, а смъртността е значително по-ниска, отколкото при възрастните.
Съществуват доказателства, че децата не са толкова застрашени от заразяване, а ролята им при разпространението на коронавируса все още не е изяснена. Нямаме категорични данни, че те са по-заразни от останалите.“
Първите тестови ваксинации ще бъдат извършени върху 240 деца още през месец февруари. Другите 60 ще приемат контролна ваксина срещу менингит.
Андрю Полард, професор по детски инфекции и имунитет, както и ръководител на екипа, провеждащ изпитанията на Оксфордската ваксина, заявява: „Макар повечето деца да преболедуват много леко коронавирусната инфекция и да не развиват усложнения след това, за нас е важно да проследим каква е степента на защита и силата на имунния отговор, защото сред тях има такива, които е разумно да се ваксинират.
След провеждането на клиничните изпитания нашият екип ще може да даде нови насоки за контролиране на SARS-CoV2 при децата и тийнейджърите.”
„Напълно е възможно до края на 2021 г. да имаме ваксини, одобрени за използване при деца“
По-рано миналата седмица един от главните съветници по медицинските въпроси на британското правителство проф. Ван-Там, съобщи: „Провеждат се няколко паралелни клинични изпитвания, чиято цел е да проверят доколко ефективни и безопасни са коронавирусните ваксини сред подрастващите.
Сигурен съм, че водещите компании разработчици са планирали подобни тестове, насочени към възрастовата група 6-17 години.
Напълно е възможно до края на 2021 г. да имаме ваксини, одобрени за използване при деца. Напълно възможно, но все пак не е гарантирано.
Родителите не бива да се страхуват от ваксината, ако детето им попада в рискова група и личният му лекар препоръчва нейното поставяне. Но и не бива да забравят, че решението за употребата на даден препарат, който не е показан за определено заболяване или възрастова група, е изцяло лично.“
Все още нито една от компаниите не е категорична доколко ваксината й повлиява степента на пренасяне на заразата, въпреки че според израелските власти препаратът на „Pfizer“ има положителен ефект. Предварителните данни на „AstraZeneca“ също са обнадеждаващи.
Учени от Оксфордския университет твърдят, че те са първите, които провеждат изпитания върху деца на възраст 6-17 години. До момента другите компании са тествали ефективността на ваксините си само върху подрастващи на 16 и 17 години.
Рин Сонг, педиатър и клиницист учен от екипа, работещ върху ваксината на Оксфорд и „AstraZeneca“, споделя: „Пандемията от COVID-19 се отрази много негативно на образованието, социалното развитие и емоционалното състояние на децата и тийнейджърите. Важни факти, които остават невидими понякога, когато ни води страхът от разболяване или възможни усложнения, макар те да са рядко срещани сред малките пациенти.
Трябва да съберем информация за безопасността и имунния отговор след ваксиниране, така че и те да имат възможност да се възползват от препарата в близко бъдеще.“
theguardian.com/world/2021/feb/13/oxford-astrazeneca-covid-vaccine-to-be-tested-on-children-as-young-as-six
Снимка: freepik.com
- „AstraZeneca“ планират да проведат допълнителни изследвания върху своята ваксина срещу COVID-19
- Ваксината на „AstraZeneca“ със 70% средна ефективност срещу COVID-19
- Комбинация между ваксините на „AstraZeneca“ и „Pfizer“ може да осигури по-висока защита срещу коронавируса
- Четирима британци развиват синдром на Гилен-Баре само дни след ваксинация с препарата на „AstraZeneca“
НОВИНАТА е свързана към
- Министър Кацаров с призив за ваксинация срещу COVID-19
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Д-р Дрю Вайсман: иРНК технологията се използва не само във ваксини срещу COVID-19, но и срещу рак
- Експертите препоръчват хората с рак да си поставят трета доза иРНК ваксина срещу COVID-19
- Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Генерал Джером Адамс очаква ваксина срещу COVID-19 до края на годината
- Д-р Фаучи: трета доза от иРНК ваксините ще осигури пълна защита срещу коронавируса
- Бил Гейтс: COVID-19 ще се превърне в сезонен грип след варианта Омикрон
Коментари към Оксфорд и „AstraZeneca“ включват деца в изпитанията на своята ваксина срещу коронавирус