Тревога в Израел — COVID-19 се завръща в страната въпреки високия брой ваксинирани

За последните 24 часа в Израел са регистрирани 850 нови случая на коронавирус. Това е най-високото ниво на заболеваемост от март насам. Броят на тежкоболните пациенти е 52, като към момента няма данни за нови смъртни случаи.
Какво още показват официалните данни на здравните власти
- По-голямата част от новите случаи в Израел са свързани с “Делта” варианта на коронавируса (за първи път този щам е регистриран в Индия, основната му характеристика е, че е най-преносимият от вариантите на коронавирус, идентифицирани досега).
- Сред новозаразените има както млади хора, така и такива с две поставени дози, на които предстои поставяне на трета.
- Повече от половината от близо 80-те хоспитализирани с коронавирус пациенти са със завършен ваксинационен цикъл.
Новата стратегия на Израел за борба с вируса
Само преди месец в Израел завръщането към нормален живот изглеждаше напълно постижимо. По-заразният “Делта” вариант на коронавируса обаче влоши епидемиологичната обстановка въпреки успеха на ваксинационната програма и високия брой имунизирани. Сериозният обрат даде основание на премиера Нафтали Бенет да наложи някои ограничения, но и да преразгледа стратегията на страната за справяне с кризата. Сега целта на правителството е населението да се научи да живее с вируса, което ще даде възможност за ежедневие с минимум ограничения и разминаване с четвърти национален локдаун (такъв би нанесъл сериозни вреди на икономиката).
"Придържането към тази стратегия би довела до повече рискове, но като се вземат предвид и икономическите фактори, това е необходим баланс.", коментира израелският премиер. Очакванията му са при тази вълна значително по-малко хора да се разболеят сериозно, защото по-голямата част от израелците в рискови групи вече са ваксинирани.
Сред останалите цели на правителството са насърчаване на ваксинацията, наблюдение на заразените, бързо тестване, както и информационни кампании за носенето на маски.
В опит да предотврати разпространението на коронавируса здравните власти въвеждат и правилник за безопасно провеждане на масови събирания, наречен "Happy Badge", според който достъпът до сватби и подобни събития с над 100 гости ще бъде възможен само за лица, които са ваксинирани, преболедували или с отрицателен тест за коронавирус.
Новата стратегия за борба с коронавируса предизвика противоречиви реакции
Ръководителят на службата за обществено здраве към Министерството на здравеопазването в Израел Шарон Алрой-Прайс заяви, че е обезпокоена от този план на правителството и препоръча по-скоро да се положат усилия да се ограничи разпространението на вируса, защото грешките в такъв момент биха стрували скъпо.
От друга страна, видни израелски учени подкрепиха новия подход, включително ръководителят на Факултета по обществено здраве в Университета "Бен Гурион" - Надав Давидович. Според него стратегията представлява "златна среда" между отслабването на ограничителните мерки във Великобритания и затягането им в страни като Австралия.
Проф. Еран Сегал, изследовател от Научния институт "Вайцман", е на мнение, че ръстът на заразените по всяка вероятност ще доведе до повишаване и на тежкоболните, и на смъртните случаи. Процентът на заразените обаче, които се разболяват сериозно или умират, ще бъде много по-нисък в сравнение с този в пика на пандемията.
Как протича ваксинацията в Израел
До момента в страната със завършен цикъл на ваксинация са 5,2 от 9,3 милиона израелци, а близо 500 000 са с поставена първа доза. В Израел се ваксинират и деца на възраст между 12 и 15 години. Това е и първата страна в света, въвела трета доза от ваксината, която засега се поставя само на хора с отслабена имунна система.
"Разполагаме с все повече доказателства, че при пациенти с имуносупресия не се развива необходимото ниво на антитела дори след двете дози от ваксините срещу COVID-19. Някои пациенти могат да развият тези антитела след третата доза.", така Здравното министерство на Израел обясни нуждата от поставяне на трета доза от ваксината при определени групи пациенти.
-
Изключително строги мерки срещу COVID-19 влизат в сила от 25 октомври 2021 г. в Румъния
-
И в България разрешиха бустерна доза на ваксина срещу COVID-19 за рисковите групи
-
Властите в Германия не изключват въвеждането на пореден локдаун, за да ограничат увеличаващите се случаи на COVID-19
-
Хиляди протестираха във Франция и Гърция против задължителната имунизация срещу COVID-19
НОВИНАТА е свързана към
- За ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и сделката с Европейската комисия
- Кирил Петков: От януари 2022 г. всеки пенсионер, който се ваксинира срещу COVID-19, ще получи добавка от 75 лв.
- Гръцки съд обезщети мъж, пострадал след ваксинация срещу COVID-19
- Няма причина пациентите с ревматични заболявания да не се ваксинират срещу COVID-19
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Nimbus – „облачният“ вирус, който отново разбуни духовете
- Установиха значителни разлики в смъртността между ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и Moderna
- По-силен имунен отговор от ваксини, поставени на една и съща ръка
- Ваксините срещу COVID-19 са безопасни за пациенти с множествена склероза, но терапията срещу болестта може да понижи ефективността
- След 2-годишно разследване: Ясни са последствията и научените уроци от пандемията от COVID-19
Коментари към Тревога в Израел — COVID-19 се завръща в страната въпреки високия брой ваксинирани
А за чий чеп са ваксините? Щом не пазят, да оставят хората на мира.