19 октомври 2021 г.: 4979 нови случая на COVID-19, 1251 хоспитализирани за последните 24 часа
4979 са установените нови случаи на COVID-19, които са резултат от направените 26 780 теста за последното денонощие, показват данните на националния информационен портал.
COID-19 в страната
Освен нарастване броя на заразените за последните 24 часа, единната информационна система отчита висок ръст на настанените за лечение в болници – 1251 души, от които процентът на неимунизираните срещу COVID-19 е 89,21%.
Общо 6258 души се лекуват в момента в страната, от които 537 са в интензивните отделения. 214 жени и мъже са изгубили битката с вируса, от тях 94,39% не са ваксинирани.
София (1451), Пловдив (456) и Стара Загора (301) са областите, в които са установени най-много хора с положителни тестове. Следват ги Монтана с нови 243 случая, Варна с 240 и Благоевград с 204. Най-малко те са в област Кърджали – 19.
10 области са в тъмночервената зона. Най-тревожно е състоянието във Видин, където е отчетена заболеваемост от 875 на 100 000 души, след нея се нареждат Перник с 827 заболели на 100 000 души, Габрово – 769 и Монтана – 768. Над 600 на 100 000 е заболеваемостта в областите София и Кюстендил, а над 500 в Сливен, Варна и Стара Загора.
Плевен със заболеваемост от 242 на 100 000 души и Кърджали със 126 са в жълтата зона, показват данните на Националния център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ). Според анализа на Центъра за седмицата от 11 до 17 октомври са регистрирани общо 19 378 души с положителни тестове, те са с 4618 повече в сравнение със седмицата преди това.
Според математика от БАН Огнян Кунчев броят на реално заразените с COVID-19, които биват отчитани всеки ден в системата, е много по-голям от официалните данни. За да се получи колко души реално се заразяват е нужно данните за деня да бъдат умножени по четири. Математикът заяви пред Нова телевизия, че случаите, които биват оповестявани всеки ден са на хора със симптоми, всички останали нямат и това крие сериозна опасност, защото разнасят заразата без да знаят за нея. Огнян Кунчев изрази мнение, че мерките трябва да бъдат драстични и за да се стабилизира ситуацията в страната е нужно да бъдат прилагани 20 дни.
Капацитетът на болниците
От почти десетина дни лечебните заведения усещат, че натискът върху тях се засилва. В някои от болниците вече няма свободни места. Такава е ситуацията в Университетската „Пирогов“, в „Света Анна“ и в болницата в Монтана, където няма нито едно свободно легло в отделението за COVID-19.
След проведените разговори между заместник здравния министър д-р Тома Томов и директорите на РЗИ – София д-р Данчо Пенчев и на Центъра за спешна помощ д-р Георги Гелев става ясно, че в столицата има свободни легла и за консервативното, и за интензивното лечение на болните. Ситуацията е много динамична и се следи постоянно.
В съобщение до медиите от Университетската болница „Света Марина“ във Варна информират, че в лечебното заведение са разкрити общо 287 COVID легла, от които 44 са интензивни. Преструктурирането е наложило спирането на плановия прием и заплануваните операции, забранени са и свижданията. В момента в УМБАЛ „Света Марина“ се лекуват 228 души, от които 21 са интубирани, а 12 са на неинвазивна вентилация.
И ако болниците могат да увеличат леглата, когато това се наложи, много трудно или почти невъзможно е да се справят с другия сериозен проблем. Липсата на медицински персонал от една страна, а от друга огромната умора и тежест върху работещите. На повечето места в страната се налага една медицинска сестра да се грижи за 30 или 50 болни, което на практика е невъзможно. Не е по-различно и натоварването при лекарите.
Мерките срещу COVID-19
На фона на постоянно увеличаващите се случаи на заразени в страната и натискът върху системата се очаква на днешния 19 октомври 2021 г. или най-късно на 20 октомври да стане ясно решението на управляващите.
Ще бъдат ли въведени допълнителни строги мерки или ще се премине към въвеждането на здравен сертификат?
Налагане на здравен сертификат или по-тежки ограничителни мерки - това бе сред основните въпроси, обсъждани по време на разширения Експертен съвет, в който министър Кацаров не участва, както поясни, за да няма съмнения за политическо влияние. Повече от три часа е продължила срещата на експертно ниво. От здравното министерство очакват и отговорите от различните организации и ведомства, до които е изпратен докладът.
До момента голяма част от експертите смятат, че въвеждането на здравен или „зелен“ сертификат е удачно решение и дори страната ни е закъсняла.
Обучението в училище
Министърът на образованието и науката Николай Денков настоява решенията за начина на обучение в учебните заведения да бъдат взимани на общинско ниво. Той не приема те да са едни и същи за всички и се аргументира, че това е наистина работеща мярка както е станало ясно през последните 14 дни. Като взема предвид броя на заразените ученици и учители в училищата всяка община ще решава как да върви учебният процес – дистанционно или присъствено. Мнението и на медиците, и на педагозите е, че присъственото обучение е за предпочитане. Министър Кацаров е категоричен от своя страна, че последни ще бъдат затворени училищата и то в случай, че заболеваемостта в страната надхвърли 750 на 100 000 души.
Просветният министър Николай Денков смята, че е добре да се въведе зелен сертификат, но само за учителите и непедагогическия персонал и в никакъв случай за децата. Ако бъде взето подобно решение, ще има гратисен период от един месец, за да бъде подготвена системата и учителите да се ваксинират. Неваксинираните ще трябва да се тестват. 20% отсъстващи по болест деца или 30% паралелки под карантина в едно учебно заведение са основание да се премине към обучение онлайн, заяви за пореден път министър Денков.
За 18 часа на днешния 19 октомври е насрочен вторият протест на родителите, насочен срещу дистанционното обучение и затварянето на училищата. От гражданското обединение „Да запазим училището като средище за децата“, които организираха и първия протест, настояват управляващите да направят всичко възможно и да осигурят присъственото обучение. „До момента няма адекватни мерки, единствените, които се обсъждат засягат учениците. Повтаря се ситуацията от миналата година. Ще има затворени училища и отворени заведения. Единствените, които могат да кажат не, сме ние, родителите“, написа в пост в групата на сдружението Магдалена Абаджиева, един от създателите на сдружението.
Ваксинацията срещу COVID-19
За последното денонощие у нас са поставени 6201 дози ваксини. И въпреки това общият брой на ваксинираните българи продължава да бъде изключително нисък. От началото на кампанията са поставени общо 2 634 699 дози, а напълно ваксинирани са 1 388 405 жени и мъже, 8519 са хората, получили бустерна доза, става ясно от единния национален портал.
Тепърва ще стане ясно, дали се обмисля нова стратегия, която е в състояние да ускори ваксинационния процес в България.
- И в България разрешиха бустерна доза на ваксина срещу COVID-19 за рисковите групи
- 3 ноември 2021 г.: Увеличава се броят на хората с COVID-19 в болниците – 999 души за последните 24 часа
- 28 септември 2021 г.: Висок ръст на новите случаи на COVID-19 (2536) и на настанените в болници (960)
- Френският парламент прие окончателно здравния пропуск и задължителната ваксинация
НОВИНАТА е свързана към
- Министър Кацаров с призив за ваксинация срещу COVID-19
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Д-р Дрю Вайсман: иРНК технологията се използва не само във ваксини срещу COVID-19, но и срещу рак
- Експертите препоръчват хората с рак да си поставят трета доза иРНК ваксина срещу COVID-19
- Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- Генерал Джером Адамс очаква ваксина срещу COVID-19 до края на годината
- Д-р Фаучи: трета доза от иРНК ваксините ще осигури пълна защита срещу коронавируса
Коментари към 19 октомври 2021 г.: 4979 нови случая на COVID-19, 1251 хоспитализирани за последните 24 часа