Добрата вентилация в затворени помещения ограничава значително разпространението на коронавируса
По време на първата вълна на пандемията от COVID-19 през пролетта хората смятаха, че редовното миене на ръцете и дистанцията от 2 метра са достатъчни за предпазване от силно заразния вирус. Учените обаче стигнаха до заключението, че добрата и ефективна вентилация са още по-важни. Според тях SARS-CoV-2 е умерено заразен и за да се стигне до инфекция е нужно човек да се намира в затворено помещение със слаба вентилация за продължително време.
Първият коронавирус SARS-CoV-1, който се появи в Хонг Конг, се разпространяваше на далечни разстояния по въздушен път. Това бе причината, поради която и днес експерти анализират реален ли е рискът от пренасяне на вирусните молекули на SARS-COV-2 на разстояние над 2 метра.
Проф. Ярек Курнитски, който е ръководител на компанията „TalTech Nearly Zero Energy Buildings“ за изграждане на сгради с почти нулева консумация на електроенергия, заявява: "Има много проучвания, които доказват, че новият коронавирус се разпространява лесно в помещения, където вентилацията не е достатъчно ефективна. Той се пренася чрез капчиците слюнка с размер от 0.5 микрона до няколко хиляди микрона, когато човек говори, киха, кашля или дори само при дишане.“
Движение на малките и големите капки във въздуха
Между малките и големите капчици има съществена разлика. Миниатюрните капки под 5 микрона не попадат по повърхностите, а продължават да се разнасят във въздуха и да следват въздушните потоци на големи разстояния от порядъка на десетки метри.
Големите капки над 100 микрона в диаметър падат под влияние на гравитацията и не могат да пропътуват повече от 1,5 метра, дори при кашляне. Въздухът, издишван от хората, съдържа основно капки с размер 1-10 микрона. До пролетта на 2020 г. в научната литература се твърдеше, че капки над 5 микрона падат на дадена повърхност, не по-далеч от 2 метра. Въз основа на горното твърдение, експертите днес съветват да спазваме социална дистанция от минимум 1,5-2 метра, ако искаме да се защитим от коронавируса.
По-голяма част от аерозолните частици остават във въздуха с часове, вместо да падат
Днес специалисти смятат, че посоченото разстояние е медицинска заблуда. Според физиците по аерозолни субстанции само частици над 50 микрона падат на повърхността, преди да са изминали разстояние от 2 метра. По-малките остават във въздуха по-дълго. Оказва се, че оборването на становището, че капките над 5 микрона са тежки и падат на земята, променя коренно представата за коронавируса. Всъщност повечето издишани капчици могат да пропътуват наистина голямо разстояние и вирусът да остане силно заразен в рамките на 3 часа.
На преден план изниква въпросът дали препоръчваните предпазни мерки срещу разпространение на COVID-19 са подходящи наистина и дали не са причина за кризата в световен мащаб. Мерките трябва да бъдат съобразени с факта, че частиците се пренасят във въздуха под формата на миниатюрни капки, които дълго се задържат в него.
2 начина за заразяване с коронавирус
Проф. Курнитски пояснява: „Откритията водят до диференциране на два начина за заразяване с новия коронавирус: близък контакт, по време на който концентрацията на аерозоли и по-едри капки в близост до заразения е много висока, и престой в затворено помещение, което няма осигурена добра вентилация. На такива места концентрацията на аерозоли остава достатъчно висока, за да зарази човек, ако той се намира в една и съща стая със заразен в продължение на един час.“
Мерки за ограничаване движението на вирусни частици в закрити пространства
Според експерта в закрити пространства трябва да се вземат следните мерки за ограничаване престоя на вирусните частици във въздуха:
- Добро проветряване - без значение дали въздухът навлиза от прозорец или въздуховод. Важно е количеството свеж въздух.
- Ако сградата няма работеща вентилационна система, е добре да се осигурят мобилни пречистватели за въздух с филтър за фини частици.
- Като допълнителна мярка би могло да се използва ултравиолетова светлина (UV-C) с къси вълни.
Проблемът с вентилационните системи, при които част от въздуха се задържа в помещението, е по-сериозен. В такива пространства е добре да се осигурява достъп до свеж въздух отвън. Ако самата вентилационна система не може да се свърже към въздуховод, който да подава свеж въздух, е необходимо да се монтират по-качествени и фини филтри.
Според утвърдената класификация за контрол върху разпространението на инфекции, подобни измервания и контролни мерки имат по-голям положителен ефект, отколкото затварянето на институции, забраната за провеждане на масови мероприятия и други. Макар да ни защитават до известна степен, учените смятат, че личните предпазни средства имат най-малък принос в борбата с разпространението на вируса.
Международен екип от 36 изследователи публикуваха статия на тема „Как да се минимизира разпространението на коронавируса в затворени пространства?". В него участват естонски експерти, под ръководството на учения Ярек Курнитски. Преди публикуването на труда им бе подписана и изпратена до СЗО петиция от 239 експерти, в която те подчертават колко важна е ролята на вентилационните системи за разпространението на SARS-COV-2. В резултат експертите от СЗО и други здравни организации публично потвърдиха, че коронавирусът се пренася не само с големите, но и с малките аерозолни частици, които остават във въздуха с часове и могат да пропътуват дълги разстояния.
newswise.com/ Estonian Research council, "Environment International"
Снимка: pixabay.com
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Коронавирус COVID-19
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
- Кога трябва да приключат мерките срещу COVID-19 в България?
- За какъв период от време човек, инфектиран с варианта Омикрон, може да разпространява вируса
Коментари към Добрата вентилация в затворени помещения ограничава значително разпространението на коронавируса