Ефективност на ваксините на Pfizer, Moderna и Johnson & Johnson срещу Делта варианта
Така както и предишните варианти на коронавируса, „Делта“ вариантът се разпространи бързо по целия свят. Най-силно засегната е Великобритания, където 99% са заразени именно с него.
САЩ първи потвърдиха за случай на болен от „Делта“ през месец март тази година. Към момента той доминира и е причина за 98% от инфекциите в страната.
Ново проучване на Китайската академия по медицински науки разкрива, че „вирусният товар при заразените с „Делта“ е приблизително 1000 пъти по-голям, отколкото при предишните варианти.“
Ваксините и „Делта“ вариантът
И трите ваксини на „Pfizer“, „Moderna“ и „Johnson & Johnson“ са доказано ефективни, макар и в различна степен, срещу оригиналния вариант на коронавируса.
С появата на новия „Делта“ учените насочиха вниманието си към изчисляване ефективността на различните препарати* срещу него.
По-долу можете да се запознаете с данните, получени до момента, като е важно да споменем, че всяко ново изследване може да доведе до промени.
Ваксината на „Pfizer-BioNTech“ и „Делта“ вариантът
До момента изследванията върху ефективността на препаратите срещу новия вариант на коронавируса са ограничени, но резултатите от тях показват, че защитата, която те осигуряват е висока.
Изследване №1 и данни от пациенти в реални условия
Според анализ, проведен от изпълнителната агенция по обществено здраве към Министерството на здравеопазването и социалните грижи „Public Health England“, ефективността на две дози от ваксината на „Pfizer-BioNTech“ е 88% срещу симптоматично протичане на инфекцията и 96% срещу усложнения и хоспитализация.
Експертите от агенцията също така установяват, че ваксината е 80% ефективна срещу заразяване с по-леснопреносимия „Делта“ вариант. Те включват в своето проучване 14 019 души с коронавирусна инфекция в Англия, 166 от които са настанени в болница.
Според екипа ваксината не само защитава от самата инфекция, но и от тежко протичане на болестта.
Учените разкриват данни от пациенти в реални условия от месец май, които също доказват необходимостта от втора доза. Първа доза от „Pfizer-BioNTech“ осигурява едва 33% защита срещу симптоматично протичане на COVID-19 след появата на „Делта“ варианта, или 20% по-малко в сравнение с 50% защита, която се постигаше срещу първоначалния „Алфа“ вариант. Две седмици след поставяне на втората доза защитата срещу „Делта“ достига 88%.
Изследване №2
Доклад, публикуван в списание „Nature“, разкрива, че само една доза от препаратите на „Pfizer-BioNTech“ или „AstraZeneca“, които трябва да се приемат двукратно, осигурява много слаба защита срещу „Делта“. След поставяне на втората обаче тя нараства значително, като достига 95%.
Едно от важните заключения на учените е, че новият вариант е по-устойчив на антителата, изградени сред преболедуван COVID-19.
Изследване №3
Друго изследване, извършено в Канада, сочи, че две дози от ваксината защитават човека срещу „Делта“ варианта също толкова добре, колкото и срещу „Алфа“. То обаче все още не е разгледано и одобрено от експерти в областта. Изчисленията на канадския екип показват около 87% ефективност 14 дни след втората игла.
Изследване №4
Шотландско проучване стига до подобни резултати. „Ваксината на „Pfizer-BioNTech“, гласи то, „осигурява много добра защита“ срещу „Делта“ варианта - 79% ефективност 2 седмици след втората доза.“
Изследване №5
Изследването „HEROES-RECOVER“, което е публикувано в седмичния доклад на Американските центрове за контрол и превенция на заболяванията, разкрива, че ефективността срещу „Делта“ варианта е спаднала от 90% до близо 66%. То обхваща над 4000 американци „на първа линия“, като повече от четири от всеки петима е ваксиниран с препарат на „Pfizer-BioNTech“ или „Moderna“.
Ваксината на „Moderna“ и „Делта“ вариантът
Множество лабораторни анализи сочат, че препаратът на компанията „Moderna“ срещу COVID-19 предпазва от „Делта“ вариант. Също както екипа на „Pfizer-BioNTech“, учените от „Moderna“ проучват възможността и необходимостта от поставянето на трета доза.
Изследване №1
Експеримент в лабораторни условия показва, че ваксината на „Moderna“ защитава от „Делта“ и останалите новопоявили се варианти, макар и в по-ниска степен, отколкото от „Алфа“.
Интересно откритие на учените е, че препаратът е много по-ефективен при производството на антитела срещу „Делта“, отколкото срещу „Бета“. Резултатите предстои да бъдат разгледани и евентуално одобрени от независим експертен екип.
Стефан Бансел, главен изпълнителен директор на „Moderna“, споделя: „Ако искаме да излезем победители в битката с тази пандемия, трябва да сме проактивни и да се развиваме, така както прави самият вирус. Ваксините трябва да се усъвършенстват непрекъснато, за да защитават хората от новите варианти.“
Не са посочени конкретни цифри за ефективността на препарата.
Изследване №2
Канадското проучване върху ефективността на ваксината на „Pfizer-BioNTech“ разглежда представянето и на продукта на „Moderna“. Според него тя достига 72% ефективност срещу „Делта“ варианта след първата доза.
Не са извършени изчисления, които да покажат каква е защитата след поставяне на втората доза. Важно е да споменем също, че резултатите не са разгледани от учени в областта.
Изследване № 3
Малко лабораторно проучване на експерти от Ню Йорк сочи, че и двете иРНК ваксини защитават от „Делта“ варианта до 94%-95%.
Изследване №4
Изследване, което е качено в здравната платформа „medRxiv“, разкрива, че през месец януари, преди „Делта“ вариантът да стане доминиращ, ваксините на „Moderna“ и „Pfizer-BioNTech“ са били много ефективни. Днес те защитават също толкова добре от тежко протичане и смърт вследствие на новия вариант.
По данни от юли 2021 г. обаче ефективността им срещу симптоматично протичане е спаднала до близо 76% за ваксината на „Moderna“ и 42% за ваксината на „Pfizer-BioNTech“.
Проучването се провежда в САЩ от „Mayo Clinic“ и включва повече от 50 000 души.
Според неговия ръководител е възможно да се наложи тази година всички хора, ваксинирани с иРНК препарат, да си поставят и трета доза.
Изследване №5
Екип от Оксфорд извършва сравнителен анализ на ваксините на „Pfizer“, „Moderna“ и „AstraZeneca“, стъпвайки на данни от Националната статистическа служба. Учените твърдят, че една доза от препарата на „Moderna“ осигурява същата или по-висока степен на защита като останалите.
Все пак те подчертават, че ваксинираните с „Moderna“ са по-млади хора, което също допринася за високата й ефективност.
Изследване №6
Друг изследователски екип решава да проучи ефекта от ваксините на „Pfizer-BioNTech“ и „Moderna“ при работниците „на първа линия“. След бързото разпространение на „Делта“ варианта през юли 2021 г. в САЩ тяхната защита срещу заразяване пада от 91% до 66%.
Ваксината на „Johnson & Johnson“ и „Делта“ вариантът
Данните за защитата, която ваксината осигурява срещу доминиращия в момента вариант, са оскъдни. От компанията проучват дали е необходимо поставянето на втора доза.
Изследване №1
Наскоро проведено клинично изпитване сочи, че препаратът на „J&J“ е с 85% ефективност срещу сериозно протичане на коронавирусна инфекция и "добра, постоянна защита" срещу усложнения, хоспитализация и смърт.
Резултатите сочат също така, че ваксината повишава много повече активността на неутрализиращите антитела (които не позволяват на коронавируса да инфектира здрави клетки) при заразените с „Делта“ вариант, отколкото при заразените с „Бета“.
Изследване №2
Междинни резултати от проучване върху 20 души разкриват, че препаратът на „J&J“ неутрализира „Делта“ варианта до 29 дни след първата доза, като с времето защитата става все по-добра.
Д-р Матай Мамен, директор „Проучвания и развитие“ към „Janssen“, пояснява: „Информацията, която имаме, обхваща период от 8 месеца и показва, че една доза от ваксината на „Johnson & Johnson“ предизвиква силен неутрализиращ отговор на антителата, който не отслабва с течение на времето, дори обратното. Забелязваме също, че клетъчният имунен отговор е силен и устойчив.“
Изследване №3
Проучване, качено отново на сървъра за научни публикации „BioRxiv“, гласи, че ефективността на ваксината срещу „Делта“ варианта е 67%.
Според него препаратът води до производството на по-малко количество антитела срещу „Делта“, отколкото срещу „Алфа“, но учените уточняват, че са изследвани едва 27 души.
- Here’s How Well COVID-19 Vaccines Work Against the Delta Variant: https://www.healthline.com/health-news/heres-how-well-covid-19-vaccines-work-against-the-delta-variant
- Vaccines highly effective against B.1.617.2 variant after 2 doses: https://www.gov.uk/government/news/vaccines-highly-effective-against-b-1-617-2-variant-after-2-doses
- SARS-CoV-2 Delta VOC in Scotland: demographics, risk of hospital admission, and vaccine effectiveness: https://www.thelancet.com/journals/lancet/article/PIIS0140-6736(21)01358-1/fulltext
- Safety and Efficacy of Single-Dose Ad26.COV2.S Vaccine against Covid-19: https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa2101544
- Голяма част от децата на възраст между 15 и 19 години в Швеция желаят да се ваксинират срещу COVID-19
- Акушер-гинеколози препоръчват бременните жени да се ваксинират срещу COVID-19
- Свързана ли е появата на нови варианти на SARS-CoV-2 с ниския ваксинационен обхват
- Ролята на клетките от човешки ембриони при създаването на ваксини
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Министър Кацаров с призив за ваксинация срещу COVID-19
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Д-р Дрю Вайсман: иРНК технологията се използва не само във ваксини срещу COVID-19, но и срещу рак
- Експертите препоръчват хората с рак да си поставят трета доза иРНК ваксина срещу COVID-19
- Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Имунен отговор при ваксините срещу COVID-19 - сравнение между 11 одобрени ваксини
- Генерал Джером Адамс очаква ваксина срещу COVID-19 до края на годината
Коментари към Ефективност на ваксините на Pfizer, Moderna и Johnson & Johnson срещу Делта варианта