Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве Мозъчните промени в средна възраст са ключ към разбирането на деменцията

Мозъчните промени в средна възраст са ключ към разбирането на деменцията

от 21 авг 2012г., обновено на 16 апр 2024г.
Редактор: Вероника Събова
Мозъчните промени в средна възраст са ключ към разбирането на деменцията - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • Мозъкът започва да се променя, без непременно човек да забелязва.
  • Умствените способности намаляват постепенно, започвайки от 20-те и 30-те години.
  • Установено е, че няколко мозъчни структури се променят през 40-те и 50-те години от живота, включително хипокампусът.
  • Мозъкът изглежда достига своя връх към момента, в който човек достигне средна възраст.

Човешкият мозък се променя по-бързо в определени периоди от живота, сякаш часовникът тиктака по-забързано от обикновено. Детството, юношеството и дълбоката старост са отлични примери. Въпреки това през по-голямата част от зрелостта процесът изглежда сравнително равномерен.

Възможно е обаче да има етап от живота, когато процесът започва да се ускорява. Мозъкът започва да се променя, без непременно човек да забелязва, което може да се дължи отчасти на състава на кръвта. Стареенето на мозъка между 40-те и 50-те години (средна възраст) е възможно дори да предскаже бъдещото здравословно състояние на най-важния орган в човешкия организъм.

Макар че промените най-често настъпват постепенно и почти незабелязано, те са от огромно значение и трябва да им се обръща достатъчно внимание. Защо? Изключително важно е да се проучат обстойно мозъчните промени, които настъпват с възрастта, тъй като световното население на възраст 60 и повече години се очаква да се удвои приблизително до 2050 г., а това, за съжаление, ще бъде придружено със значително увеличение на броя на случаите на деменция.

Ето как настъпват различните промени в мозъка и защо е важно фокусът да бъде насочен върху функцията и развитието му в средна възраст.

Средната възраст е период на важни мозъчни промени

Психолозите, изучаващи как умствените способности се променят с възрастта, откриват, че те намаляват постепенно, започвайки от 20-те и 30-те години. Въпреки това, когато се оценява паметта относно ежедневните събития, промяната изглежда особено бърза и нестабилна през средната възраст. Тоест, дори сред здравите хора, има такива, които се сблъскват с бързо влошаване на паметта, докато при други тя дори може да се подобри с времето.

>>> Подобряват ли се някои когнитивни функции с възрастта

Мозък

Това предполага, че промените в мозъка могат да протекат значително по-бързо от очакваното. Установено е, че няколко мозъчни структури се променят през 40-те и 50-те години от живота. Хипокампусът – област от решаващо значение за формирането на нови спомени – е една от тях. Той се свива през голяма част от живота – процес, който изглежда се ускорява през зрелостта. Внезапните изменения в размера и функцията на хипокампуса по време на средната възраст могат да са в основата на промените в паметта споменати по-горе.

В крайна сметка това, което позволява на мозъка да изпълнява функциите си, са връзките между мозъчните клетки. Връзките узряват бавно през зрелостта, особено тези, свързващи областите, които отговарят за когнитивни функции като памет, разсъждения и език.

Интересното е, че през средната възраст много от мозъчните връзки преминават през повратна точка. Това означава, че сигналите и информацията не могат да се предават толкова бързо. Времето за реакция започва да се влошава приблизително по същото време.

Чрез връзките мозъчните области „разговарят“ помежду си и образуват взаимосвързани мрежи, които могат да изпълняват когнитивни и сензорни функции, включително памет или зрение. Докато сензорните мрежи се влошават постепенно през зрелостта, когнитивните мрежи отслабват по-бързо през 40-те и 50-те години, особено тези, свързани с паметта.

Мозъчни връзки

Подобно на хората с еднакви интереси, които са склонни да изграждат стабилни взаимоотношения помежду си, мозъчните региони правят същото чрез своите връзки. Тази организация на комуникацията е в основата на изпълнението на някои от сложните задачи, приемани често за даденост, като например планиране на дните и вземане на решения.

Човешкият мозък изглежда достига своя връх в това отношение към момента, в който човек достигне средна възраст.

Фокусът е насочен предимно върху мозъка в напреднала възраст

Науката отдавна се фокусира върху човешкия мозък в напреднала възраст, когато вредните ефекти на времето са най-очевидни, но често тогава е твърде късно за намеса. Средната възраст може да бъде отличен период за откриване на ранни рискови фактори за бъдещ когнитивен упадък, като например деменция. Също така в този етап намесата е все още възможна.

И така, как могат да бъдат открити промените, без да се налага извършването на сканиране на мозъка, което за мнозина излиза изключително скъпо? Както се оказва, съдържанието на кръвта може да доведе до ускорено стареене на мозъка. С времето клетките и органите бавно се влошават, което провокира имунната система да реагира чрез възпаление. След това възпалителните молекули могат да попаднат в кръвния поток, да си проправят път към мозъка, да попречат на нормалното му функциониране и евентуално да нарушат когнитивните способности.

В завладяващо проучване на учени от Университета „Джонс Хопкинс“ и Университета на Мисисипи анализират наличието на възпалителни молекули в кръвта на хора на средна възраст и успяват да предскажат бъдещи когнитивни промени 20 години по-късно.

От информацията, изнесена по-горе, става ясно, че средната възраст има огромно значение за мозъчното здраве. Въпреки това забързаното тиктакане на часовника може да се забави. Например физическите упражнения предоставят някои от своите благоприятни ефекти върху мозъка чрез пренасяни с кръвта пратеници. Те са напълно способни да се противопоставят на ефектите на времето.

Източник:

The middle-aged brain changes a lot – and it’s key to understanding dementia: https://theconversation.com/the-middle-aged-brain-changes-a-lot-and-its-key-to-understanding-dementia-225412

Още по темата:
  • Има хора, чиито мозъци не остаряват Има хора, чиито мозъци не остаряват
  • Учени откриха защо някои хора до последно запазват умствените си способности Учени откриха защо някои хора до последно запазват умствените си способности
  • И канелата защитава сивото вещество И канелата защитава сивото вещество
  • Лукът не позволява на мозъка да остарее Лукът не позволява на мозъка да остарее
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЛИЗИ ОМЕГА 3 ФОРТЕ капсули * 64
48.70лв. 41.40лв.

ЛИЗИ ОМЕГА 3 ФОРТЕ капсули * 64

ПРОМО
АБОФАРМА РИБЕНО МАСЛО ОТ СЬОМГА ЗА ДЕЦА (РИБЧО) капсули * 100
24.00лв.

АБОФАРМА РИБЕНО МАСЛО ОТ СЬОМГА ЗА ДЕЦА (РИБЧО) капсули * 100

АБОФАРМА ОМЕГА 3 МАСЛО ОТ СЬОМГА капсули 500 мг * 120
27.60лв.

АБОФАРМА ОМЕГА 3 МАСЛО ОТ СЬОМГА капсули 500 мг * 120

Актуален
ОМЕГА ФАКТОР ЗА ЖЕНИ капсули 1035 мг * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС
49.20лв.

ОМЕГА ФАКТОР ЗА ЖЕНИ капсули 1035 мг * 60 НАТУРАЛ ФАКТОРС

ГИНКО БИЛОБА МАКС екстракт 100 мл ЦВЕТИТА ХЕРБАЛ
40.00лв.

ГИНКО БИЛОБА МАКС екстракт 100 мл ЦВЕТИТА ХЕРБАЛ

АСТАКАПС капсули * 60
58.30лв.

АСТАКАПС капсули * 60

Коментари към Мозъчните промени в средна възраст са ключ към разбирането на деменцията

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Мозъчните промени в средна възраст са ключ към разбирането на деменцията
    www.framar.bg 
    на 19 May 2025 в 01:05
    Коментирайте "Мозъчните промени в средна възраст са ключ към разбирането на деменцията"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Метаболитният синдром е свързан с повишен риск от ранна деменция
  • Компютърна томография (КТ) на глава
  • Електроенцефалограма (ЕЕГ)
  • Възстановяване след сътресение на мозъка
  • Алтернативно лечение на болест на Паркинсон
  • Колкото по-негативни са мислите ни, толкова по-нещастни и болни сме ние самите
  • Ваксина срещу херпес зостер може да намали риска от деменция
  • Асоциативни корови зони
  • Функционална асиметрия на мозъчните хемисфери
  • Какво представлява делириумът и доколко е опасен
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Първи детски лагер - на каква възраст и справят ли се децата?

преди 2179 дни, 11 часа и 3 мин.

Може ли козметика за определена възраст да се ползва от друга възраст?

преди 2216 дни, 13 часа и 14 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 13 часа и 10 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 4 часа и 10 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 4 часа и 22 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 4 часа и 29 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival