Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно За нашето здраве По-ниската продължителност на живот при социално слабите е свързана с намалена експозиция на микроби

По-ниската продължителност на живот при социално слабите е свързана с намалена експозиция на микроби

от 06 апр 2022г.
Редактор: Вероника Събова
По-ниската продължителност на живот при социално слабите е свързана с намалена експозиция на микроби - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Ниското излагане на микробни организми, които са от съществено значение за здравословното човешко развитие, може да помогне да се обясни намалената продължителност на живот сред хората с нисък социално-икономически статус, според нов преглед на изследователи от Лондонския университетски колеж.

По света домакинствата и лицата с нисък социално-икономически статус (ниски доходи и образование) са значително по-склонни да имат множество здравословни проблеми. Освен това продължителността на живота при тях може да бъде с 20-30 години по-малка в сравнение по-богатите и привилегировани хора.

Проучването, публикувано в списанието mSystems, оценява многобройните фактори на начина на живот на хората с нисък социално-икономически статус, които биха могли да доведат до недостатъчно или неподходящо излагане на микроби, което води до анормални и неефективни микробиоми.

При хората микробиомът се отнася до пълния набор от гени, съдържащи се в цялата съвкупност от микроорганизми, които живеят в организма. Той е от съществено значение за здравословното развитие на всички органи и системи.

„Ниският социално-икономически статус е свързан със заболявания и намалена продължителност на живота*, а също и с анормални микробиоми. Тази статия обобщава доказателствата, че тези две наблюдения са свързани и че факторите на начина на живот, които съпътстват статуса, могат да намалят и изкривят експозицията на микроби.“, коментира авторът на изследването Греъм Рук, професор в Отдела за инфекции и имунитет на Лондонския университетски колеж.

Констатации

В преглед на публикувани изследвания, професор Рук казва, че най-силните доказателства, че факторите на начина на живот могат да причинят анормални микробиоми, се намират в следните сфери:

Замърсяване на въздуха

  • Изследванията показват, че излагането на опасни нива на PM2.5 (въздух, съдържащ опасни частици, прах, сажди, мръсотия или дим), азотен диоксид (NO2) и озон (O3), е по-високо сред хората с нисък социално-икономически статус.
  • Проучванията показват, че замърсителите на въздуха могат да действат директно върху чревните епителни клетки, за да предизвикат чревно възпаление и проблеми в микробиотата. Замърсителите могат също да действат косвено чрез промяна на микробиотата на природната среда.

Ограничен достъп до зелени площи

  • Хората с нисък социално-икономически статус често имат ограничен достъп до зелени площи, особено в градски условия.
  • Изследванията на традиционните земеделски общности и близостта на домовете до зелени площи разкриват решаваща роля на микроорганизмите от естествената среда и техните спори в създаването на микробиома и регулирането на имунната система. Липсата на достъп до зелени площи е свързана с множество хронични възпалителни и психични заболявания.

Стрес (причинен от бедност, насилие, шум и нарушения на съня)

Стрес

  • Изследванията показват, че стресът в детството е по-често срещан при тези с нисък социално-икономически статус, което води до висока смъртност в зряла възраст.
  • Отрицателният ефект от стреса върху микробиотата е доказан както при животните, така и при хората. Продължителните изменения в микробиома на хората, подложени на стрес, са предизвикани от промени в мобилността и функцията на червата.

Промени в динамиката на семейството

  • Изследванията показват, майките, братята и сестрите са основи източници на микроорганизми, които изграждат микробиома и стимулират развитието на имунната и метаболитната система на бебето.
  • Основните фактори, които намаляват този трансфер и корелират с повишени имунорегулаторни нарушения, са цезарово сечение, проблеми с кърменето и липса на интимност между майката и бебето. Прегледът показва, че тези фактори се наблюдават при някои хора с нисък социално-икономически статус.

>>> Учени откриха защо чревният микробиом на кърмените бебета е различен от хранените с адаптирано мляко

Лоша диета

  • В световен мащаб лошите диети са свързани с нисък социално-икономически статус. Изследванията показват, че множество хранителни фактори са свързани с промени в микробиома.
  • Експеримент показва, че изкуствените подсладители променят състава на микробиома на червата на мишки и тази модифицирана микробиота причинява непоносимост към глюкоза. Доказано е, че при хората големите количества фруктоза нарушават микробиома на червата. Ниските нива на витамин D са свързани с автоимунни нарушения. Също така този витамин оказва влияние върху имунната система, насърчавайки Tregs (лимфоцити, които помагат за потискане на автоимунитета) и модифицира чревната микробиома.

Пушене

  • Тютюнопушенето все повече се свързва с ниския социално-икономически статус и води до множество заболявания, включително сърдечносъдови, пародонтит, хронични белодробни заболявания, болест на Крон, различни видове рак, свиване на мозъчния обем, множествена склероза и ревматоиден артрит. Асоциацията с автоимунни заболявания предполага компрометирана имунорегулация.
  • Изследванията показват, че някои от тези ефекти са медиирани чрез промени в микробиотата. Пушенето причинява ясни изменения в микробиомите на устната кухина, назофаринкса, дихателните пътища и червата.
Микробиом

Отказ от ваксинация

  • Изследванията показват, че колебанието или отказът от ваксини са най-разпространени сред хората с нисък социално-икономически статус, което ги лишава от две мощни предимства. Ваксините предпазват от инфекции, а някои от тях осигуряват и неспецифичен тласък на вродената имунна система.

Злоупотреба с антибиотици

  • Проучванията разкриват, че прекомерната и ненужна употреба на антибиотици, особено в детството, е най-разпространена в семейства с нисък социално-икономически статус. Антибиотиците нарушават развиващия се микробиом и предразполагат към затлъстяване, астма, алергични разстройства (ринит, атопичен дерматит), цьолиакия, синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност и аутизъм.
  • Антибиотиците също нарушават обработката на половите хормони от чревния микробиом, което има важни последици за развитието на вторичните полови белези при момичетата и последващ риск от рак на гърдата.

“Осъзнаването на ролята на излагането на микроби може да подобри насочването на обществените мерки за подобряване на здравето на по-нуждаещите се групи. Тези мерки включват намаляване на замърсяването, по-добри жилища, по-добра информираност за ролята на кърменето, естественото раждане и ваксините, насърчаване на промени в начина на живот, диетични насоки и преустановяване ползването на широкоспектърни антибиотици в полза на тези, които са насочени към идентифициран патоген.“, коментира проф. Рук.

За съвременния човек оптималното развитие и функциониране на всички основни физиологични системи и органи, включително мозъка, зависят от силен микробиом, което изисква излагане на микробиотата на семейството и естествената среда, особено в детска възраст.

*Rook Graham et al. Evolution, the Immune System, and the Health Consequences of Socioeconomic Inequality. msystems. 2022.

Източник:

Lower life expectancies of socially disadvantaged linked to reduced microbial exposures: https://medicalxpress.com/news/2022-03-life-socially-disadvantaged-linked-microbial

Още по темата:
  • Възможно е мозъкът също да има микробиом Възможно е мозъкът също да има микробиом
  • Противоречивата практика вагинално засяване не се препоръчва засега от специалистите Противоречивата практика вагинално засяване не се препоръчва засега от специалистите
  • Живеещите заедно имат общи бактерии Живеещите заедно имат общи бактерии
  • Злоупотребата с алкохол в юношеска възраст е свързана с промени в чревния микробиом Злоупотребата с алкохол в юношеска възраст е свързана с промени в чревния микробиом
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ЯБЪЛКОВИ ПОЛИФЕНОЛИ капсули * 30 VIRIDIAN
53.20лв.

ЯБЪЛКОВИ ПОЛИФЕНОЛИ капсули * 30 VIRIDIAN

РЕНЮБИОМ БУТИРИКУМ капсули * 30
73.60лв.

РЕНЮБИОМ БУТИРИКУМ капсули * 30

РЕНЮБИОМ АСПЕРГИЛУС капсули * 30
60.20лв.

РЕНЮБИОМ АСПЕРГИЛУС капсули * 30

РЕНЮБИОМ АКЕРМАНСИЯ капсули * 30
87.00лв.

РЕНЮБИОМ АКЕРМАНСИЯ капсули * 30

РЕНЮБИОМ ЦЕЛУЛОМОНАС капсули * 30
61.50лв.

РЕНЮБИОМ ЦЕЛУЛОМОНАС капсули * 30

ИНОФАРМ ХОЛИСТИК БЮТИ МИКРОБИОМ БАЛАНС ФОРМУЛА капсули * 60
74.99лв.

ИНОФАРМ ХОЛИСТИК БЮТИ МИКРОБИОМ БАЛАНС ФОРМУЛА капсули * 60

Коментари към По-ниската продължителност на живот при социално слабите е свързана с намалена експозиция на микроби

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте По-ниската продължителност на живот при социално слабите е свързана с намалена експозиция на микроби
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 12:47
    Коментирайте "По-ниската продължителност на живот при социално слабите е свързана с намалена експозиция на микроби"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Нашето здраве
  • Дисбалансът на чревната микрофлора е тясно свързан с болестта на Паркинсон
  • Промени в чревния микробиом водят до непоносимост към сорбитол
  • Фекална трансплантация: създаване на първите по рода си супозитории и таблетки, разработени с чревни бактерии
  • Противоречивата практика вагинално засяване не се препоръчва засега от специалистите
  • Какво разкрива вагиналният микробиом за интимното ни здраве
  • Живеещите заедно имат общи бактерии
  • Чревните бактерии играят важна роля за нивото на витамин D в организма
  • Чревният дисбаланс при бебетата е свързан с повишен риск от аутизъм
  • Откриха връзка между чревните бактерии и здравето на мозъка
  • Кожен микробиом – защо микробите по кожата са важни за нас
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Живот с генитален херпес

преди 142 дни, 17 часа и 26 мин.

Помага ли Тирохелп при намалена функция на щитовидната жлеза?

преди 1847 дни, 16 часа и 55 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 20 часа и 58 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 13 часа и 39 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 20 часа и 31 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 20 дни, 3 часа и 32 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ДЖЕЙМИСЪН ПРОБИОТИК 1 милиард живи полезни бактерии капсули * 25

ДЖЕЙМИСЪН ПРОБИОТИК БЕБЕ капки 8,6 мл

БИОНИКЕ TRIDERM INTIMATE УСПОКОЯВАЩ ИНТИМЕН ГЕЛ С pH 7.0 ЗА ЧУВСТВИТЕЛНА И НЕТОЛЕРАНТНА КОЖА 500 мл

УРИНАЛ сироп 150 мл ВАЛМАРК

НУТРИКОМП Д НЕУТРАЛ ЕНТЕРАЛНА ХРАНА 500 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

НООТРОПИЛ инжекционен разтвор 3 г / 15 мл * 1

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:39:59

СУОНСЪН БЯЛ ТРЪН, ГЛУХАРЧЕ И КЪДРАВ ЛАПАД капсули * 120

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:34:56

ФЛУКОРИК капсули 150 мг * 1 ЕКОФАРМ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:32:01

СКИНОРЕН крем 30 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:26:56

НОВАРИКС таблетки * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 03 юли 2025г. в 12:26:25
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival