Спрей за повърхности може да предотврати разпространение на инфекции от бактерии и вируси
Екип от Университет в Мелбърн, Австралия, разработва и подготвя за масово производство дезинфекционен спрей, който може да спре разпространението на вируси и бактерии, сред които и вируса на SARS-CoV-2, предизвикал пандемията от COVID-19.
Спреят
Покритието представлява сигурна алтернатива на стандартните дезинфектанти, които стават все по-малко ефективни и освен това изискват повторно нанасяне.
За съставянето му е използвана комбинация от достатъчно здрава пластмаса, която може да се определи като алтернатива на бронираното стъкло. Ефектът на спрея идва от това, че той успява да отблъсне водата от повърхностите, върху които се нанася, и образува въздушен слой между замърсената течност и твърдата повърхност.
По този начин се образува бариера, която успешно отблъсква вируси и бактерии. В същото време успява да убие патогените, които са успели да я преминат.
Проф. Дейвид Нисбет, директор на Института „Греъм Кларк“ към Университета в Мелбърн, който е автор на проекта, съобщава, че покритието е проектирано чрез проста техника, материалите са подбрани внимателно, за да осигурят изключителна издръжливост.
„Вярваме, че нашето обяснение на механизма на антимикробните и антивирусните ефекти може да бъде част и от изследванията на антипатогенните технологии, в резултат на които да има достъпно производство на ефективен повърхностен спрей, който защитава хората от вируси и бактерии“, смята проф. Нисбет и уточнява, че покритието IPN-FS се отличава с нано текстурирана йерархична грапавост и поддържа суперхидрофобни свойства до 100 цикъла на абразия при натоварване.
От своя страна проф. Антонио Триколи от Училището по биомедицинско инженерство на Университета в Сидни и съавтор на изобретението споделя, че подобно на лист на лотос повърхностния спрей създава покритие, което отблъсква водата. Патогените обичат да са във вода и така те остават уловени в капчиците, а повърхността е защитена от замърсяване. „Ако този механизъм не успее, то следва вторично освобождаване на йони, което се задейства от наноматериалите в покритието“, разяснява проф. Триколи.
Тестването
Екипът извършва тестове, за да установи какви са механичната стабилност и енергията на спрея.
За да разберат каква е способността на покритието да устои на замърсяване от бактерии и вируси учените поставят покритите със спрей проби в среда с изключително високи концентрации на бактерии и вируси. След това пробите са потопени във вода като горният слой на покритието е повреден умишлено, за да установят неговата способност да унищожава патогени.
В настоящото проучване изследователите тестват действието върху метални повърхности. Преди това те доказват, че спреят може да бъде прилаган на всяка повърхност. Например, върху пластмаса, тухли, плочки, стъкло, метал и дори попивателна хартия.
„Нашето покритие намалява бактериалното натоварване с 99,85% и 99,94% и забавя разпространението на вирусите 11 пъти“, обяснява проф. Нисбет резултатите от тестовете.
Проф. Триколи припомня, че една от водещите причини за инфекции в света е точно разпространението на вирусни и бактериални патогени чрез контакт с различни повърхности.
„Вируси като SARS-CoV-2 могат да останат инфекциозни върху различни повърхности в продължение на повече от седем дни, ако не съществува бариера. Други, като реовирусите, които причиняват диария и настинка, остават на повърхностите в продължение на няколко седмици и са причина за избухването на големи огнища на зараза в болници и социални домове“, разяснява проф. Триколи.
Благодарение на спрея това може да се промени, убедени са австралийските учени.
Тестовете показват, че спреят е безопасен, няма странични ефекти и ефективността му е постоянна. Преминал е всички необходими тестове и е готов за промишлено производство, което се очаква да започне през следващите месеци. Очакванията са, че до средата на 2023 г. спреят, разработван в продължение на пет години, ще бъде в търговската мрежа.
Приложение
Покритието може да се нанася върху повърхности като бутони за асансьори, парапети на стълбища и всички възможни повърхности в болници, домове за възрастни, учебни заведения, ресторанти, тоест на местата, където има най-голям риск от инфекция и от огнище, което може бързо да се разрасне.
„По този начин ще бъде предотвратено разпространението на вируси и бактерии“, казва проф. Нисбет, чиято визия за работата на Института, който оглавява, е, че той е призван „да трансформира здравеопазването с помощта на биомедицински инженерни решения, които осигуряват глобални ползи за здравето, обществото и икономиката“.
Резултатите от проучванията са публикувани в списанието Advanced Science.
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
УРИАЖ BARIESUN КОМПЛЕКТ СПРЕЙ ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО SPF50+ 200 мл + БАЛСАМ ЗА СЛЕД СЛЪНЦЕ 50 мл
АЛТРУИСТ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ЗА ТЯЛО ФЕМИЛИ SPF50 250 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Коронавирус COVID-19
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
- Кога трябва да приключат мерките срещу COVID-19 в България?
- За какъв период от време човек, инфектиран с варианта Омикрон, може да разпространява вируса
Коментари към Спрей за повърхности може да предотврати разпространение на инфекции от бактерии и вируси