Вирусът, децата и COVID-19 - мерките в училище, маските и ваксините
Можем ли да ограничим разпространението на вируса в училище? Помагат ли маските и за какво служи швейцарското сирене. За ваксините – с разум и отговорност.
Отново на училище – за мерките, маските и ваксините
За втори пореден път учебната година за милиони деца по света започна в условия на пандемия. Кое е различното сега? Накратко:
- знанията и опитът, които натрупахме;
- ваксините, разрешени за хора на и над 12 години, които сериозно намаляват риска от тежко боледуване и смърт;
- вариантът Делта, разпространяващ се 2 пъти по-успешно от оригиналния вариант на вируса.
Всички искаме добро образование за децата, както и това те да са здрави. Въпросът е как да го постигнем.
Как да ограничим разпространението на вируса в училище?
За постигане на добри резултати специалистите препоръчват т.нар. модел на швейцарското сирене – комбиниране на множество различни мерки, които взаимно се допълват. Сред тях са своевременно откриване на симптоми и тестване, намалена численост на класа, подобрена вентилация и качество на въздуха, ограничаване на контактите и смесването, маски, хигиена и дезинфекция. И, разбира се, ваксини. Идеята е дори вирусът да се промуши през някоя от тях, следващите бариери да го задържат.
Мерките трябва да бъдат съобразени с конкретната епидемиологична обстановка и с обхвата на ваксинацията. И да са реалистични и осъществими. По-малките, по-големите и още по-големите деца си имат своите особености. И в никакъв случай не са просто „малки възрастни“.
Важно е необходимите за провеждане на тестове проби да се събират по подходящ за децата начин, например чрез гаргара или от слюнка.
Пазят ли ни маските?
Това безспорно е мярка, която предизвиква много вълнения. Публикации, включително в сериозни научни издания, сред които „Nature“ (06.10.2020), „Proceedings of the American Academy of Sciences“ (26.01.2021) и „Science“ (25.06.2021), потвърдиха, че носенето на маски (дори на най-обикновените, стига да бъдат правилно използвани) намалява предаването на вируса както в лабораторни условия, така и в реалния живот. Това не е изненадващо, защото вирусът (който е с диаметър само около 0,1 µm) не се отделя и разпространява самостоятелно, а чрез т. нар. дихателни капчици и/или по-малките от тях аерозоли. С други думи, тъй като вирусите не напускат тялото ни сами, на маската не й се налага да блокира толкова малки частици, за да бъде ефективна. По-важни са капките и аерозолите, които ги пренасят – размерите им варират от около 0,2 µm до стотици микрометри в диаметър, а повечето са с диаметър 1–10 µm и могат да останат във въздуха дълго време. Само за сравнение, диаметърът на човешкия косъм е около 80 µm.
Установено е, че дори памучна тениска може да блокира половината от вдишаните аерозоли и почти 80% от издишаните аерозоли с диаметър 2 µm. Почти всяка тъкан може да блокира преминаването и в двете посоки на над 80% от аерозолите с размери 4-5 μm в диаметър. По-стегнатите тъкани, както и включването на няколко слоя плат са по-ефективни. Маските съдържащи слоеве от различни материали (като памук и коприна) се справят по-добре с улавянето на аерозоли от тези, направени само от един материал.
За да проверят какво се случва на практика, изследователи от Университета в Хонконг настанили заразени със SARS-CoV-2 и здрави хамстери в съседни клетки, като в част от случаите те били отделени с хирургическа маска. Резултатите показали, че в отсъствие на тази бариера около две трети от неинфектираните животни са се заразили с вируса, но това се е случило само с около 25% от животните, защитени с преграда от маска – заболелите от тях пък проявили по-слаби симптоми в сравнение със съседите си „без маска“.
Анализ на данни от 200 държави за 2020 година показва, че седмичното увеличение на смъртността на глава от населението е била четири пъти по-ниско на места, където маските са били активно използвани, в сравнение с други региони. В допълнение, маската насърчава хората да се придържат по-стриктно и към останалите мерки, например тези за спазване на физическа дистанция.
Ваксините
Според доклад на CDC от 03.09.2021 г. посещенията на спешно отделение и приемът на деца в болница поради COVID-19 за август 2021 г. са били съответно 3,4 и 3,7 пъти по-високи в щатите с по-ниско ваксинационно покритие в сравнение с тези с по-голям ваксинационен обхват. Това е така, защото предаването на вируса в училищe зависи и от нивото на разпространението му в общността. Възрастните, които вече имат имунитет (поради ваксинация или преболедуване), помагат за създаването на своеобразна защитна обвивка около децата, които са малки, за да бъдат ваксинирани. Ето защо училищата в някои райони в САЩ, включително Ню Йорк, обявиха изискване за ваксиниране на учителите и целия персонал.
В момента са налични две ваксини, разрешени за употреба при деца и юноши на и над 12 години – продуктите на Pfizer/BioNTech (Comirnaty) и Moderna (Spikevax).
На 20.09.2020 г. от Pfizer съобщиха първите резултати от проучване върху ваксина срещу COVID-19 при деца от 5 до 11 години – заключението на специалистите е, че тя е безопасна, добре поносима и предизвиква стабилни нива на неутрализиращи вируса антитела. От компанията планират да представят тези данни на регулаторните агенции по света, включително Европейската агенция по лекарствата (ЕМА), във възможно най-кратки срокове. И Pfizer, и Moderna провеждат изпитвания на своите ваксини при деца на възраст от шест месеца нагоре.
Тъй като децата и юношите са склонни да имат по-леко заболяване в сравнение с възрастните, СЗО смята (информация то 14 юли 2021 г.), че освен ако не принадлежат на група в повишен риск от тежък COVID-19, те е по-малко спешно да бъдат ваксинирани в сравнение с възрастни хора, такива с хронични заболявания и здравни работници.
CDC препоръчва (последна актуализация от 15.09.2021 г.) да бъдат ваксинирани жителите на страната на и над 12 години. До края на юли 2021 г. една трета от децата и юношите от 12 до 15 години и повече от половината от 16-17 годишните в САЩ са получили поне една доза ваксина, като стойностите в отделните райони силно варират. По данни на Euronews.next от 14.09.2021 г. децата и юношите на възраст от 12 до 18 години, на които е приложена поне една доза ваксина са 68% във Франция, 62.43 % в Италия 79,2% като 44.95% са напълно ваксинирани и 36.7% в Германия.
Във връзка с прилагането на ваксини при децата и младите хора това, което привлече вниманието на специалистите, е информацията за редки случаи на възпаление на сърдечния мускул (миокардит) и на една от обвивките на сърцето (перикардит) след прилагане (главно след втората доза) на РНК ваксините на Pfizer/BioNTech и Moderna. И по-точно фактът, че това се наблюдава по-често при момчета и млади мъже (под 30 години). По информация от Института за обществено здраве в Норвегия възстановяването на засегнатите протича обикновено в рамките на месец.
Какво знаем до момента?
Доклади на CDC, публикувани на 9 юли 2021 и 3 септември 2021 както и информация от страницата на Американска академия по педиатрия (31 август 2021 г.) показват, че рискът от миокардит е 37 пъти по-висок за заразените деца и юноши под 16 години и седем пъти по-висок за заразените хора на възраст 16 - 39 години в сравнение с техните незаразени връстници. Не е изключено някои от случаите на миокардит, наблюдавани при деца с COVID-19, да са свързани с мултисистемен възпалителен синдром. За сравнение, сред мъжете на възраст 12 - 29 години - групата с най-висок процент на миокардит след прилагане на РНК ваксина, се очакват приблизително 39 до 47 случая на миокардит за всеки един милион втори дози ваксина. Представените данни подкрепят заключението на здравните власти, че ползите от ваксинацията надвишават рисковете от прилагането й.
Събирането на данни и проучванията в тази област продължават. Междувременно някои държави предприеха различни стъпки в очакване на повече информация.
Институтът за обществено здраве в Норвегия (информация от 02.09.2021 г.) препоръча на правителството програмата за имунизация срещу SARS-CoV-2 да бъде разширена, за да бъде предложена ваксина на 12 - 15-годишните. Към тази дата са ваксинирани малко над 1300 юноши, родени в периода 2006 г. - 2009 г. Те имат сериозни съпътстващи заболявания, които могат да увеличат риска от тежко протичане на COVID-19 и постъпване в болница. На първо време ваксинацията ще се състои от една доза Comirnaty (ваксината на Pfizer / BioNTech), тъй като е наличен по-голям опит с нея в тази възрастова група. Според експертите една доза би осигурила добра защита срещу тежко протичане на заболяването и протекцията вероятно ще бъде по-добра при подрастващите на тази възраст, отколкото при по-големите възрастови групи (за които знаем, че срещу Делта варианта е нужно ваксинационният курс да е изцяло изпълнен). По този начин ще бъде намален рискът при поставяне на втората доза.
Медицински експерти в Обединеното кралство също препоръчаха една доза ваксина на Pfizer/BioNTech за юношите от 12 до 15 години. Данните показват, че единичната доза намалява риска от заразяване с варианта Делта (при контакт с него) с около 55% и същевременно понижава шансовете за разболяване и по-нататъшно предаване на вируса на друг човек. Ваксинирането с една доза на младежи на 16 и 17 години в Англия започна на 23 август 2021 г., Към поставяне на втора доза ще се пристъпи на по-късен етап.
Право на две дози ваксина имат юношите от 12 до 15 години, които са изложени на по-висок риск поради тежка неврологична недостатъчност (например, церебрална парализа, аутизъм, епилепсия), синдром на Даун, силно отслабена имунна система (включително някои деца с ракови заболявания), сериозни трудности в обучението, хронични сърдечни, белодробни и чернодробни заболявания. Деца на същата възраст, които живеят с хора с потисната имунна система, също може да бъдат ваксинирани с две дози.
Към 27.09.2021 г. в света са приложени над 6 милиарда дози ваксини срещу COVID-19. По данни на CDC хората, които не са били ваксинирани срещу SARS-CoV-2, са били в 10 пъти по-висок риск да се разболеят и в 11 пъти по-висок риск да загубят живота си поради COVID-19 през пролетта и лятото на 2021 г. На 13.09.2021 г. BBC съобщи, че от над 51 000 смъртни случая от COVID-19 в Англия между януари и юли 2021 г., само 256 (0.5%) са настъпили при напълно ваксинирани хора. При това, последните са били при хора с много висок риск от тежко протичане на заболяването.
Ваксините не са идеални. Идеален медицински продукт не съществува и едва ли може да бъде създаден. Индивидуалните ни особености (генетични, епигенетични, имунологични) също имат своето значение за това как ще реагираме. И колкото повече информация и знания за тях имаме, толкова по-пълноценно можем да ги използваме в наша полза.
Златното правило в медицината, а и не само там, е съпоставянето на рисковете и ползата. А SARS-CoV-2 доказа, че не е никак безобиден и може да причини много щети. Особено при уязвимите групи хора.
Ваксините срещу COVID-19 са доказали своята безопасност, но няма как да са напълно лишени от странични реакции в 100% от случаите. И колкото и дълго да продължават клиничните проучвания с няколко десетки хиляди участници в тях (при другите ваксини, които от години използваме, доброволците в клиничните проучвания са били доста по-малко), те не могат да разкрият редките нежелани събития.
Ние, хората, също сме много различни. Ситуацията при възрастните баба и дядо е една, при родителите друга, при децата и внуците – трета и четвърта.
Всеки човек е отделен случай. Целта е в борбата с пандемията да прилагаме всичко онова, с което разполагаме – не само ваксини и мерки, а преди всичко мъдрост и съпричастност.
Няма нужда от крайни мнения и противопоставяне. Защото никой не иска да боледува и да страда. Никой не иска да губи близки хора. И със сигурност можем да се „намерим в превода“. В името на живота и бъдещето.
Продукти свързани с ПУБЛИКАЦИЯТА
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
ПУБЛИКАЦИЯТА е свързана към
- Коронавирус COVID-19
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Как бихте оценили мерките на правителството за борба с пандемията от коронавирус Covid-19?
- Кога трябва да приключат мерките срещу COVID-19 в България?
- Гао Фу и Антъни Фаучи призоваха от Киото за общи действия и подготовка за следващата неизбежна пандемия
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
- Идва ли нова COVID-19 вълна в Европа
Коментари към Вирусът, децата и COVID-19 - мерките в училище, маските и ваксините