Вирусът, децата и COVID-19 – в Делта месеците
Какво се случва при децата и юношите в условията на по-агресивния Делта вариант? Поглед към САЩ, Великобритания, Япония и Австралия. Кой е респираторно – синцитиалният вирус и какви изненади ни поднася.
Децата, Делта вариантът и други вируси
Към момента няма категорична информация за това вариантът Делта (B.1.617.2) да причинява по-тежка клинична картина при деца и юноши в сравнение с разпространените по-рано варианти. Той обаче се предава много по-успешно от човек на човек, а в допълнение подрастващите имат активни социални контакти – това води до увеличаване на инфекциите със SARS-CoV-2 сред децата, включително на по-сериозно протичащите. И това определено заслужава внимание.
В условията на доминиращия Делта вариант случаите на COVID-19 при децата рязко се повишиха, пример за което е случващото се в САЩ. В края на юли 2021 г. са регистрирани 12 000 нови случая при деца, които нарастват до 94 000 през първата седмица на август и стават 180 000 през третата седмица на същия месец.
По данни на Американската академия по педиатрия към 09.09.2021 г. общият брой надецата дали положителен тест за SARS-CoV-2 от началото на пандемията е близо 5,3 милиона. 500 000 са регистрирани за последните 2 седмици преди тази дата. От началото на пандемията децата представляват 15,5% от случаите на COVID-19 в страната. Процентът започва да нараства в края на месец юли и достига 28,9% в първата седмица на септември 2021 г. (да не забравяме, че около 65% от населението на страната е ваксинирано).
В области, където през юли 2021 г. са наблюдавани един от най-ранните скокове в разпространението на Делта варианта в САЩ, няколко седмици по-късно е отчетен ръст в случаите на MIS-C.
Доклад на Центъра за контрол на заболяванията в САЩ (CDC), публикуван на 03.09.2021 г., съобщава, че в периода август 2020 г. - 21 август 2021 г. средната продължителност на болничния престой на инфектирани със SARS-CoV-2 деца и юноши на възраст 0 - 17 години е бил 2 - 3 дни.
Делът на пациентите, приети в отделение за интензивно лечение в периода преди Делта варианта (1 март 2020 г. - 19 юни 2021 г.) и по време на доминирането му (20 юни - 31 юли 2021 г.) не се различава съществено (съответно 26,5% и 23,2%). Процентите са сходни, но изходните стойности са различни поради много по-лесното предаване на Делта варианта. В резултат, иначе редките събития на тежко протичане (нужда от лечение в интензивно отделение) се превръщат в стойности, на които преди не сме били свидетели при деца. Някои лекари не изключват възможността Делта вариантът да се свързва с увеличен риск от тежко боледуване, но за момента такава потвърдена информация няма.
За това колко бързо може да се разпространи Делта вариантът, особено когато не са взети всички мерки за ограничаването му, е показателен пример от доклад на CDC. Става дума за неваксиниран учител без маска, който предава инфекцията на 12 от 24-те си ученици. Всички седящи на първия ред в класната са заразени както и 80% от тези на втория ред. В задните три реда 25 % от учениците са дали положителен тест. Положителен е и тестът на шестима ученици от друг клас, а също и на най-малко осем роднини на инфектираните деца. Пробите на поне 10 ученици в двата класа са генетично неразличими, което показва че случаите са от едно и също огнище.
За броени седмици в училищата в Тексас са регистрирани повече от 50 000 случая на SARS-CoV-2 при ученици и повече от дузина училищни райони са затворени временно в резултат на болестта. Към 03.09.2021 този щат вече води изключително тъжна статистика за най-висок брой случаи на детска смърт от COVID-19 (59) в страната. Редица организации призоваха губернатора да отмени издадената от него заповед, забраняваща на местните власти да изискват носене на маски в училище.
В същото време картината във Великобритания, в която Делта вариантът също успешно се разпространява, изглежда спокойна. Приблизително 0,27% от учениците от началното училище, 0,42% от учениците от средните училища и гимназиите както и 0,27% от учителите са дали положителен тест за COVID-19 между 14 юни 2021 г. и 6 юли 2021 г. За сравнение, през есента на 2020 г. положителен резултат е регистриран при около 1% от учениците и служителите в началното училище; 1.22% от учениците и 1.64% от персонала на гимназиите. 64% от населението на страната е напълно ваксинирано, в края на месец юли 2021 г. мерките бяха окончателно премахнати.
На 10 септември 2021 г. Дания също се върна към нормалния начин на живот, тъй като „вирусът вече не е критична заплаха за обществото“ поради високото ниво на ваксинация в страната (над 70% от населението е с две дози поставени ваксини).
За сравнение, процентът на напълно ваксинираните във Флорида, Тексас и Луизиана е съответно 53.8%, 48.1% и 42.3%. При изключително бързо разпространяващия се Делта вариант, всеки процент разлика в степента на ваксинация има значение.
Япония също съобщи за нарастване на инфекциите със SARS-CoV-2 сред децата. В Токио случаите при тях се увеличиха за кратко време повече от пет пъти. Най-големият брой заразени в страната на изгряващото слънце са в групата на 20-40 годишните, тъй като голяма част от по-възрастните са ваксинирани. Това е важно, защото хората на 30-40 години са родители на малки деца и заразявайки се, те пренасят инфекцията и у дома.
Доклад, публикуван от Националния център за изследване и наблюдение на имунизацията (NCIRS) в Австралия, разглежда предаването на COVID-19 в училищата и домакинствата от 16 юни до 31 юли 2021 г. в Нов Южен Уелс – най-старият и най-населеният щат в страната, който беше и сериозно огнище на Делта варианта. Анализирани са данни за 51 образователни заведения, в които са настъпили инфекции при деца и членове на персонала. Докладът посочва, че повечето деца са били без симптоми или със слабо проявени симптоми, като само 2% са се нуждаели от хоспитализация. Това е така въпреки високата преносимост на варианта Делта, което е довело до петкратно увеличаване на разпространението на вируса в сравнение с 2020 г.
От Групата по детски инфекциозни болести в Австралия и Нова Зеландия уточняват, че приемането на немалка част от децата в болнични заведения е било „по социални причини“, най-вече, когато родителите са били болни и не са били в състояние да се грижат за тях. Ето защо по думите на специалистите „статистиката за хоспитализацията не е добър показател за тежестта на инфекцията“,
В заведенията за образование и грижи за деца в ранна детска възраст (детски градини) предаването на заразата се е случвало основно между членовете на персонала и по-рядко от възрастен на дете. Разпространението между самите деца е било много ниско. Работещите и децата, които са се заразили в училище или в детската градина, често са предавали вируса на членове на домакинствата, в които живеят.
Респираторно-синцитиален вирус
През миналия есенно-зимен сезон случаите на грип и други респираторни заболявания, включително инфекциите с респираторно-синцитиалния вирус (РСВ), в целия свят бяха силно ограничени поради прилаганите противоепидемични мерки. Това, което направи впечатление на лекарите педиатри в САЩ това лято, беше не само увеличението на положителни за SARS-CoV-2 тестове при деца, но и нарасналият брой случаи на инфекция с РСВ при тях. РСВ следва същия сезонен ход на разпространение като грипа и появата му сега в известен смисъл беше неочаквана.
Инфекциите с този вирус започват да се увеличават още през март 2021 г., в момент, в който би трябвало (съгласно това, което е правил винаги досега) да намаляват и да изчезват. Тенденцията се запази и през следващите месеци, а за скок на такива „извънсезонни“ случаи на РСВ съобщиха педиатрите не само от САЩ, но и от Швейцария, Япония и Великобритания.
Впрочем, кой е респираторно-синцитиалният вирус?
Инфекцията с РСВ засяга дихателната система и сама по себе си не е причина за тревога. Според Центъра за контрол и превенция на заболяванията в САЩ (CDC) повечето деца се срещат с него през първите две години от живота си. Мнозинството ще го изпитат като настинка с хрема и кашлица и ще се възстановят сами. При някои от тях (2-3% от случаите, основно при бебета под 6 месеца) обаче, особено недоносени бебета, кърмачета и деца, които имат съпътстващо белодробно или сърдечно заболяване или проблеми с имунната система, РСВ засяга долните дихателни пътища (причинява бронхиолити или пневмония) и предизвиква дихателна недостатъчност, изискваща лечение в болнично заведение.
При по-големите деца и възрастните обикновено протича като настинка. Все още не е ясно кои са причините за необичайния му „възход“ в тази част на годината, а не през зимата, когато е пикът на изявата му. Възможни са различни обяснения, сред които и това, че пандемията и предприетите противоепидемични мерки са нарушили сезонния ритъм на РСВ и ролята му в обичайното развитие на детския имунитет. Пропуснат е един цял сезон в разпространението му и междувременно са се „натрупали“ чувствителни към РСВ деца, които още не са се срещали с него.
Според някои изследвания, коронавирусите, които причиняват настинки при човека (и които познаваме отпреди пандемията) са склонни да предизвикват съвместна инфекция с РСВ. Дали скокът в разпространението на РСВ е свързан с нарастването на случаите на COVID-19 поради варианта Делта и какво стои зад всичко това е още рано да се каже.
Преди пандемията от COVID-19 педиатрите и болниците бяха рутинно подготвени за очакваното повишаване на инфекциите с РСВ преди зимата. Което включва и предприемане на стъпки за защита на най-рисковите деца. Ето защо е толкова важно да следим ситуацията.
Специалистите предупреждават, че летният скок на инфекциите с РСВ не означава непременно, че няма да има повече случаи през предстоящите студени месеци, т.е., че вирусът няма да напомни за себе си и в типичния за него период от годината.
Случилото се ни учи, че трябва да сме подготвени. Защото, както твърдят някои експерти, това не са същите времена, като преди две години. Животът се промени, светът се промени и вирусите също се държат по неочакван начин.
Продукти свързани с ПУБЛИКАЦИЯТА
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
ПУБЛИКАЦИЯТА е свързана към
- Коронавирус COVID-19
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
- Кога трябва да приключат мерките срещу COVID-19 в България?
- За какъв период от време човек, инфектиран с варианта Омикрон, може да разпространява вируса
Коментари към Вирусът, децата и COVID-19 – в Делта месеците
Bibi
Някой да ми каже с какъв тест се открива делта варианта и къде го правят?
Здравейте! Тестовете за диагностика на Ковид-19 са PCR тест и антигенен тест. Кой точно вариант е на вируса се определя чрез целогеномно секвениране.
Някой да ми каже с какъв тест се открива делта варианта и къде го правят?