Министър Христо Хинков: Повече профилактика, край на роенето на болниците
Мораториум върху откриването на нови болници, нова здравна карта и намаляване на доплащането за медицинските услуги са част от приоритетите в работата на новия здравен министър и неговия екип. Проф. Христо Хинков представи пред депутатите от Комисията по здравеопазване програмата си за следващите четири години и за пореден път заяви, че здравеопазването няма цвят и единствено общите усилия могат да доведат до реална промяна.
Приоритетите
Няколко са основните приоритети, около които ще се фокусира работата на екипа. Началото ще бъде поставено с работа по промени в законовата уредба, които ще позволят реализирането на целите.
Мораториум върху откриването на нови болници
Откриването на нови лечебни заведения е изключително сериозен проблем, който води до множество други усложнения. На първо място, средствата, които НЗОК предоставя, са малко, а когато бъдат разпределени между голям брой болници, те намаляват още повече. Това от своя страна води до увеличаване на доплащането.
Трябва да бъде сложен край на роенето на болници, категоричен е министър Хинков. За да се случи това, ще бъдат направени законодателни промени, както и нова здравна карта. Настоящата не отговаря на целите, които си поставят от ведомството. Проблемът е, че според нея критерият е броят на леглата, а би трябвало да бъде болници, защото: „НЗОК не сключва договор с легла, а с лечебни заведения“, заяви здравният министър. Законодателните промени трябва да бъдат такива, че Касата да бъде в състояние да откаже аргументирано на искането за откриване на нова болница, защото сега това е невъзможно.
До приемането на новата Национална здравна карта ще бъде наложен мораториум върху откриването на нови лечебни заведения.
Един от въпросите към Христо Хинков беше дали проблемите с болниците няма да бъдат решени, ако те спрат да са търговски дружества. Новият здравен министър заяви ясно, че темата се преекспонира, защото става дума не за реално търговско дружество, а е просто въпрос на регистрация: „Трябва да има юридическо лице, което да сключва договорите. И проблемът не е в това, вероятно ще бъде добре да се пристъпи към окрупняване на болниците.“
Доплащането
Българите доплащат най-много за лечението си и това не е тайна за никого. Няколко доклада през последните години показват, че доплащането нараства застрашително. Ако в останалите страни от Европа варира между 15-20%, то у нас е 45% и се увеличава.
„Намаляването на парите, които българските пациенти плащат от джоба си, е сред личните ми приоритети“, каза министър Хинков пред депутатите и уточни, че за целта ще бъдат направени промени в Закона за здравното осигуряване, които ясно посочват каква част ще бъде изплащана от бюджета на Касата и каква с лични средства.
Профилактика и превенция
Време е пирамидата да бъде обърната, убеден е проф. Хинков. Това означава фокусът да бъде върху доболничната, а не, както е години наред, върху болничната помощ. Това означава да бъдат отделени много повече средства за общопрактикуващите и специалистите в извънболничната помощ. Ще бъде създаден профилактичен календар. „Не бива да наливаме средства за лекарства, а за превенция“.
Клиничните пътеки
Нужен е анализ на клиничните пътеки, защото сега те не отразяват истинското състояние на процеса на лечение. Липсват коефициентите за тежестта както на основното заболяване, така и на останалите патологии. Ако клиничните пътеки се променят, това може в крайна сметка да доведе до създаването най-накрая на принципа на диагностично свързаните групи, за който се говори от години.
Кадровата криза
Липсата на специалисти от всички сфери в здравеопазването е извънредно тежък проблем, чието неглижиране рискува до няколко години да няма кой да лекува българите. Сред мерките, които министърът предлага, са увеличаване на бройките за лекари и медицински сестри в университетите, облекчаване на специализациите за младите лекари, както и сериозен анализ на човешките ресурси в системата. Той ще позволи пренасочването на работещите в системата от един в друг район на страната.
За да бъде привлекателна, професията на медицинските сестри трябва да е самостоятелна. За целта Българската асоциация на професионалистите по здравни грижи е нужно да стане легитимен партньор по Националния рамков договор. Обмисля се и идеята за създаването на статут на общинска сестра.
>>> Стачката в МБАЛ – Добрич – лакмус за системата и обществото
Не подлежи на съмнение и увеличението на заплащането, но както подчерта здравният министър, това е въпрос на изчисления. За да не се допуска съществуването на настоящата огромна ножица в заплащането, също ще бъдат предприети сериозни мерки, защото има проблем, когато напълно законно и без да краде един директор може да е милионер. Очевидно проблемът е системен и затова първата работа на новия екип е да направи анализ на всички болници.
Дигитализацията
Процесът ще продължи в ускорени темпове. Министър Хинков се надява най-накрая системите на НЗОК и Националната здравна информационна система да започнат „да си говорят“.
>>> Мобилното приложение „еЗдраве“ е допълнено с модулите „Кръводарявания“ и „Личен картон“
И не само те, а всички от които зависи най-накрая на имаме електронно здравеопазване да започнат да общуват помежду си, за да може продължаващият десетилетия процес най-накрая да бъде завършен.
Националната детска болница
Изграждането на Национална детска болница също е сред приоритетите. Ще бъде създаден и Обществен съвет.
Телемедицина
Нормативни промени най-после ще легитимират предоставянето на медицински и здравни дейности от разстояние, което ще направи телемедицината възможна и в България.
Спешната помощ
Спешната помощ ще бъде също във фокуса на вниманието. Проблемът е, че очевидно проектът за нея, който се реализира от няколко години, ще се провали и ще се наложи да върнем 85 000 000 лв. на ЕК. Според договора проектът трябва да приключи в края на декември 2023-а, което е очевидно невъзможно. Затова в момента се водят преговори с ЕС, проектът да бъде обявен за неактивен и страната ни да го довърши със средства от бюджета. Трябва да бъде направено, защото обектите са в различна степен на готовност, а са обучени и хората.
Какво още
Екипът на министър Хинков започва работа по бюджетите на НЗОК и Министерството на здравеопазването и продължава да работи по Плана за устойчивост и развитие.
>>> Българското здравеопазване - пореден месец в плен на приспивното клатене
Сред останалите задачи са справянето с дефицита на медикаменти и недопускането на износа, изграждането на строук центрове, модернизиране на психиатричната помощ, изграждането на амбулатории за лични лекари и специалисти в малките населени места.
Заявките за управление и възможностите за реализацията им
Картината, очертана от новият здравен министър, показва, че той и екипът му ще работят по едни от най-важните за системата на общественото здравеопазване въпроси. Важно е, че проф. Хинков не се притесни да говори за възможността да спре роенето на болниците и те да бъдат окрупнени, както и за това, че е крайно време по-голямата част от финансирането да бъде пренасочено към доболничната помощ.
За всичко това обаче е нужна подкрепата на депутатите. Ще бъдат ли в състояние да се обединят като приемат, че в здравеопазването няма цвят и в неговия център трябва да бъде човекът, тепърва ще видим.
>>> Здравеопазване 2022 – възможна ли е реформата
„Народът ни е много болен, затова трябва да се обединим. Трябва още да направим така, че пациентските организации да бъдат по-близо до нас и заедно с тях да решаваме проблемите“, каза министър Хинков. Ще успеят ли той и екипът му да направят първите реални крачки към преодоляването на хаоса, който властва от години в системата, ще разберем скоро.
Заявката е направена, приоритетите са очертани. Предстоят първите реални действия, които със сигурност ще покажат как ще работи екипът на министерството, което има грижата за най-важното – здравето на нацията, а това ще рече и за нейното бъдеще.
- Катя Панева - номинирана за здравен министър в кабинета на Мария Габриел
- Психиатърът проф.Хинков оглави здравното министерство в кабинета Денков/Габриел
- От ПО „Заедно с теб“ поискаха оставката на директора на НЦОЗА доц. Хинков
- Доц. Хинков: Управлението на COVID кризата у нас е повече политическо, отколкото медицинско
НОВИНАТА е свързана към
- Д-р Галя Кондева е новият служебен министър на здравеопазването
- Проф. д-р Христо Русков Хинков, д.м.
- И в България ще лекуват COVID-19 с комбинацията от две моноклонални антитела
- Няма доказан нито един случай на починал заради поставена ваксина срещу COVID-19
- Промяна в медицинските стандарти предвижда да отпадне изискването за броя лекари и сестри
- Министерството на здравеопазването ще финансира животоспасяващите клапи за деца с хидроцефалия
- Край на извънредната епидемична обстановка от 1 април 2022 г.
- Кирил Ананиев: Ще представя новия здравноосигурителен модел в НС през септември
- Ясни са експертните съвети към МЗ, които заменят националните консултанти
- Съдът: МЗ е длъжно да предостави на АКФ договорите за доставката от Китай на маски и респиратори
Коментари към Министър Христо Хинков: Повече профилактика, край на роенето на болниците