Нов медикамент на „AstraZeneca“ намалява със 77% риска от симптоматично протичане на COVID-19
Макар ваксината на компанията „AstraZeneca“ да не е сред най-често прилаганите, експертите продължават да работят усърдно в търсене на алтернативни решения за справяне с COVID-19. На 20.08.2021 г. нейни представители обявиха, че вече са готови резултатите от изпитванията върху нова форма на лечение.
Медикаментът не е ваксина и представлява комбинация от два вида антитела, създадена първоначално за лечение на вече заразени с коронавирус. Той успешно неутрализира силно заразните новопоявили се варианти на SARS-CoV-2 като Делта например.
В новите изпитания са включени 5197 доброволци, които не са боледували от COVID-19. Заключението на екипа е, че лекарството намалява със 77% риска от симптоматично протичане на инфекцията, като няма нито един участник, който е проявил тежки симптоми. Състоянието им ще бъде проследено в продължение на 15 месеца.
„Една доза може бързо и ефективно да предпази човек от симптоматично протичане на коронавирусна инфекция“
Първоначално ефективността на медикамента с наименованието AZD7442 е едва 33%, което се оказа недостатъчно. Данните след последните тестове обаче разкриват, че дори една доза има потенциала „бързо и ефективно да предпази човек от симптоматично протичане на коронавирусна инфекция“, твърди Мирон Левин, ръководител на екипа, който провежда клиничните изпитания.
Антитела и ваксина – висока степен на защита до 12 месеца
Учените вярват, че медикаментът AZD7442 може да се използва успешно като допълнително средство за превенция на хора, при които ваксината не е достатъчно надеждна. Те смятат, че комбинацията от антитела и ваксина ще повиши осезаемо степента на защита и ще я поддържа висока в рамките на до 12 месеца.
Участниците в изпитанията са над 18-годишна възраст, като 43% са над 60 години. Част от тях развиват непоносимост към ваксината, при други се наблюдава слаб имунен отговор, а трети са изложени на по-голям риск от заразяване било то заради естеството на работата си или заради мястото, където живеят.
Американското правителство финансира разработването на помощното лекарствено средство AZD7442, като в замяна ще получи 700 000 дози, ако то бъде одобрено.
От компанията предстои да изпратят данните на здравните власти за евентуално разрешение за спешна употреба или за употреба под условие.
Ваксината на „AstraZeneca“ с по-висока ефективност в дългосрочен план, отколкото тази на „Pfizer“
Друго изследване, проведено от Британската служба за национална статистика, фокусира вниманието върху трайността на защитата, осигурена от препаратите на „AstraZeneca“ и „Pfizer“. Резултатите от него разкриват, че ефективността на ваксината на „Pfizer“ намалява по-бързо, отколкото тази на „AstraZeneca“.
Експертите от Оксфордския университет твърдят, че „две дози от препарата на „Pfizer“ и „BioNTech“ наистина осигуряват по-висока степен на защита, но в началото. След това тя започва да отслабва, при това с по-бързи темпове, отколкото при препарата на “AstraZeneca“.
Резултатите все още не са прегледани и одобрени от специалисти в областта. Те се базират на направени PCR тестове в периода декември 2020 г. – август 2021 г., като участниците са избрани на случаен принцип.
Динамика при изграждане на имунитет
Според учените от катедрата по медицина „Nuffield“ към университета в Оксфорд динамиката на имунитета след поставянето на втората доза е много различна. След ваксиниране с „Pfizer“ се изгражда „силен първоначален имунитет“, който обаче „много по-бързо започва да отслабва, особено в случаите на голям вирусен товар и симптоматично протичане на коронавирусната инфекция.“ Разглежданият период обхваща 7 месеца след завършване на ваксинационния цикъл.
Ефективността и на двете ваксини се изравнява 4-5 месеца след поставянето им, но експертите добавят, че продължават да изследват дългосрочните последици.
На фона на тези нови открития в Израел вече се поставя трета, бустерна доза, а делът на гражданите, завършили ваксинационния си цикъл с препарата на „Pfizer“, достигна 58%.
САЩ също са в готовност да предоставят допълнителна доза на желаещите, които вече са се ваксинирали с ваксина на „Pfizer“ или „Moderna“.
Експертите установяват също така, че защитата е много по-висока сред хората, които, освен че са се ваксинирали, са преболедували коронавируса.
В изследването участват две групи от 30 000 души над 18-годишна възраст. Първият етап е проведен по времето, когато доминиращ вариант бе Алфа, появил се за първи път в Кент, югоизточна Англия, а вторият стартира през май 2021 г., когато най-разпространен бе Делта вариантът.
Резултатите сочат, че ваксините са по-малко ефективни срещу индийския вариант Делта.
Препаратът на „AstraZeneca“ е най-често използваният във Великобритания, като единствено на хората под 40-годишна възраст се препоръчва ваксинация с „Pfizer“ или „Moderna“ поради риск от образуване на кръвни съсиреци.
- AstraZeneca представи доклад за влошеното състояние на доброволеца, подложил се на ваксината срещу COVID-19
- AstraZeneca придобива за 39 милиарда долара фармацевтичната компания Alexion
- Как страхът от тромбоза след случаите с препарата на „AstraZeneca“ може да попречи в овладяването на пандемията
- Оксфорд и „AstraZeneca“ включват деца в изпитанията на своята ваксина срещу коронавирус
Продукти свързани с НОВИНАТА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 1 / 55 W
Безплатна доставка за България!КОМБИНИРАН БЪРЗ АНТИГЕНЕН ТЕСТ ЗА КОРОНАВИРУС / COVID-19, ГРИП ТИП A И ГРИП ТИП B (КОЛОИДНО ЗЛАТО) * 1 ADVENT LIFE
ДИХАТЕЛНИ УПРАЖНЕНИЯ ПРИ COVID-19 - Д-Р АННА ШУМЕЙКО, НАТАЛИЯ БОРИСОВА - СИЕЛА
СТЕРИЛИЗАТОР ЗА ВЪЗДУХ CLEAN AIR 4 / 55 W
Безплатна доставка за България!НОВИНАТА е свързана към
- Коронавирус COVID-19
- COVID-19, идентифициран вирус COVID-19, идентифициран вирус
- Антитялото AZD3152 се бори успешно с всички известни до момента варианти на SARS-CoV-2
- Нови 83 души са заразени с COVID-19, най-много положителни проби има в област Смолян
- Възможност за използване на L-лизин в терапията на болни с Covid-19
- Германия отменя всички мерки срещу COVID-19 до 20 март 2022 г.
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Кардиологът д-р Бойчо Бойчев и приносът му в битката с новия коронавирус
- Кога трябва да приключат мерките срещу COVID-19 в България?
- За какъв период от време човек, инфектиран с варианта Омикрон, може да разпространява вируса
Коментари към Нов медикамент на „AstraZeneca“ намалява със 77% риска от симптоматично протичане на COVID-19