„Заедно за повече здраве“ настоява за ускорено развитие на здравеопазването и инвестиции от 8% от БВП
Инициативата „Заедно за повече здраве“, чиито членове са съсловните организации на лекарите и фармацевтите и Асоциацията на научноизследователските производители (ARPharM), настоява за ускорено развитие на здравеопазването до 2025 г. и за почти двойно увеличение на инвестициите на здраве – от 4,2% на 8%.
На пресконференция на 2 март 2021 г. членовете на „Заедно за повече здраве“ заявиха, че ще представят изготвената от тях позиция, посветена на развитието на сектора, на политическите партии, които според социолозите, имат шанса да влязат в следващия парламент. Причината е, че трябва да има надпартиен консенсус по въпросите на общественото здраве. В основата на изготвените от тях предложения е осъществен от агенция „Тренд“ анализ, който показва ясно отношението на българина към качеството на здравеопазването, но и мястото на системата сред останалите страни в Европа.
70% от участниците в проучването са на мнение, че здравната система се развива в негативна посока. 73% са убедени, че има нужда от допълнителни инвестиции в системата. Според 47% проблемите се дължат на лошия контрол, за 23% причината е недостатъчното финансиране, а за 19% лошата нормативна база. 86% са категорични, че държавата трябва да отделя повече средства за здравеопазване.
Проблемите в здравеопазването
Представяйки позиции и идеи, членовете на съсловните организации на лекарите и на фармацевтите и на научноизследователските производители, показаха уязвимите места и пробойни в здравеопазването.
Факт е, подчерта председателят на БЛС д-р Иван Маджаров, че въпреки напредъка през последните години България изостава в сравнение с останалите страни от Европа. Подобна констатация прави всеки българин, който може да сравни нашата и някоя от останалите европейски здравни системи.
Има няколко показателя, които са от значение при оценката за действието на системата и нейната функционалност.
Продължителност на живота
Българите продължават да живеят седем години по-малко в сравнение с гражданите на петте най-големи страни в ЕС, където средната продължителност на живота е 82 години. За да стигнем до нея, ще са ни нужни 38 години, цитира анализа на „Тренд“ по темата д-р Маджаров. За сравнение на Словения ще й бъдат нужни 4 години, а на Чехия 10 години.
Предотвратима смъртност
У нас смъртността от сърдечносъдови заболявания, които са предотвратими, е три пъти повече или на година умират 34 440 души, а за същото население в петте най-големи европейски държави те са 10 430. Ще са нужни повече от 50 години, за да стигнем показателите за предотвратяване на мозъчносъдовите заболявания и исхемичната болест на сърцето.
Публични инвестиции в здравеопазването
Инвестициите в сектора са два пъти по-малко като процент от Брутния вътрешен продукт и както подчерта изпълнителният директор на ARPharM Деян Денев ако процентът е като в петте страни, то увеличението ще бъде с 90% или допълнително 570 евро на човек.
Разходите за лекарства
Три пъти по-ниски са и разходите за лекарства. Петте страни отделят 355 евро за медикаменти след отчитане на ДДС и отстъпките. България е заделила 106 евро през 2019 г.
Според председателя на БФС проф. Асена Сербезова по-малките разходи у нас за лекарства водят и до по-лоши здравни резултати.
Доплащане от страна на пациентите
Българските пациенти доплащат 37% от разходите за медикаменти по лекарско предписание, докато в петте държави този процент е 5%. Този висок процент води и до кратко лечение и нежелание то да бъде подновено.
Достъп до иновативни терапии и нови медикаменти
И по тези показатели сме в пъти по-назад. Два пъти по-малко българи са имали достъп до иновативни лечения за времето между 2015-а и 2018-а. Много по-продължителен е периодът на очакване за достъп до нови лекарства, разрешени за употреба.
Ефективност на здравната система
България изостава сериозно при това не само от петте най-големи страни в ЕС, но и от всички останали на Стария континент по отношение на ефективността на здравната система. Сред причините затова са:
- неподходяща или неефективна грижа за пациентите
- лошо управление на ресурсите и на разходите за лекарства
- неефективна политика на правителството
Съществуват начини ситуацията да се промени и вместо надолу системата на общественото здравеопазване да тръгне постепенно и плавно нагоре. Както подчерта проф. Асена Сербезова новите технологии са един от начините затова.Дигитализацията със сигурност ще направи системата по-ефикасна и ще увеличи достъпа на хората до здравни грижи. По-ефикасно лечение ще има и ако доплащането на пациентите бъде намалено.
От своя страна Деян Денев допълни, че финансирането на иновативни терапии е постижимо като се въведат нови варианти на реимбурсиране, например, плащания, които са отложени във времето или осъществени след показани резултати.
Данни от анализа показват още, че ако здравните грижи се подобрят, това със сигурност ще намали и тежестта върху болниците от една страна, а от друга ще намали разходите, каза д-р Маджаров и подчерта, че това изисква отделянето на сериозни ресурси за първичната медицинска помощ. Той отново припомни, че половината от лекарите в България работят столицата, Пловдив и Варна, а в същото време 30% са над 60-годишни.
Според членовете на Инициативата няколко са основните политики, които трябва да обединят партиите в следващото Народно събрание. Д-р Маджаров ги обобщи накратко:
- ускорено развитие на здравната система, което ще позволи да достигнем европейските показатели за десет години
- през следващите пет години България трябва да увеличи от 4,2% на 8% от БВП или от 6 милиарда лева до 10 милиарда лева публичните инвестиции за здравеопазване
- трябва да се повиши и възвращаемостта на направените инвестиции, което може да стане при ускорена дигитализация и ефективно прилагане
- запазване и доразвиване на модела на здравно осигуряване с доброволни здравни фондове, които да дофинансират системата
- държавна политика за финансиране на кадрите по региони
Тепърва ще стане ясно как партиите са приели предложенията и какво е отношението им към тях. От значение е още и дали ако ги приемат и решат, че следвайки този модел, системата може наистина да работи в името на хората, ще се обединят и ще работят за осъществяването им и след като вече са спечелили изборите.
zaednozazdrave.bg, pixabay.com
Продукти свързани с НОВИНАТА
НОВИНАТА е свързана към
- Имате ли доверие на вашия личен лекар?
- Д-р Владимир Калайджиев - създателят на ХЕИ
- Старобългарско здравеопазване до 1860 година
- История на Български лекарски съюз
- Български лекарски съюз
- Българско здравеопазване през периода 1924-1944 година
- Прегледите при личните лекари може да станат платени от 1 април
- Рекордно забавяне на лечението на пациенти с рак в Англия през 2023
- Решено е: Няма да намаляват цените на клиничните пътеки
- Българският лекарски съюз избира нов шеф през май
Коментари към „Заедно за повече здраве“ настоява за ускорено развитие на здравеопазването и инвестиции от 8% от БВП