Мирчо Христов – Искаме да подадем положителен сигнал, че Стара Загора е част от съвременните тенденции и течения

Възможно ли е изкуството да промени света? Или един конкретен град в центъра на България? Мирчо Христов е част от екипа, който решава да докаже, че всичко е възможно. Една старозагорска улица може да даде началото на арт-квартал, като това трябва да бъде кауза, която да поемат всички хора в града. Причините? Създаването на уютна среда за живот, която привлича не само туристи, но и желаещи да живеят и да работят там. Представете си, че промяната може да започне от един положителен сигнал - че там има хора, на които им се работи за общото благо. Останалото е магия, сами ще го разберете.
Как ще се представите пред читателите на framar.bg?
Казвам се Мирчо Христов и се занимавам с развитие на общности и вдъхновяващи идеи в сферите на образованието, изкуството и обществения живот. Възпитаник съм на старозагорската гимназия с преподаване на чужди езици „Ромен Ролан“, ентусиаст по природа с много идеалистичен мироглед.
11 от изминалите 15 години съм прекарал във Варна, като от 2016 до 2018 бях директор на програма „Варна – Европейска младежка столица“ и полагах значителни усилия за развитието на младите хора в морската столица и страната като цяло.
Как ви дойде идеята да създадете артистично пространство в Стара Загора? Ще ни разкажете ли повече за конкретните събития през идния месец?
Идеята се бе зародила в няколко глави едновременно. През есента на миналата година в Къщата на Архитекта (архитект Христо Димов) водехме разговор с Боряна Каниду, която се грижи за това артистично пространство, както и с общественикът Първан Симеонов, говорейки за това колко хубаво ще е да се обособи арт квартал, който да бъде средище на творческите общности в града ни и да служи като двигател за привличане на още повече хора с сходен профил и интереси.
Постепенно започнахме да организираме срещи със съмишленици, които проявяват интерес в тази посока и така достигнахме до подкрепата на идеята от старозагорския куклен театър и старозагорската опера, местния сайт за култура dolap.bg и няколко заралийски културтрегери.
Моделът за градско развитие на райони/квартали за изкуство, култура и забавление започва своето приложение през 60-те години на миналия век в САЩ и Европа, като противодействие на процесите, водещи до упадъка на централните градски части. В България най – разпознаваемият подобен квартал е пловдивският „Капан“, който получи своята популярност благодарение на титлата Европейска столица на културата. Подобни инициативи има в София (квАРТал) и Варна (Таляна), активност започва да набира и бургаският „Булеварт“. Всяка от тях има своя специфика и уникални характеристики, типични за конкретните градове и техните дадености.
Аз самият имам известен опит с участието си в осъществяването на концепцията за варненския арт квартал „Таляна“, вдъхновена от главният архитект на града и г-жа Биляна Раева, председател на сдружение „Варна – Европейска младежка столица“. Реших, че ще си заслужава да го употребя за нещо, което може да донесе полза за развитието на родния ми град.
Срещите ни в Стара Загора доведоха до обсъждането и разглеждането на различни потенциални локации и анализ на даденостите на града ни, които не са за подценяване. Стигнахме до решението да концентрираме енергията си в една конкретна градска зона, която да оформим като наше ядро и в която да дадем начало на усилията ни. Това е участъка на ул. „Сава Силов“, заключен между Кукления театър и градинката с пингивните. С тази цел, заедно с гореизброените институции и участници създадохме Творчески колектив „На улицата“, който сглоби програма „АРТистично на улицата“. Тя подчертава богататството на творчески инициативи, които традиционно се разгръщат чрез установените в това пространство организации, но също дава акцент над нови идеи, които се реализират чрез обединени съвместни усилия на колектива.
Фотограф: Деница Шишкова
Началото на арт програмата бе дадено на 12 септември с фото изложбата „24 кадъра на улицата: Няколко старозагорци в българското кино“. Снимките са подбрани и предоставени по инициатива на Първан Симеонов и са от архива на Българската национална филмотека (БНФ) в София. БНФ поддържа в Стара Загора едно от своите основни хранилища за кинопамет.
На 14 септември Кукленият театър бе домакин на формата TEDxSTARAZAGORA, който даде възможност на старозагорци да чуят вдъхновяващи лектори от сфери свързани с предприемачеството, изкуството, спорта, здравословния начин на живот, журналистиката и др.
Замислили сме и един дълъг уикенд в периода 20 – 22 септември. На 20 септември посетителите на арт зоната ще могат да се насладят на музкална програма в клуб „Пегас“, чрез изявите на пианиста Павел Цонев и вокалите Цветелина Петрова и Дона Мосто. А рокаджиите от Affection ще забиват на 21 септември.
На 22 септември ще отбележим годишнината от обявяването на Независимостта на България, Европейският ден без автомобили и ще сътворим празник на улицата. Сутрешната програма започва с куклен театър за най-младите, детски художествен пленер, работилница на учители от програма „Заедно в час“ и среща с писателя Никола Райков, който ще представи и демонстрира своите прекрасни приказки-игри. За обяд сме предвидили тържествен водосвет и обща трапеза, на която каним всички работещи и живущи на „Сава Силов“, както и всички граждани, които ценят добросъседството и българското гостоприемство. Много бихме се радвали, ако всеки гост донесе храна или напитка приготвена с любов, които да сподели с останалите посетители. С подкрепата на комплекс „Уникато“ ще имаме възможност да се потопим в изложба от фотоси на дома на известният старозагорски архитект Мара Георгиева.
Следобедната програма на 22 септември ще продължи със спомени от случките в емблематичното кафене на писателите в Стара Загора - „Пегас“. Вечерта Къщата на Архитекта ще бъде домакин на музикалния алтернативен проект Ailia X, а гвоздеят на програмата ще бъде отново в същата локация с изпълнението на Джазоспекция на Държавна опера Стара Загора.
Култовият международен куклен театрален фестивал за възрастни „Пиеро“ ще се проведе от 24 до 29 септември и ще предостави възможност за досег със съвременните тенденции в това изкуство, но също и различни съвременни културни прояви като огнен театър, джаз и други свежи събития.
На 27 септември се провежда традиционната за община Стара Загора „Нощ на изкуствата“. Акцент в арт зоната ще са участниците в първата международна резиденция АРТ ПУЛС, чиито домакин е Къщата на архитекта, които ще представят своите произведения на съвременното изкуство.
Повече информация за събитията може да се открие на https://www.facebook.com/events/375746823339765/
С какво ви предизвика пространството на улица „Сава Силов“?
Чарът на тази зона се идва от сградите, които се намират в нея. Локацията е като архитектурен резерват, в който могат да се видят едни от най – жизнените и запазени старозагорски къщи от началото на изминалия век. По една или друга причина, голяма част от архитектурното наследство на града на липите е било заличено, много сгради са били разрушени или съборени през изминалите 100-ина години. На тази улица имаме запазени два паметника на културата с местно значение – Къщата на архитект Христо Димов и Азманова клиника. Там е и родният дом на самия поет Веселин Ханчев, който също е бил паметник на културата до средата на 90-те години, но по неизвестни причини е изваден от списъка. На улицата се намира и реновираната в сходен стар стил къща на архитект Мара Георгиева, настоящ пристан на комплекс Уникато. Колоритът на арт зоната се допълва от внушителния храм „Свети Николай“, градинката с пингвините и не на последно място богатата програма на кукленият театър.
Фотограф: Деница Шишкова
Ще успеете ли да породите магия, там където сега има паркирани коли и празни дворове?
Насочили сме енергията ни в тази посока. Всяко нещо изисква много време, докато се превърне в реалност. В началото на този процес сме и напредваме с малки, но постоянни стъпки. Радваме се, че успяхме да установим добри отношения и контакт със собствениците на Ханчевата къща, които разсеяха съмненията за нейно евентуално събаряне и изразиха подкрепа за социализирането й и развитието на творческата зона като цяло. В крайна сметка времето ще покаже докъде и за какво ще ни стигнат силите. Самата улица ще бъде специално декорирана във връзка с фестивала „Пиеро“, ще видим една съвременна намеса в градското пространство, която ще радва посетителите до края на месеца.
Намирате ли необходимата подкрепа и достатъчно съмишленици?
В момента сме малка, но активна група ентусиасти, които правят много неща, повечето от които „на мускули“, без целеви финансов ресурс, с наличните ни материални и доброволни усилия. Община Стара Загора подкрепя и партнира на инициативата с реализирането на откриващата изложба и други събития, които попадат в културния календар на града. Но тепърва предстоят по-сериозните разговори около надграждането на самата визия и развитието на градска мрежа от арт локации. Определено имаме нужда от хора, които желаят да насочат своя капацитет за развитието на културния сектор в града и особено такива, които могат да съдействат с познания в сферата на комуникациите и фондонабирането.
Може ли един от подобен проект да има чисто прагматична полза за града – финансова, социална, да бъде повод да се спре тихата вътрешна миграция към столицата?
Това е една от моите надежди и водещи мотиви – да подадем положителен сигнал, че Стара Загора е част от съвременните тенденции и течения. За дългосрочното бъдеще на града е важно да се мисли в посока задържане и привличане на хора с креативен профил, с интереси към културата и творческите индустрии. Повечето млади хора избират града, в който да живеят, въз основа на възможностите за заетост, заплащането, което ще получават, и какво могат да правят в свободното си време, къде могат да се социализират. Градската инфраструктура, в най-широкия смисъл на това определение, също играе роля в този избор. Но ако младият човек няма среда, в която да се чувства комфортно, той често предпочита да смени своята локация. Интересен пример са така наречените „IT номади“ – хора, които работят от лаптопите си и се занимават с програмиране, дизайн и различни фрийланс дейности, които им носят високи приходи. Те често сменят своето местоположение, тъй като за тяхната работа то няма значение, стига да имат достъп до качествен интернет. Затова пробват да живеят в различни градове и остават там колкото им харесва. Те предварително селектират местата, на които да пребивават въз основа на възможностите за свободното им време - социален и културен живот, заведения и атракции, наличието на хора със сходни разбирания и дейности, както и други важни за тях детайли.
Концепцията за развитие на зона за творчески индустрии е нещо изключително работещо, ако се съчетае с други политики за градско развитие и брандиране, които заедно да оформят съвременен и атрактивен имидж на града и да работят за неговото популяризиране не само на национално, но и на международно равнище. Разбира се, тези усилия трябва да са дългосрочни и постоянни, тъй като първите осезаеми резултати от тях ще се появят 4-5 години по-късно.
Какви са плановете за 2020 година? Как може да ви помогне човек, ако желае?
След приключването на септемврийската програма сме планирали да осъществим една оперативна среща на Творческия колектив, на която да си дадем обратна връзка за случилото се и да стигнем до консенсус накъде да насочим усилията си през следващата година. Засега замисълът ни е да осъществим още по-богата културна програма в конкретната арт зона през следващата година, но и да помислим за разширяване на мрежата от творчески локации в града. На този етап най-добрата помощ ще бъде, ако повече хора се докоснат до планираната от нас арт програма – това ще бъде знак, че усилията ни не са напразни и са в правилна посока. В следващото ниво ще са ни изключително необходими хора с IT, комуникационни, маркетингови умения и стратегическо мислене, които желаят да спомогнат за развитието на Стара Загора в крак със съвременното. Ще сме благодарни, ако такива хора се свържат с нас чрез нашата фейсбук страница „Творчески колектив „На улицата“.
Коментари към Мирчо Христов – Искаме да подадем положителен сигнал, че Стара Загора е част от съвременните тенденции и течения