Съществува връзка между дефицита на витамин В12 и хроничното възпаление
Проучване на учени от Барселонския университет, Испания, установява убедителна връзка между дефицита на витамин В12 и хроничното възпаление, което е свързано с редица здравословни проблеми, включително сърдечносъдови заболявания, диабет и невродегенеративни разстройства.
Известно е, че витамин В12 – основно хранително вещество с роля в различни физиологични процеси – е критичен за цялостното здраве. Недостигът му може да бъде резултат от неправилно хранене, особено при хората, спазващи вегетарианска или веганска диета, или неефективно усвояване от тялото. Това може да доведе до редица усложнения, включително неврологични разстройства. Докато предишни изследвания намекват за потенциалните противовъзпалителни свойства на витамин В12, точната връзка не е напълно разбрана.
>>> Дефицитът на витамин В12 забавя двигателното развитие на малките деца
Според изследователите установяването на връзка между възпалителните маркери и нивата на витамин В12 може да има пряко клинично значение и да отвори врати за нови терапевтични стратегии.
Проучването
Проучването, публикувано в Journal of the Science of Food and Agriculture, изследва ефектите от концентрацията на витамин В12 върху нивата на два ключови възпалителни маркера – интерлевкин (IL)-6 и С-реактивен протеин (CRP) – както при хора, така и при мишки.
„Тъй като хроничното възпаление е свързано с широк спектър от заболявания, разбирането как нивата на витамин В12 влияят върху възпалението може да има значителни последици за превенцията. IL-6 и CRP са широко признати като ключови маркери за възпаление в клиничната практика, като повишението на нивата им е свързано с различни възпалителни състояния и хронични заболявания.“, коментира Роза Ламуела-Равентос, съавтор на проучването и професор по хранене и гастрономия в Барселонския университет.
В хода на проучването изследователите използват проби от рандомизирана подсекция от участници в PREDIMED – голямо клинично изпитване, проведено в Испания, което има за цел да оцени ефектите на Средиземноморската диета върху първичната превенция на сърдечносъдовите заболявания.
Констатациите
Оценката на серумните нива на витамин В12 и концентрациите на възпалителните маркери разкрива връзка помежду им. Като цяло проучването установява, че колкото по-висока е концентрацията на витамина, толкова по-ниски са нивата на възпалителните маркери* – свързаност, която в науката се нарича обратна връзка.
По отношение на нивата на витамин В12, трябва да се отбележи, че в проучването не са включени хора с дефицит на важното хранително вещество. Въпреки това резултатите могат да помогнат да се разбере по-добре проявата на някои необясними симптоми като неврологични нарушения.
Освен това учените наблюдават същата връзка при естествено остарели мишки, предлагайки ценен начин за използване на животински модели за разбиране на основните механизми на обратната корелация. „Това ще ни помогне да разберем биологията на връзката, която наблюдаваме, както и да установим правилните диетични и/или клинични препоръки в бъдеще.“, коментира Ламуела-Равентос.
Изследователите отбелязват също, че за разлика от хората, мишките не се сблъскват с дефицит на витамин В12 с напредване на възрастта. „Изненадващите открития предоставят възможност за изучаване на животни с цел установяване на евентуални начини за предотвратяване на дефицита на хранителното вещество при по-възрастните хора.“, обяснява Марта Ковачева, изследовател в Института за изследвания в биомедицината и съавтор на проучването.
В момента екипът планира да проучи връзката между витамин В12 и възпалението в контекста на специфични състояния, като инфекции, затлъстяване и синдром на раздразненото черво.
* Lamuela-Raventos Rosa et al. Higher circulating vitamin B12 is associated with lower levels of inflammatory markers in individuals at high cardiovascular risk and in naturally aged mice. Journal of the Science of Food and Agriculture. 2023.
B12 deficiency: A hidden trigger of inflammation?: https://medicalxpress.com/news/2023-10-b12-deficiency-hidden-trigger-inflammation
Продукти свързани със СТАТИЯТА
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Основни етапи от историята на витамините
- Съвременна употреба на босилека: противовъзпалителни свойства
- Дороти Ходжкин – химикът, разгадал молекулярната структура на витамин B12
- Използвайте карамфил срещу възпалено гърло, астма или гадене
- Лечение с помощта на магнитно поле (магнитотерапия)
- Никога не правете топъл компрес, ако имате нараняване на корема
- Сърпица, Багрилна сърпица
- Манука
- Шипка, Обикновена шипка, Див гюл, Див трендафил, Кучешка шипка
- Набавете си витамин В12 с 6 вида храни
Коментари към Съществува връзка между дефицита на витамин В12 и хроничното възпаление